+ Napisz wiadomość
278063 odsłon wideo
Dołączył(a): 2018-01-04
Z powodu zaszłości historycznych stosunki polsko-rosyjskie zawsze były skomplikowane. Rosjanie do dziś hucznie obchodzą wypędzenie Polaków z Kremla, a nas z kolei rozpiera duma nad zwycięstwem w 1920 roku, kiedy to nad Wisłą zatrzymaliśmy pochód bolszewizmu na Europę. Dzielą nas także sojusze militarne. Kreml wciąż nie może zaakceptować faktu, że Polska nie jest już bliską zagranicą i działa w strukturach NATO. Z drugiej strony III RP często wychodzi przed szereg, pouczając Rosję nawet w kwestiach polityki wewnętrznej. Efektem tych działań są sankcje i embarga nakładane wzajemnie przez obie strony. Mimo to wiele firm stara się prowadzić wymianę handlową, organizowane są festiwale kultury polsko-rosyjskiej, a współpraca rozwija się nawet na szczeblach uczelnianych. Czy wynika z tego jakaś korzyść? Jak po wielu latach od upadku komunizmu postrzegają Polaków Rosjanie? Czy nadal jesteśmy "bratnim narodem"? A może zdrajcami na rzecz Zachodu? O tym w najnowszym programie z cyklu: "Co sądzimy o...". 

Serdecznie zapraszam, 
Sara Kostecka

---------------------------------------------[wsparcie programu]---------------------------------------------

Zrzutka na studio: https://zrzutka.pl/nowe-studio-dla-em...
Mecenat na patronite: https://patronite.pl/emisjatv
PayPal: redakcja@emisja.tv

Chcesz wykonać tradycyjny przelew do polskiego banku? 
Wszystkie niezbędne informacje są tutaj: http://emisja.tv/programy/wsparcie/

Facebook: https://www.facebook.com/eMisjaTv/
Twitter: https://twitter.com/eMisjaTv

Kontakt z redakcją: http://emisja.tv/programy/kontakt/11:001080p 281 11:00Co Rosjanie sądzą o Polakach? 1080p

Dodał: eMisjaTv

Kiedy zapytaliśmy Polaków, co sądzą o Ukraińcach, większość odpowiedziała, że to naród, który niczym się od nas nie różni ( https://www.youtube.com/watch?vFXOQe-_zG9A ). Komentarze w Internecie są jednak z goła odmienne. Uznaliśmy więc, że trzeba pojechać na Ukrainę, by zapytać teraz co nasi wschodni sąsiedzi sądzą o Polakach? Okazało się, że Ukraińcy są bardziej wylewni i chętnie opowiadają o swoich doświadczeniach z naszymi rodakami. W ich oczach jesteśmy narodem lepiej wychowanym, mądrym i dobrze gospodarzącym, od którego warto się uczyć, choć nie jest to proste, bo część Polaków, delikatnie mówiąc, nie darzy Ukraińców sympatią. Na pytanie dlaczego? ankietowani odpowiadają, że to wynik zaszłości historycznych oraz faktu, że Ukrainie daleko do europejskich standardów. Na nasz kraj patrzą zatem przez pryzmat tych samych stereotypów, które jeszcze do niedawna pokutowały w naszej wyobraźni względem Niemców, czy Francuzów. 

Umyślnie w ankiecie pominęliśmy wątki banderowskie, ponieważ te są sprawą na tyle złożoną, że wymagają osobnego materiału, który również zrealizowaliśmy podczas pobytu na Ukrainie i wkrótce ukaże się on na kanale eMisjiTv. Tymczasem zapraszamy na kolejny odcinek z cyklu Co sądzimy o

---------------------------------------------[wsparcie programu]--------------------------------------------- 

Darowizny prosimy kierować na fundację Inicjatywa Przeciw Cenzurze. 
Nr konta: 33 2530 0008 2059 1051 7927 0001 
Mecenat na patronite: https://patronite.pl/emisjatv 
PayPal: https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd_s-xclick&hosted_button_idVNND3Q7EZBSD6&sourceurl

Chcesz wykonać tradycyjny przelew do banku? Wszystkie niezbędne informacje są tutaj: http://emisja.tv/programy/wsparcie12:001080p 64 12:00Co Ukraińcy sądzą o Polakach? 1080p

Dodał: eMisjaTv

Choć stosunki polsko-angielskie są raczej poprawne, trudno nie pamiętać kilku wydarzeń, które zaważyły na naszym postrzeganiu narodu Wyspiarzy. Tym, co najmocniej zaciążyło na dobrych relacjach obu państw jest przede wszystkim nieadekwatne do wcześniejszych deklaracji zaangażowanie w pomoc Polsce w obliczu agresji hitlerowskich Niemiec w roku 1939. W tym kontekście należy pamiętać o bohaterskiej walce polskich lotników w Bitwie o Anglię jesienią 1940 roku. II Wojna Światowa obnażyła dysproporcje we wzajemnym wsparciu Polski i Anglii.

Tyle w kwestii historii. A jak dziś postrzegamy Aglików? Wśród Polaków często można spotkać głosy mówiące o tym, że Anglicy (przede wszystkim młode pokolenie) to głośni i niewychowani ludzie, których cechuje luźne podejście do życia. Mimo to, wielu Polaków, którzy wyjechali na Wyspy ma dobre zdanie o miejscowych i twierdzi, że naród polski i angielski umieją żyć ze sobą w zgodzie mimo różnic, które je dzielą, bo przecież każdego człowieka należy oceniać indywidualnie.


Nieoficjalnie szacuje się, że w Anglii przebywa nawet 1,5 miliona Polaków. Ta ogromna ilość naszych rodaków wyjechała tam głównie w poszukiwaniu godnej, dobrze płatnej pracy, jednak wśród Anglików można spotkać się z opiniami sugerującymi, że Polacy to jeden z narodów żerujących na tamtejszych zasiłkach socjalnych. 

Nie należy jednak skupiać się jedynie na tym, co nas dzieli. Jest przecież wiele cech, za które cenimy Anglików. Warto tutaj wspomnieć wybitne poczucie humoru, upartość w dążeniu do celu, czy specyficzny patriotyzm objawiający się przede wszystkim uwielbieniem rodziny królewskiej. 

Zapraszam na kolejny odcinek z cyklu Co sądzimy o..., w którym dowiemy się, co tak naprawdę Polacy myślą o Anglikach.12:101080p 150 12:10Co sądzimy o Anglikach? 1080p

Dodał: eMisjaTv

Francja niewątpliwie odegrała istotną rolę w naszej historii. Łączyły nas nie tylko dzieje militarne, lecz także kultura i nauka. Polskie elity lubowały się we francuskich zwrotach oraz modzie. W trudnych czasach pierwszym miejscem ewakuacji był Paryż. Tam Polacy zachwycali się literaturą i muzyką, z której chętnie czerpali inspiracje. 

Dzisiejsza Francja w coraz mniejszym stopniu kojarzy nam się z elegancją. Często pojawia się za to temat imigrantów i zamachów terrorystycznych. Czy mimo to nadal mamy za co cenić Francuzów? Co o nich sądzimy i z czym kojarzy się nam ich ojczyzna? 

Zapraszam na kolejny odcinek z cyklu: Co sądzimy o...
Izabella Pawłowska11:401080p 131 11:40Co sądzimy o Francuzach? 1080p

Dodał: eMisjaTv

Niemcy to wyjątkowo trudny sąsiad. Nasze wspólne relacje budujemy już od tysiąca lat, a wciąż pojawiają się nowe punkty sporne. Choć zawdzięczamy im istotny wkład w rozwój europejskiej cywilizacji, skala zniszczeń, których dokonali na przestrzeni wieków jest równie wielka. 

Od upadku Muru Berlińskiego Polacy zaczęli masowo wyjeżdżać do Niemiec za pracą. Dziś nasi rodacy chętniej postrzegają RFN jako rynek zbytu. Coraz częściej Niemcy przyjeżdżają także do nas. Natomiast zupełnie od niedawna mówi się o naszym partnerstwie militarnym, które umacniamy w ramach tzw. wschodniej flanki NATO. 

Czy jednak minęło dostatecznie dużo czasu, aby zapomnieć o zaborach i wojnach światowych? Czy suma zysków naszego partnerstwa przebiła już rachunek strat? I wreszcie: czy Niemcy faktycznie traktują nas po partnersku, a jeśli tak, to dlaczego naciskają polski rząd na przyjęcie uchodźców z Bliskiego Wschodu, których wcześniej tak chętnie zapraszali do swojego kraju. 

Co Polacy sądzą o Niemcach? 
Już teraz na kanale eMisjiTv!12:001080p 248 12:00Co sądzimy o Niemcach? 1080p

Dodał: eMisjaTv

Rumuni to naród o wielowiekowej tradycji, który chętnie powołuje się na dziedzictwo Imperium Rzymskiego. Nie jest to do końca prawdą, ale nie można też zaprzeczyć bogactwa kulturowego i historycznego ludu zamieszkującego ziemie do niedawna nazywane w polskiej literaturze Wołoszczyzną. Kilka dekad komunizmu zubożyło Rumunów do tego stopnia, że Polacy zaczęli utożsamiać ich z głodem, biedą i żebractwem. Ten krzywdzący stereotyp pogłębia fakt, że wielu ludzi zamiennie używa słów: Rumun, Rom i Cygan, a przecież to zupełnie różne społeczności, zarówno pod względem etnicznym jak i kulturowym. 

Dziś rzadko wybieramy Rumunię na miejsce wakacyjnego urlopu, ale w czasach PRL możliwość wyjazdu w rumuńskie Karpaty lub nad Morze Czarne budziła zachwyt. Niektórzy starsi ludzie wciąż wspominają przepiękne górskie szlaki prowadzące do licznych zamków i twierdz oraz gościnność miejscowej ludności.  Mało kto jednak pamięta, że Rumuni nie tylko przyjmowali polskich turystów, ale i setki tysięcy polskich uchodźców uciekających przed niemiecką i sowiecką okupacją. Rumunia była bowiem jednym z dwóch państw prowadzących życzliwą politykę wobec II RP. Gdy było już niemal pewne, że wojna obronna jest przegrana polski rząd skierował się właśnie do Rumunii. Tą samą drogą podążało tysiące polskich żołnierzy oraz transporty złota! Mimo ogromnych nacisków ze strony hitlerowskich Niemiec rumuński rząd pozwolił Polakom ewakuować niemal całe rezerwy drogocennego kruszcu, który bezpiecznie dotarł do czarnomorskiego portu w Konstancy skąd został przewieziony na Zachód. Podobną ścieżkę przebyło też wielu oficerów Wojska Polskiego, z których wielu pisało potem o gościnności i wsparciu okazanym przez rumuńskich cywilów. Władysław Pobóg-Malinowski wspominał swój pobyt w Rumunii w ten sposób: Nie wiem, czy matka mogłaby okazać nam więcej serca i ciepła. Czekała nas kąpiel, czysta pościel, obfita kolacja, a w pokoju przy łóżku kosz owoców, czekolady, słodyczy.

Niestety wielu naszych rodaków nie zna tej pięknej karty historii. Co gorsza Rumun w naszym języku wciąż kojarzy się z jakąś inwektywą przywodzącą na myśl biedę i brud, natomiast wiedza o dziejach Rumunii najczęściej sprowadza się do hollywoodzkiej wizji Transylwanii, którą niepodzielnie włada hospodar Vlad Palownik, szerzej znany jako wampir Dracula. 

---------------------------------------------[wsparcie programu]--------------------------------------------- 

Darowizny prosimy kierować na fundację Inicjatywa Przeciw Cenzurze. 
Nr konta: 33 2530 0008 2059 1051 7927 0001 
Mecenat na patronite: https://patronite.pl/emisjatv 
PayPal: redakcja@emisja.tv 

Chcesz wykonać tradycyjny przelew do banku? Wszystkie niezbędne informacje są tutaj: http://emisja.tv/programy/wsparcie/15:001080p 191 15:00Co sądzimy o Rumunach? 1080p

Dodał: eMisjaTv

Od 2014 roku Polskę zalewa fala imigrantów zza naszej wschodniej granicy. W przeważającej części są nimi Ukraińcy, którzy w obliczu przewrotu na Majdanie i wojny w Donbasie, szukają w naszym kraju lepszego życia. Większość z nich podejmuje się prac, których Polacy z jakiegoś powodu (najczęściej zarobkowego) nie chcieli wykonywać. Głównie pracują w fabrykach należących w większości do kapitału zagranicznego, dla którego Ukraińcy stanowią tanią siłę roboczą. Rocznie urzędy wydają setki tysięcy pozwoleń na pracę dla naszych wschodnich sąsiadów, legitymizując tym samym ich pobyt na terenie Polski. Tej samej Polski, od której przed wiekami ojcowie ukraińskiej państwowości tak stronili, żeby nie powiedzieć, pałali doń skrajną nienawiścią.

Na ulicach dużych miast takich jak Wrocław czy Łódź na każdym kroku słychać język ukraiński lub zukrainizowany rosyjski. Większości Polaków ten fakt nie przeszkadza. Nasi rodacy często wspominają własne podróże za chlebem na zachód, natomiast Ukraińcy ich zdaniem reprezentują podobny krąg kulturowy i niczym szczególnym się nie wyróżniają. Na ogół to prawda, gdyż większość przybyszy ze wschodu przyjeżdża do Polski na krótko, a zarobionych tu pieniędzy nie wydaje na lokalne atrakcje. Niektórzy pracodawcy narzekają jednak na Ukraińców twierdząc, że są słabymi pracownikami, nie uczą się języka, przez co występują problemy z komunikacją, a ponadto część z nich miga się od obowiązków. 

Czy rzeczywiście Ukraińcy są niczym Polacy w latach emigracji zarobkowej na Wyspy Brytyjskie? Na ile integrują się ze społeczeństwem? Czy mają jakieś cechy szczególne? I przede wszystkim co o nich tak naprawdę wiemy, ile pamiętamy z historii i czy umiemy wybaczyć grzechy przeszłości? Tego wszystkiego dowiecie się z kolejnego odcinka Co sądzimy o już teraz na kanale eMisjiTv!

---------------------------------------------[wsparcie programu]--------------------------------------------- 

Darowizny prosimy kierować na fundację Inicjatywa Przeciw Cenzurze. 
Nr konta: 33 2530 0008 2059 1051 7927 0001 
Mecenat na patronite: https://patronite.pl/emisjatv 
PayPal: https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd_s-xclick&hosted_button_idVNND3Q7EZBSD6&sourceurl

Chcesz wykonać tradycyjny przelew do banku? Wszystkie niezbędne informacje są tutaj: http://emisja.tv/programy/wsparcie15:151080p 68 15:15Co sądzimy o Ukraińcach? 1080p

Dodał: eMisjaTv

Ruszamy z nowym programem! W pierwszej serii będziemy pytać Polaków o sympatie i antypatie wśród narodów świata. Zobaczymy jak zmieniła się nasza mentalność po wielu latach członkostwa w Unii Europejskiej. Czy nadal mamy kompleksy względem Zachodu? A może wciąż posługujemy się stereotypami? Wspominamy historyczne krzywdy? Tymczasem jest wiele narodów bardzo nam życzliwych. Ceniących nasz upór, odwagę, otwartość i fachowość. Czy odwzajemniamy te opinie? W tym odcinku pytamy o to co Polacy sądzą o Węgrach?12:001080p 164 12:00Co sądzimy o Węgrach? 1080p

Dodał: eMisjaTv