Reklama zniknie za 15 sekund
Przejdź do cda
Nie ma kompromisu wobec zbrodni.  Polacy pamiętają o Wołyniu!
Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 12816 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości.
Włącz dostęp
avatar
Dodał: eMisjaTv
Konto zweryfikowane
Opublikowano: 2022-07-11

11 lipca 1943 roku - ta data dla każdego Polaka świadomego swojej historii zapisała się w dziejach Polski niezwykle krwawo. 79 lat temu na Wołyniu Ukraińcy przeprowadzili ataki na 99 miejscowości, realizując plan oczyszczenia tych rejonów z Polaków, rozpisany przez Ukraińską Powstańczą Armię i jej polityczne zaplecze - Organizację Ukraińskich Nacjonalistów. W kilku przypadkach zaatakowano ludność polską zgromadzoną w kościołach na Mszach świętych.

To wydarzenie stało się symbolem ludobójczego planu realizowanego przez ukraińskich nacjonalistów na południowo-wschodnich Kresach II Rzeczypospolitej. W latach II wojny światowej i po niej - aż do 1947 roku - zginęło prawdopodobnie ok. 150 tysięcy Polaków. Dokładnej liczby być może nie poznamy nigdy - często z wymordowanych wsi nie ocalał nikt, kto mógłby zdać relację o liczbie ofiar. Po dziś dzień ciała mordowanych w okrutny sposób przez Ukraińców polskich ofiar leżą w dołach śmierci na Wołyniu, Podolu i innych miejscach kaźni. Władze ukraińskie konsekwentnie uniemożliwiają ich ekshumację. Dodatkowo, mordercy Polaków są fetowani jako bohaterowie Ukrainy, a do tego symbole, pozdrowienia i ideologia Stepana Bandery są podniesione niemal do statusu ideologii państwowej.

Ale dzisiejsza rocznica odbywa się w szczególnym momencie i niezwykłej atmosferze. Po rozpoczęciu wojny rosyjsko-ukraińskiej każdy, kto podnosi temat nierozlicznego ludobójstwa jest oskarżany o agenturalność względem Rosji. Przed 11 lipca mnożyły się dyplomatyczne prowokacje ze strony Ukrainy, a także nagonka na środowiska kresowe, aby wyciszyły w swojej narracji nieprzyjemne dla władz w Kijowie i licznie obecnych nad Wisłą Ukraińców wątki.

Czy tradycyjny marsz środowisk kresowych, który przejdzie 11 lipca przez centrum Warszawy odbędzie się spokojnie? I czy uroczystości swoją obecnością zaszczycą politycy, z których wielu naginało swoje wcześniejsze poglądy do jedynie słusznej linii? Zobaczycie to państwo w naszej relacji na żywo z Marszu Pamięci.

pokaż cały opis
W katalogu: Reportaże
0 / 5 Oceny: 0
Włącz dostęp do 12816 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Nie ma kompromisu wobec zbrodni. Polacy pamiętają o Wołyniu!
Najlepsze komentarze
avatar
anonim122 (*.*.161.122) 2022-07-12 15:02:16 +1
CDA ZROBIŁO SIĘ DNEM DLA PASOŻYTÓW. Odpowiedz
avatar
anonim94 (*.*.236.94) 2022-07-11 19:50:48 +1
Dość szczucia jednych na drugich, wynocha z CDA.!!! Odpowiedz
beleszek 2022-07-11 20:25:09 +3
@anonim94: skąd znasz polski wynocha z CDA Odpowiedz
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Logowanie