Ale Dziura!  Spędziliśmy Halloween w Jaskini! Trawers jaskini Olsztyńskiej i Wszystkich Świętych
Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 12823 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości.
Włącz dostęp
avatar
Dodał: kmilek
Konto zweryfikowane
Opublikowano: 2022-11-01

Jaskinia Olsztyńska i Jaskinia Wszystkich Świętych - System Jaskini Olsztyńskiej - O Historii, wypadkach i ciekawostkach Jaskini Olsztyńskiej i Jaskini Wszystkich Świętych Spędziliśmy Halloween w Jaskini!System Jaskini Olsztyńskiej jest połączony z powierzchnią czterema otworami. Pierwszy to otwór Jaskini Olsztyńskiej, posiadający kształt półkolisty o szerokości 3 metrów i wysokości 1,7 m. Został on przemodelowany przez szpatowców, o czym świadczą odwierty po ładunkach wybuchowych w jego ścianach i stropie. W odległości 5 m na wschód znajduje się drugi, niepozorny otwór tej jaskini, ukryty między skałkami i niekiedy przykryty liśćmi. Jest to mała szczelina między stropem groty a kamieniami na powierzchni, mająca szerokość 0,5 m i wysokość 0,3 m.

We wschodniej części tej sali, nad 1-metrowym progiem, znajduje się wejście do niskiej bocznej komory (długiej na 7 m, szerokiej na 3 m), w której stwierdzono kontakt głosowy z Jaskinią Basietą. W odległości 15m od głównego otworu, na pierwszym zakręcie w prawo, u podstawy jego zachodniej ściany znajduje się otwór bocznego korytarzyka BAKK, biegnącego stromo w dół. Dalej, przez niezwykle ciasny i trudny zacisk osiąga się rozdroże w Jaskini Wszystkich Świętych.

Schronisko Wschodnie łączy się z powierzchnią ukośną szczeliną, posiadającą szerokość 6 m i wysokość od 0,3 do 1,4 m.

Jaskinia Wszystkich Świętych. Do zwiedzania niezbędna jest lina oraz podstawowe umiejętności taternickie.

Jaskinia rozpoczyna się pionową studnią (Studnią Warszawską), o głębokości 9,1 m, która doprowadza do zagruzowanej salki. Jej spąg stanowi rumosz skalny przemieszany z próchnicą. W najniższym miejscu znajduje się rozdroże. Na wprost, za ciasnym przesmykiem znajduje się nieduża, niska komórka. Z jej prawej, patrząc od góry, strony otwiera się bardzo małe przejście do Jaskini Olsztyńskiej - BAKK. Zaś z lewej strony, wg odkrywców, ...jego lewa odnoga prowadzi do niewielkiego rozszerzenia, na końcu którego umocowana była krata (zaraz po odkryciu jaskini), zamykająca wejście do dalszego ciągu jaskini. Za kratą widoczny jest zacisk ze śladami licznych nacieków, wyłamanych podczas pierwszego przejścia. Zacisk otwiera się do kolejnej studni, którą zwykle trawersuje się po jej lewej orograficznie stronie. Trawers wyprowadza na naturalny most skalny (Most Herberta), z jednej (południowej - J.Z.) strony podcięty przewieszonym 7-metrowym progiem, z drugiej dogodną do zejścia 7-metrową rynną. Z dna studni, przez korytarzyk pod mostem, dociera się do największej w jaskini komory (Sali Peny), której spąg tworzą masy piasku. Sala ta kończy się wyodrębnioną komorą, o dnie sugerującym istnienie syfonu piaskowego....Zapraszam na:
Kursy wspinaczki skalnej z szkołą wspinania Kowalscy Team.
Wycieczki jaskiniowe o całym przekroju trudności od tych lightowych do tych extremalnych, tych pionowych i całkiem poziomych - wszystko pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, między innymi: instruktorów sportu, instruktorów wspinaczki, instruktorów rekreacji ruchowej, instruktorów survivalu, a także przeszkolonych grotołazów.
Wycieczki na Via Ferraty razem z kursem i przeszkoleniem poruszania się po nich.
Organizujemy wycieczki terenowe po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, po małopolskich lasach.

KONTAKT: kontakt@kowalscyteam.pl

https://www.facebook.com/KowalscyTeam
https://www.instagram.com/kamil_kowalski_team/


UWAGA:
Nie naśladuj osób na filmie, nie wchodź do jaskiń na własną rękę - jest to skrajnie niebezpieczne! Jeśli chcesz chodzić po jaskiniach, poszukaj klubu taternictwa jaskiniowego - tam dowiesz się jak to robić bezpiecznie lub znajdź instruktora/firmę/osobę, która cię przeszkoli i oprowadzi w bezpieczny sposób.


Podróże, pasja, marzenia, szaleństwo, motywacja! To właśnie My!


#jaskinie #Halloween #eksploracja
#jaskinia #caving #underground #cave
#cavinggonewrong #exploring
#speleologia #grotołaz #speleology
#speleo #caveman #urbex #Survival #archeologia
#KowalscyTeam
Kowalscy Team, Ale Dziura, Ale Lufa, jaskinia, jaskinie, Cave, eksploracja, speleologia, speleology, speleo, grotołaz, caveman, urbex, underground, survival, caving, caving gone wrong, cave exploring disasters, exploring, grota, kurs jaskiniowy, wycieczki po jaskiniach, turystyka jaskiniowa, jaskinie w tatrach, zwiedzanie jaskiń, trener, trening, trener personalny, instruktor, góry, wspinaczka, instruktor wspinaczki, kurs wspinaczki, claustrofobia, claustrophobia, fobia, wypadki w jaskiniach, wypadki jaskiniowe, historia jaskini, archeologia, odkrycie, wykopaliska, historia, poszukiwania, poszukiwacz, jaskinie jury, archeolodzy w jaskini, bilety do jaskini, ceny biletów do jaskini, piękne miejsce, piękne miejsca, gdzie jechać na wycieczkę, gdzie na wycieczkę, wycieczki, gdzie na weekend, ciekawe miejsca na wycieczki, ciekawe szlaki turystyczne, gdzie w góry z dzieckiem, atrakcje dla dzieci, gdzie na weekend z dzieckiem?

pokaż cały opis
5.0 / 5 Oceny: 1
Włącz dostęp do 12823 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Ale Dziura! Spędziliśmy Halloween w Jaskini! Trawers jaskini Olsztyńskiej i Wszystkich Świętych
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Logowanie