Jaskinia Urwista - ALE DZIURA - tu się zmieści cały dom!
Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 12473 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości.
Włącz dostęp
avatar
Dodał: kmilek
Konto zweryfikowane
Opublikowano: 2022-10-11

Jaskinia Urwista - ALE DZIURA - tu się zmieści cały dom !


Otwór jaskini, wyjątkowo duży, o wymiarach 9,5x5,5 m, stanowi stropową część głównej komory. Jest on sztucznie poszerzony, pionowy, o niebezpiecznych, obsypujących się brzegach. Zabezpieczony został barierkami ochronnymi.

Kazimierz Kowalski w roku 1953 opisał jaskinię po raz pierwszy: Sztuczny otwór wejściowy prowadzi pionowo w dół do ogromnej, imponującej rozmiarami studni. 5 m poniżej poziomu wylotu znajdujemy półkę skalną, a na niej otwór bocznego chodnika, o długości około 10 m. Dalszy jego ciąg wypełniony jest po strop namuliskiem. Poniżej wspomnianej półki stromy stok, a potem pionowa ściana, prowadzą na dno jaskini.

Dalej według Szelerewicza i Górnego (1986): Dno głównej komory opada stromo w dół, w kierunku zachodnim. W najniższym punkcie, po przejściu przez zawalisko, osiągamy niewielką, ładnie wymodelowaną salkę, będącą najniższym punktem jaskini. W studni wejściowej, na dnie, w miejscu gdzie kończymy zjazd, znajduje się wejście do korytarza, początkowo ciasnego, doprowadzającego do niskich sal. Partie te utworzone są między poziomo zalegającymi ławicami wapienia... W głównej komorze jaskini na ścianie południowej zachowały się grube polewy naciekowe, wśród których znaleziona została brekcja nietoperzowa. Ściana północna jest bez nacieków, poniżej półki przewieszona, bardzo krucha. Dno komory zalega rumosz wapienny i bloki skalne, w korytarzu prowadzącym do niskich sal występuje namulisko piaszczyste, a dno najniższego fragmentu jaskini wypełnia namulisko piaszczysto-gliniaste.

W latach 90-tych odkopano dolne partie jaskini, które prowadzą w kierunku NW, przebijając się częściowo przez zawalisko w najniższej części głównej komory. Tutaj, na głębokości 36 m pojawia się glina, pierwotnie wypełniająca tą część. Po jej usunięciu odsłonięto dwa niskie korytarzyki, będące rodzajem pustych przestrzeni utworzonych między litą skałą a osuwiskiem want. Miejsca te są potencjalnie niebezpieczne ze względu na ryzyko zawału.

Jaskinia powstała w wapieniach jurajskich. O genezie jaskini pisali Skalski i Wójcik (1968): Rozwój pionowego korytrza Urwistej związany jest najprawdopodobniej z wpływem wód przez otwór wejściowy w głąb masywu. Było to zapewne podczas zlodowacenia krakowskiego, wówczas, gdy wody z topiącego się lądolodu zapełniły piaskami obniżenia Sokolich Gór.

Jaskinia swoje odkrycie (i zniszczenie!) zawdzięcza szpatowcom, którzy wg Biernackiego (1970, 1977), prowadzili w niej prace na dużą skalę - zbudowali specjalny pomost i kołowrót. Po raz pierwszy została opisana przez K. Kowalskiego w 1953 r. W 1963 r. drobne prace eksploracyjne prowadzili członkowie Młodzieżowej Grupy Grotołazów pod kier. Z. Łęskiego. W kwietniu 1990 r. w rejonie dna grotołazi ze Speleoklubu Dąbrowa Górnicza odkopali przejście do małego, 6-metrowego korytarzyka, schodzącego 1,7 m poniżej dotychczasowego dna jaskini (Kuczok 1995).


Zapraszam na:
Kursy wspinaczki skalnej z szkołą wspinania Kowalscy Team.
Wycieczki jaskiniowe o całym przekroju trudności od tych lightowych do tych extremalnych, tych pionowych i całkiem poziomych - wszystko pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, między innymi: instruktorów sportu, instruktorów wspinaczki, instruktorów rekreacji ruchowej, instruktorów survivalu, a także przeszkolonych grotołazów.
Wycieczki na Via Ferraty razem z kursem i przeszkoleniem poruszania się po nich.
Organizujemy wycieczki terenowe po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, po małopolskich lasach.
https://www.facebook.com/KowalscyTeam
https://www.instagram.com/kamil_kowal...


UWAGA:
Nie naśladuj osób na filmie, nie wchodź do jaskiń na własną rękę - jest to skrajnie niebezpieczne! Jeśli chcesz chodzić po jaskiniach, poszukaj klubu taternictwa jaskiniowego - tam dowiesz się jak to robić bezpiecznie lub znajdź instruktora/firmę/osobę, która cię przeszkoli i oprowadzi w bezpieczny sposób.


Podróże, pasja, marzenia, szaleństwo, motywacja! To właśnie My!


#jaskinia #caving #underground #cave #jaskinie
#cavinggonewrong #exploring
#speleologia #grotołaz #speleology
#speleo #caveman #urbex #Survival #archeologia
#KowalscyTeam
kowalscy team, jaskinia, jaskinie, Cave, eksploracja, speleologia, speleology, speleo, grotołaz, caveman, urbex, underground, survival, caving, caving gone wrong, cave exploring disasters, exploring, grota, kurs jaskiniowy, wycieczki po jaskiniach, turystyka jaskiniowa, zwiedzanie jaskiń, trener, trening, trener personalny, instruktor, góry, wspinaczka, instruktor wspinaczki, kurs wspinaczki, claustrofobia, claustrophobia, fobia, wypadki w jaskiniach, wypadki jaskiniowe, historia jaskini, archeologia, odkrycie, wykopaliska, historia, poszukiwania, poszukiwacz, jaskinie jury, archeolodzy w jaskini, bilety do jaskini, ceny biletów do jaskini, piękne miejsce, piękne miejsca

pokaż cały opis
5.0 / 5 Oceny: 1
Włącz dostęp do 12473 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Jaskinia Urwista - ALE DZIURA - tu się zmieści cały dom!
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Logowanie