Reklama zniknie za 15 sekund
Przejdź do cda
Nieznana Jaskinia - TEGO SIĘ NIE SPODZIEWAŁEM - a miałem tam nie wchodzić...
Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 12816 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości.
Włącz dostęp
avatar
Dodał: kmilek
Konto zweryfikowane
Opublikowano: 2022-10-05

Nieznana Jaskinia - TEGO SIĘ NIE SPODZIEWAŁEM ...A miałem tam nie wchodzić...


Naciek jaskiniowy, naciek krasowy osady powstające przez wytrącanie się substancji mineralnej z roztworu wodnego na powierzchni skały lub w próżniach w jej obrębie (jaskiniach, szczelinach), ale w kontakcie z powietrzem atmosferycznym. Nacieki powstają w obrębie jaskini krasowej (na stropie, ścianach, dnie) w wyniku strącania się lub krystalizacji minerałów: kalcytu, rzadziej gipsu lub aragonitu z wód krasowych, tworząc tzw. kras pozytywny.

Nacieki twarde. Zbudowane są głównie z kalcytu. Czasami powstają początkowo z aragonitu, ale po pewnym czasie przechodzi on w kalcyt. Nacieki twarde dzieli się na dwie grupy:

- nacieki grawitacyjne, przyrastające zgodnie z kierunkiem grawitacji (pionowo). Są to: stalaktyty, draperie naciekowe, stalagmity, stalagnaty, misy martwicowe, kaskady naciekowe, skorupy naciekowe, perły jaskiniowe, pizolity, polewy naciekowe, nacieki koralowe
- nacieki agrawitacyjne, przyrastające prostopadle do podłoża. Są to nacieki grzybkowe i heliktyty.

Nacieki miękkie. Powstają z mleka wapiennego. Zasadniczo są to podobne formy, jak nacieki twarde (z wyjątkiem stalaktytów, nacieków grzybkowych czy pizolitów), jednak powstają także formy mające postać delikatnej siateczki przypominającej pleśń. Łatwo rozcierają się w palcach, a po zdmuchnięciu unoszą się w powietrzu. Do nacieków miękkich zalicza się:
- polewy naciekowe w postaci nacieków wełnistych i pól ryżowych
- żebra naciekowe i zasłony naciekowe (draperie naciekowe)
- nawisy osiągające długość do 40 cm i grubość 12 cm
- nacieki kożuchowe.


NIEZNANA JASKINIA - TEGO SIĘ NIE SPODZIEWAŁEM


Zapraszam na:
https://www.facebook.com/KowalscyTeam
https://www.instagram.com/kamil_kowal...


UWAGA:
Nie naśladuj osób na filmie, nie wchodź do jaskiń na własną rękę - jest to skrajnie niebezpieczne! Jeśli chcesz chodzić po jaskiniach, poszukaj klubu taternictwa jaskiniowego - tam dowiesz się jak to robić bezpiecznie lub znajdź instruktora/firmę/osobę, która cię przeszkoli i oprowadzi w bezpieczny sposób.


Podróże, pasja, marzenia, szaleństwo, motywacja! To właśnie My!


#jaskinia #underground #caving #cave #jaskinie
#speleologia #grotołaz #speleology #exploring
#speleo #caveman #urbex #Survival #archeologia
#KowalscyTeam
kowalscy team, jaskinia, jaskinie, Cave, eksploracja, speleologia, speleology, speleo, grotołaz, caveman, urbex, underground, survival, caving, caving gone wrong, cave exploring disasters, exploring, grota, kurs jaskiniowy, wycieczki po jaskiniach, turystyka jaskiniowa, zwiedzanie jaskiń, trener, trening, trener personalny, instruktor, góry, wspinaczka, instruktor wspinaczki, kurs wspinaczki, claustrofobia, claustrophobia, fobia, wypadki w jaskiniach, wypadki jaskiniowe, historia jaskini, archeologia, odkrycie, wykopaliska, historia, poszukiwania, poszukiwacz, jaskinie jury, archeolodzy w jaskini, bilety do jaskini, ceny biletów do jaskini, piękne miejsce, piękne miejsca,

pokaż cały opis
5.0 / 5 Oceny: 1
Włącz dostęp do 12816 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Nieznana Jaskinia - TEGO SIĘ NIE SPODZIEWAŁEM - a miałem tam nie wchodzić...
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Logowanie