Ale Dziura - Jaskinia Kowalskiego - To tu Kowalski utkwił na 14 godzin! Była akcja ratunkowa...
Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 12473 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości.
Włącz dostęp
avatar
Dodał: kmilek
Konto zweryfikowane
Opublikowano: 2022-10-24

Jaskinia Kowalskiego - To tu Kowalski utkwił na 14 godzin! Była akcja ratunkowa...
Seria: Ale Dziura!


Idąc drogą od OSP w Będkowicach, idziemy w dół Doliny Kobylańskiej, po ok 800m po lewej stronie jest słała Lotniki.
Po prawej stronie skały jest Komin Kowalskiego (wspinaczka tradowa, trudność drogi to III). Jaskinia ma dwa otwory, dolny otwór jaskini znajduje się na wysokości około 3 m nad ziemią, a górny 8 metrów nad nim .

Za górnym otworem, prowadzi 8 metrowy wysoki korytarz. W jego połowie jest ciasna studzienka o głębokości 8 metrów, która ma dwa zaciski (ZII). Studnia kończy się ciasnym korytarzykiem, dochodzącym do dolnego otworu jaskini.

Na spągu (podłodze jaskini) zalega ogromna ilość odchodów nietoperzy.

Jaskinia ta była znana już przed II wojną światową pierwszym wspinaczom, którzy byli zwani Pokutnikami, wspinali się oni w Dolinie Kobylańskiej na Lotnikach.

Wiosną 1950 r, Kazimierz Kowalski przepinając komin wszedł do jaskini przez górny otwór, wszedł do studzienki, zaraz za pierwszym zaciskiem osuną się nieszczęśliwie kilka metrów w dół.
Niestety nie mógł sam z niej wyjść na powierzchnię. Dopiero po 14 godzinach udało się go wyciągnąć. Jaskini nie zinwentaryzował.Zapraszam na:
Kursy wspinaczki skalnej z szkołą wspinania Kowalscy Team.
Wycieczki jaskiniowe o całym przekroju trudności od tych lightowych do tych extremalnych, tych pionowych i całkiem poziomych - wszystko pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, między innymi: instruktorów sportu, instruktorów wspinaczki, instruktorów rekreacji ruchowej, instruktorów survivalu, a także przeszkolonych grotołazów.
Wycieczki na Via Ferraty razem z kursem i przeszkoleniem poruszania się po nich.
Organizujemy wycieczki terenowe po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, po małopolskich lasach.

KONTAKT: kontakt@kowalscyteam.pl

https://www.facebook.com/KowalscyTeam
https://www.instagram.com/kamil_kowalski_team/


UWAGA:
Nie naśladuj osób na filmie, nie wchodź do jaskiń na własną rękę - jest to skrajnie niebezpieczne! Jeśli chcesz chodzić po jaskiniach, poszukaj klubu taternictwa jaskiniowego - tam dowiesz się jak to robić bezpiecznie lub znajdź instruktora/firmę/osobę, która cię przeszkoli i oprowadzi w bezpieczny sposób.


Podróże, pasja, marzenia, szaleństwo, motywacja! To właśnie My!


#jaskinia #eksploracja #caving #speleologia
#underground #cave #jaskinie#cavinggonewrong #exploring
#grotołaz #speleology #speleo #caveman
#urbex #Survival #archeologia
#KowalscyTeam
Kowalscy Team, Ale Dziura, Ale Lufa, jaskinia, jaskinie, Cave, eksploracja, speleologia, speleology, speleo, grotołaz, caveman, urbex, underground, survival, caving, caving gone wrong, cave exploring disasters, exploring, grota, kurs jaskiniowy, wycieczki po jaskiniach, turystyka jaskiniowa, jaskinie w tatrach, zwiedzanie jaskiń, trener, trening, trener personalny, instruktor, góry, wspinaczka, instruktor wspinaczki, kurs wspinaczki, claustrofobia, claustrophobia, fobia, wypadki w jaskiniach, wypadki jaskiniowe, historia jaskini, archeologia, odkrycie, wykopaliska, historia, poszukiwania, poszukiwacz, jaskinie jury, archeolodzy w jaskini, bilety do jaskini, ceny biletów do jaskini, piękne miejsce, piękne miejsca, gdzie jechać na wycieczkę, gdzie na wycieczkę, wycieczki, gdzie na weekend, ciekawe miejsca na wycieczki, ciekawe szlaki turystyczne, gdzie w góry z dzieckiem, atrakcje dla dzieci, gdzie na weekend z dzieckiem?

pokaż cały opis
5.0 / 5 Oceny: 1
Włącz dostęp do 12473 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Ale Dziura - Jaskinia Kowalskiego - To tu Kowalski utkwił na 14 godzin! Była akcja ratunkowa...
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Logowanie