Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 14605 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości.
Włącz dostęp
avatar

Wysłuchanie publiczne w sprawie poselskiego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19 (druk nr 1846).
Około 60 podmiotów, m.in. osób indywidualnych i prawnych, uczestniczyło w wysłuchaniu publicznym, które odbyło się w środę na sejmowym posiedzeniu Komisji Zdrowia. Wysłuchanie dotyczyło poselskiego projektu ustawy o weryfikacji covidowej. Większość z uczestników debaty opowiedziała się za odrzuceniem projektu ustawy segregacyjnej.

Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19 złożył w Sejmie grupa posłów PiS. Jego pierwsze czytanie odbyło się w połowie grudnia. Członkowie Komisji Zdrowia zdecydowali wówczas o przeprowadzeniu wysłuchania publicznego w sprawie zaproponowanych rozwiązań.
Przypominamy, że projekt zakłada m.in., że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 i o negatywnym wyniku testu lub informacji o przebytej infekcji.
Większość uczestników wysłuchania publicznego wnosiła o odrzucenie projektu ustawy. Wskazywali oni m.in., że szczepienia to eksperyment medyczny, a sam projekt dyskryminuje ludzi niezaszczepionych i wprowadza obowiązek legitymowania się procedurami medycznymi, które nie są obowiązkowe. Zdaniem niektórych regulacja narusza prawo do wolności, prywatności, godności. Może też prowadzić do destabilizacji wewnętrznej państwa i załamania gospodarki.

Bogusława Cesarz ze Stowarzyszenia Nauczyciele dla Wolności, skupiającego nauczycieli i pracowników oświaty, którzy nie poddali się szczepieniom, oceniła, że omawiany projekt bazuje na wątpliwych medycznie i prawnie filarach. Mówi m.in. o tym, że warunkiem do wykonywania zawodu () jest to, czy będziemy zaszczepieni, czy będziemy mieć test PCR, () tymczasem chorują przede wszystkim nauczyciele zaszczepieni. Ale oni, chociaż chorują na covid, jako zaszczepieni są zwolnieni z kwarantanny mówiła.

O aspekcie prolife dotyczącym szczepionek mówiła Kaja Godek z Fundacji Życie i Rodzina. Jej zdaniem wszystkie szczepionki na covid, na którymś etapie produkcji lub testów, korzystały ze zbrodni aborcji. Ten temat próbuje się zdezawuować, mówiąc, że preparaty nie zawierają komórek z abortowanych dzieci. Owszem, nie zawierają samych komórek, ale zawierają substancje, które nie zostałyby opracowane lub wyprodukowane bez użycia linii płodowych. () Do wypuszczenia na rynek każdej ze szczepionek na covid użyto materiału biologicznego wyprowadzonego wprost od zamordowanego człowieka powiedziała Godek.

Konfederacja Lewiatan przyznała, że projekt ustawy w dużym stopniu przerzuca ciężar działań anycovidowych na przedsiębiorców i pracodawców. To oni będą w pierwszym szeregu stawiani w negatywnym świetle, jeśli chodzi o stosunki wewnątrzzakładowe czy kontakt z klientami powiedział dyrektor departamentu pracy w Konfederacji Lewiatan Robert Lisicki.

Jednocześnie dostrzegamy wyjątkowe okoliczności () i musimy doprowadzić do wyważenia interesu ochrony prywatności i ochrony interesu zbiorowości. W związku z tym zasadne jest wprowadzenie pewnych rozwiązań, które zabezpieczą i dadzą pewność działalności, szczególnie w środowisku przedsiębiorców, w tych trudnych i dynamicznie zmieniających się okolicznościach gospodarczych powiedział.

Przedstawiciel Lewiatana odniósł się też do obaw dotyczących tzw. segregacji pracowników. Podkreślam z całą mocą, że zaproponowane rozwiązania w zakresie weryfikacji statusu pracownika () to dodatkowe obowiązki i ryzyka dla pracodawców i przedsiębiorców powiedział.

Na wysłuchanie publiczne w regulaminowym trybie wpłynęły zgłoszenia od 73 podmiotów, tj. osób indywidualnych, prawnych oraz jednostek nieposiadających osobowości prawnej. Niektóre podmioty zgłosiły po kilka osób, co po zgrupowaniu daje liczbę 63. Kilka podmiotów pomimo wcześniejszego zgłoszenia nie wzięło jednak udziału w wysłuchaniu, ponieważ nie udało im się zdalnie połączyć z komisją.

Projekt ustawy o weryfikacji covidowej dotyczy możliwości wykonywania przez pracownika (lub osoby pozostającej w stosunku cywilnoprawnym z pracodawcą) nieodpłatnych testów w kierunku SARS-CoV-2; możliwości żądania pracodawcy od pracownika lub osoby pozostającej w stosunku cywilnoprawnym z tym pracodawcą okazania informacji o posiadaniu ważnego negatywnego wyniku tekstu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, informacji o przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2 lub wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19.

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki w poniedziałek, w rozmowie z dziennikarzami, powiedział, że klub nie chce dyscypliny w sprawie projektu o weryfikacji covidowej. Zaznaczył także, że w związku z sytuacją pandemiczną mogą być konieczne ostrzejsze działania rządu.

pokaż cały opis
5.0 / 5 Oceny: 3
Włącz dostęp do 14605 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Ustawa o segregacji sanitarnej. 2022. CAŁOŚĆ.
Najlepsze komentarze
avatar
anonim174 (*.*.236.174) 2022-01-06 15:06:59 0
-+Sabati
pomylencow
Odpowiedz
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Ostatnio komentowane:

Logowanie