Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 15006 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości.
Włącz dostęp
avatar
Dodał: eMisjaTv
Konto zweryfikowane
Opublikowano: 2017-05-04

Odkąd Stany Zjednoczone uzyskały rangę światowego hegemona nie znalazły się jeszcze w tak trudnej sytuacji. Musza bowiem podjąć wyzwanie Chin, które próbują zbudować nowy system międzynarodowy. Państwo Środka nie jest jeszcze w stanie pokonać amerykańskiej armii, ale gospodarczo wybija się na potęgę. Działając w porozumieniu z Rosją może skutecznie podważyć pozycję USA na świecie.

Czas gra tu na niekorzyść Ameryki. W ewentualnym starciu Chińczykom wystarczy uzyskać kontrolę nad Cieśniną Malakka, stanowiącą wyjście na Ocean Indyjski oraz leżącym w strefie wpływów Pekinu Morzem Południowochińskim. Natomiast Waszyngton musiałby dokonać projekcji siły tysiące kilometrów na zachód, daleko o własnego terytorium. Daje to ogromną przewagę Chinom, które już dziś są zdolne do strącania satelit pociskami balistycznymi, a także zatapiania lotniskowców wroga.

Najbliższe lata będą więc okresem zasadniczej rywalizacji USA i Chin, przy czym nie musi wcale dojść do konfrontacji zbrojnej. Amerykanie mogą próbować strategii sojuszy i osaczania, jak to miało miejsce w przypadku ZSRR, gdzie przez lata CIA niwelowało wpływy komunistów w Europie i na Bliskim Wschodzie. Jeśli jednak dojdzie do otwartej wojny, zacznie się ona w Polsce i krajach bałtyckich. Tu bowiem leży droga do podboju Rosji. Pozbawione strategicznego partnera Chiny ulegną w końcu woli USA. Ten scenariusz jest powszechnie znany, dlatego zainteresowanie wszystkich stron skupia się obecnie na Europie Środkowo-Wschodniej.

Powyższe zagadnienia porusza w swym wykładzie Marian Piłka, absolwent KULu oraz Uniwersytetu Georgetown, poseł na Sejm RP czterech kadencji.

pokaż cały opis
W katalogu: Debaty i konferencje
0 / 5 Oceny: 0
Włącz dostęp do 15006 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Polska w grze mocarstw. Rewizja systemu geopolitycznego
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Logowanie