Lech Walesa - Bolek - Chicago 1996
Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 9466 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości. Nie kupuj kota w worku!
Wypróbuj konto premium przez 14 dni za darmo!
avatar
Dodał: TOMI3356

Mało kto wie dzisiaj, że kopie donosów tajnego współpracownika Bolek po raz pierwszy publicznie pokazane zostały w czasie debaty w polonijnej telewizji w Chicago POLVISION w maju 1996 roku. Wzięli w niej udział sam Lech Wałęsa, broniący go Andrzej Czuma oraz dwóch innych przedstawicieli Polonii i radny z Tarnowa.

W maju 1996 roku Lech Wałęsa, próbując wrócić na scenę polityczną po przegranych z Kwaśniewskim wyborach prezydenckich, odzwiedził Polonię chicagowską.

Na każdym niemal kroku witały go nieprzychylne mu demonstracje Polonii. Wałęsa musiał chyłkiem i tylnymi drzwiami wchodzić do budynków, w których organizowano mu zamknięte spotkania. Uczestnicy antywałęsowskich pikiet krzyczeli Wałęsa - zdrajca, Bolek do domu.

Po jednej z takich demonstracji Wałęsa - poprzez swego przedstawiciela zaproponował demonstrujacym pod drzwiami przeciwnikom debatę w polonijnej telewizji POLVISION w Chicago.

W dyskusji oprócz Wałęsy wziął udział ówczesny dziennikarz polonijny (późniejszy poseł PO i dzisiejszy Minister Sprawiedliwości RP) Andrzej Czuma, który - jak się okazało - miał jako jedyny bronić Wałęsy podczas debaty, a także dwaj działacze polonijni: Józef Broniszewski (w Polsce działacz rolniczej Solidarności, późniejszy kandydat do Sejmu z ramienia PiS) i Jerzy Banasiak - działacz Kongresu Polonii Amerykańskiej i przedstawiciel ROP w Chicago oraz przebywajacy wówczas w Chicago politolog z Polski i korespondent europejski jednej z radiowych rozgłośni polonijnych - Marek Ciesielczyk (równoczesnie radny Rady Miejskiej w Tarnowie).

Debatę telewizyjną prowadził dziennikarz telewizji POLVISION Andrzej Wal

Debata: www.youtube.com/watch?vGUFmqOYIbHM


Dzisiaj niektórzy (zwłaszcza w Chicago) udają, że zapomnieli o tej debacie i o tym, kto, co wówczas mówił, a także i o tym, że właśnie wówczas wspomniany politolog dr Marek Ciesielczyk po raz pierwszy pokazał publicznie - i to przed kamerami i w obecności Wałęsy - kopie donosów tajnego współpracownika SB o kryptonimie BOLEK. Zapomniana jest także rola, jaką w czasie debaty miał odegrać Andrzej Czuma.

Kilka dni po tej debacie telewizyjnej media w Polsce wspominały o tym fakcie, zaś sam Ciesielczyk po powrocie do kraju był szykanowany w Tarnowie. Rada Miejska - głównie głosami UD i SLD - podjęła uchwałę, potępiającą go za wypowiedzi w Chicago na temat Wałęsy, choć nie zapoznała się z nagraniem audycji, przywiezionym do Polski przez Ciesielczyka. Radni tarnowscy zamiast o drogach, szkołach i przedszkolach przez ponad dwie godziny debatowali nad tym, jak ukarać swego kolegę z Rady Miejskiej, który krytycznie wyrażał się o polityce Wałęsy. Stalo się to później powodem żartów i kpin ze strony dziennikarzy mediów ogólnopolskich.


(Dziel i Rzadz)

Tomi

pokaż cały opis
5.0 / 5 Oceny: 1
Włącz dostęp do 9466 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Lech Walesa - Bolek - Chicago 1996
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Ostatnio komentowane:

Nowy Gang Wiewióra (2014) Dubbing PL premium Kinowy hit już w CDA Premium. Komedia dla całej rodziny!

Włącz CDA Premium na 14 dni za darmo.
Nowy Uprowadzona księżniczka (2018) Dubbing PL premium Znakomita animacja dla całej rodziny!

Zobacz już teraz w CDA Premium!

Logowanie