Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 14995 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości.
Włącz dostęp
avatar
Dodał: iWiesz
Konto zweryfikowane
Opublikowano: 2019-07-18

Oglądasz #iWiesz

Pewnie wszyscy znacie Alicję w Krainie Czarów. To dziewczynka, która po przedostaniu się do dziwacznego miejsca, poznaje najbardziej przerażającego kota świata, słucha śpiewających kwiatów a nawet rośnie do takich rozmiarów, że… jej głowa przebija dach domu, należącego do chorego psychicznie królika. A gdyby coś podobnego, spotkało Ciebie?

#ciekawostki #psychologia

Autor: Karol Kania
KONTAKT: piszesz@iwiesz.to

Jesteś ciekawy świata? Sprawdź iWiesz w social mediach:
Facebook: https://www.facebook.com/iwiesz/
Instagram: https://instagram.com/iwiesz/

SKRYPT ODCINKA:

Zespół Alicji w Krainie czarów, to tajemnicze zaburzenie psychosensoryczne.
Wpływa na zmysł wzroku, dotyku i słuchu, postrzeganie własnego ciała, oraz poczucie czasu.

Wyobraź sobie, że całe Twoje ciało, albo poszczególne jego części kurczą się, lub powiększają. Pacjenci, którzy opisywali objawy zespołu Alicji w krainie czarów, opowiadali, że czuli, jakby ich uszy urosły o kilkanaście centymetrów, albo że nagle stali się bardzo wysocy - tak, że idąc po ulicy, byli w stanie patrzeć na głowy innych przechodniów.

Wyobraź sobie, że Obiekty, które widzisz wydają się być bliżej lub dalej, niż w rzeczywistości. Mogą też sprawiać wrażenie większych, lub mniejszych. Zmiana tego jak postrzegasz odległość, ma też inny skutek, zwykłe schody mogą wyglądać, jakby nie miały końca, widzisz też niekończące się korytarze

Osoba dotknięta zespołem Alicji w Krainie czarów może też stracić poczucie czasu. Ten może nagle zwolnić, a potem równie zaskakująco - przyspieszyć. I nie masz nad tym żadnej kontroli. Co więcej, problemy z postrzeganiem czasu oraz perspektywy prowadzą do błędnego odczucia prędkości. Powolny marsz może wydawać się niekontrolowanym sprintem przez miasto.

Bardzo często osoby cierpiące na to zaburzenie nie przyznają się do halucynacji ze strachu przed zdiagnozowaniem choroby psychicznej. Tymczasem, osoby dotknięte zespołem Alicji w Krainie czarów nie są szalone. Podczas napadów, nie tracą kontaktu z rzeczywistością, są też świadome że ich halucynacje i zniekształcone postrzeganie nie są „prawdziwe”.

Pacjent, który cierpiał na zespół, przyznawał, nagle obiekty dookoła wydawały się mu małe i odległe, lub duże i bliskie. Sam czuł się coraz mniejszy, kurczyli się z każdą chwilą. Zdawało mu się, że ludzie, których widział byli mniejsi od jego palca wskazującego. Widział lewitujące przedmioty oraz własne części ciała takie jak ramię, lub noga, które huśtały się bezwiednie. Dźwięki, które słyszał wydawały się pochodzić z daleka, lub być głośne i agresywne.

Schorzenie może występować u osób w każdym wieku, jednak najczęściej syndrom Alicji w Krainie Czarów rozpoznaje się u dzieci między 5. a 10. rokiem życia. Objawy występują przejściowo w ciągu dnia , wększość pacjentów opisuje że trwają od 10 sekund do 10 minut. Potem, wszystko wraca do normy.

Zaburzenie najczęściej pojawia się u osób cierpiących na migreny poprzedzone tzw. Aurą. To zjawisko pojawiające się na kilka godzin przed napadem bólów głowy. Zaburza smak, węch, równowagę i widzenie i występuje u około 20% pacjentów cierpiących na migreny. Objawy Zespołu Alicji w Krainie czarów dotyczą jedynie części z nich.

Co ciekawe, Lewis Carroll, autor Alicji w Krainie Czarów sam cierpiał na migreny… Sugeruje się, że mógł napisać tę historię w oparciu o własne doświadczenia.

Power tags: Zaburzenia osobowości, zaburzenia psychiczne, psychologia, alicja w krainie czarów, choroby psychiczne, halucynacjje,

Oglądałeś, iWiesz

A skoro mowa o halucynacjach… Koniecznie obejrzyj odcinek Czy oszukam Twoje oczy? W którym rozkładam najlepsze Iluzje optyczne na części pierwsze! Dowiesz się z niego nieco o tym jak proste obrazy są w stanie oszukać Twój mózg. Szukaj odcinka Czy OSZUKAM Twoje OCZY? Najlepsze iluzje optyczne! Na Kanale iWiesz.

Subskrybujesz, iWiesz więcej!

pokaż cały opis
W katalogu: iWiesz | WSZYSTKIE ODCINKI
5.0 / 5 Oceny: 1
1059 godzin bajek dla dzieci.
Włącz CDA Premium w mniej niż 2 minuty!
Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Syndrom ALICJI W KRAINIE CZARÓW - tajemnicze zaburzenie, które zmieni Twój świat.
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Logowanie