Potrzebujesz szybszego ładowania wideo?
Załóż konto CDA Premium i nie trać czasu na wczytywanie.
Aktywuj teraz! Aktywuj konto premium Dlaczego widzę ten komunikat?

CDA nie limituje przepustowości oraz transferu danych.
W godzinach wieczornych może zdarzyć się jednak, iż ilość użytkowników przekracza możliwości naszych serwerów wideo. Wówczas odbiór może być zakłócony, a plik wideo może ładować się dłużej niż zwykle.

W opcji CDA Premium gwarantujemy, iż przepustowości i transferu nie braknie dla żadnego użytkownika. Zarejestruj swoje konto premium już teraz!

Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 14956 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości.
Włącz dostęp
avatar
Dodał: eMisjaTv
Konto zweryfikowane
Opublikowano: 2023-10-07

Wesprzyj naszą pracę darowizną: 33 2530 0008 2059 1051 7927 0001
_____________________________________________________________________________________
Niewielu pamięta, że w 1918 r. Polska odrodziła się jako królestwo! Choć ostatecznie władza spoczęła w rękach marszałka Piłsudskiego i z czasem nasz kraj stał się demokratyczną republiką, ogłoszona 7 października 1918 r. odezwa Do Narodu Polskiego, która de facto była deklaracją niepodległości, sformułowana została przecież przez tzw. Radę Regencyjną Królestwa Polskiego.

Organ ten, powołany w porozumieniu niemieckiego i austriackiego zaborcy zakładał utworzenie rady, która z czasem wyłoni nowego króla Polski. Stąd nazwa: Rada Regencyjna, tj. ciało sprawujące władzę w zastępstwie monarchy. Częściej oczywiście zdarzało się powoływać tzw. regenta, który samodzielnie sprawował władzę np. do czasu uzyskania przez monarchę pełnoletności, albo jego powrotu do zdrowia. Sytuacje, gdy regent trwale wchodził na tron były jednak niezwykle rzadkie.

Rada Regencyjna Królestwa Polskiego miała zatem za zadanie utrzymać w ryzach państwo, w czasie wojny, a następnie wyłonić następcę polskiego tronu. Tak się nie stało, bowiem w roku 1918 Rzeczpospolita zagrożona była ze strony Niemców, Ukraińców i Rosjan, z którymi niemal natychmiast przyszło jej toczyć bój. Wchodzący w skład Rady hr. Józef Ostrowski, abp. Aleksander Kakowski i książę Zdzisław Lubomirski orzekli, że najpierw należy ratować byt odrodzonej ojczyzny, a dopiero później poszukiwać jej władcy. Dlatego też całą władzę wojskową oraz misję utworzenia rządu narodowego powierzono Józefowi Piłsudskiemu, będącemu w owym czasie najbardziej wyrazistym dowódcą przebywającym na terenie Polski.

Po wojnie polsko-bolszewickiej, kiedy to nasza ojczyzna cudem ocalała, oraz wszystkich mniej lub bardziej udanych powstaniach, gdzie przyszło Polakom walczyć z Niemcami, nie powrócono już do idei wyboru nowego króla, choć w całkiem nieodległej Bułgarii, Rumunii czy Jugosławii władze wciąż sprawował monarcha. Niewiele zatem brakowało, aby i Polska wciąż była monarchią, a wówczas historia mogłaby się potoczyć nieco inaczej.

Z tego względu od kilku lat organizowane są w naszym kraju marsze upamiętniające dzień 7 października 1918 r., który jest tak naprawdę właściwą datą do świętowania odrodzenia niepodległości, zaś środowiska idące w tych marszach postulują przywrócenie w Polsce monarchii, zgodnie z duchem, w jakim Rzeczpospolita odrodziła się po 123 latach zaborów.
_____________________________________________________________________________________
PONIŻEJ ZNAJDZIECIE PAŃSTWO KILKA OPCJI WSPARCIA NASZEJ DZIAŁALNOŚCI

PayPal: https://www.paypal.com/donate/?cmd_s-xclick&hosted_button_idVNND3Q7EZBSD6&sourceurl
Tradycyjne przelewy na konto banku w Polsce:
33 2530 0008 2059 1051 7927 0001
Dla przelewów z zagranicy kod SWIFT/BIC: NESBPLPW

Szczegółowe informacje o wsparciu naszej stacji znajdziecie Państwo tutaj: https://emisja.tv/wsparcie-wplaty/ Zapraszamy również do zapoznania się z działalnością naszej fundacji, o której również przeczytacie na naszej stronie internetowej: https://emisja.tv/inicjatywaprzeciwcenzurze/

W tytule przelewu prosimy wpisać: Darowizna na cele statutowe
Za wszystkie wpłaty serdecznie dziękujemy!!

pokaż cały opis
0 / 5 Oceny: 0
1059 godzin bajek dla dzieci.
Włącz CDA Premium w mniej niż 2 minuty!
Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Królestwo Polskie zamiast demokracji?
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Logowanie