Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 18860 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości.
Włącz dostęp
avatar

Niedokształcona 16-letnia fryzjerka Jitka (J. Brejchová) ucieka z Domu Młodzieży, aby dołączyć do grupy chuliganów, na czele której stoi Vilda (P. Kostka). Czas spędzają szwendaniem się po praskich pasażach handlowych w centrum miasta, gdzie próbują zdobyć pieniądze drobnymi kradzieżami i oszustwami. Pewnego dnia w Jitce zakochuje się kelner Tomek (J. Šmíd), młodzieniec praktykujący w luksusowej restauracji. Dziewczyna na swój łobuzerski sposób odwzajemnia jego uczucia, chcąc jednocześnie uchronić go przed problemami. Jednak jej kumple z bandy nie cofną się przed niczym. Koniec końców Tomek przystaje do ich grupy, żeby być bliżej pięknej dziewczyny...

Pięknie nakręcony w praskich pejzażach dramat psychologiczny pt. Przebudzenie (Probuzení) z 1959 roku z ponadczasowym przesłaniem o dojrzewaniu młodzieży, w reżyserii znanego Jiřígo Krejčíka (m.in. Ves v pohraničí, Vyšší princip (Wyższa zasada)). Scenarzysta Otakar Kirchner czerpie garściami inspirację z postaci zachodnich buntowników tamtych lat tzn. Marlona Branda, Jamesa Deana czy Horsta Buchholze.

Występują : w rolach głównych Jana Brejchová, Jan Šmíd oraz debiutujący, świetny Petr Kostka. Ponadto : Vladimír Menšík, Josef Kemr, Jiří Sovák, Jiří Kodet, Ladislav Pešek.

Film powstał jeszcze przed Nową Falą (miano okresu čs. kinematografii lat 60-tych), ale doskonale wpisuje się w styl nazywany w Czechach jako Złote lata sześćdziesiąte. Jest to obraz, który przyniósł młodziutkiej Janie Brejchovej międzynarodową sławę. Przebudzenie jest unikalnym dziełem czeskiego kina, przełamującym dotychczas dość schematyczną twórczość filmową lat 50-tych. Obraz pojawił się trzy lata po śmierci Stalina, Gottwalda oraz Chruszczowa.

Film był pokazywany w kinach w Polsce. Plakat zwiastujący jego projekcję można zobaczyć pod tym adresem : postermuseum.com/collections/polish-posters/products/przebudzenie

Jeśli chcesz zanurzyć się w klimacie czeskiej Pragi końca lat 50-tych, to ten film jest właśnie dla Ciebie!

Produkcja : Filmové Studio Barrandov
Tłumaczenie własne : SUDi (v. 2025-04-20) - czechoslowackie.kino.tv@gmail.com

CIEKAWOSTKI O FILMIE :
* Film był kręcony w Pradze oraz w miejscowości Křivoklát.
* Pierwotna wersja filmu nie kończyła się happy endem oraz nie zawierała pouczającego początku. Jednak bez tego nie byłaby dopuszczona do dystrybucji w kinach.
* Był to pierwszy film czechosłowacki, w którym aktor tańczył rocknroll.
* Twórcy filmu wysłali grzeczną Janę Brejchovą (Jitkę) do Pogotowia Opiekuńczego dla Młodzieży, w którym spędziła trzy dni celem lepszego przygotowania się do roli chuligana.
* W scenie nad Wełtawą można dostrzec pomnik Stalina na praskim wzgórzu Letná, który istniał tylko kilka lat i został zburzony w 1962 roku.

CIEKAWOSTKI ZWIĄZANE Z FILMEM :
* W tamtym okresie, podobnie jak w wielu innych krajach bloku socjalistycznego, również w Czechosłowacji istniały młodzieżowe subkultury, wzorujące swój styl życia i ubierania się na modzie (oraz muzyce rocknroll) płynącej z Ameryki. W Polsce nazywano ich bikiniarzami. W CSRS nosili nazwę páskové (pásek - od paska płaszcza). Nawiązywali do innej subkultury z okresu Protektoratu oraz lat wczesno - powojennych tj. potápek (potápka - swingowa młodzież - muzyka jazz). Przedstawicieli tych subkultur można było spotkać głównie w centrum Pragi. Czechosłowacki reżim komunistyczny traktował ich bardzo surowo. Przepisy represjonujące taką młodzież były wzorowane na tych z ZSRR. Ówczesna propaganda przedstawiała ich jako zdegenerowaną młodzież, która uległa burżuazyjnej kulturze kapitalistycznego Zachodu. Jeden z pokazowych procesów sądowych bikiniarzy odbył się końcem 1953 roku. Członkowie praskiej bandy bikiniarzy o nazwie Jeźdźcy Wyszehradzcy (Vyšehradští jezdci) otrzymali bezwzględne wieloletnie kary więzienia, które miały być ostrzeżeniem dla całej młodzieży z orientacją prozachodnią. W 1993 roku reżyser Jan Hřebejk nakręcił musical pt. Bigbeatowe lato (Šakalí léta), nagrodzony Czeskim Lwem. Film odgrywa się w Pradze w 1959 roku i opowiada o subkulturze praskich bikiniarzy.

pokaż cały opis
Ten film znajduje się w zakładce najnowsze wideo.
0.0 / 5 Oceny: 1
1805 godzin bajek dla dzieci.
Włącz CDA Premium w mniej niż 2 minuty!
Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Przebudzenie (1959, CSRS) - NAPISY PL
Najlepsze komentarze
avatar
anonim100 (*.*.133.100) 2025-04-23 00:00:16 0
Oby szlag trafił amerykańskich bandytów! Odpowiedz
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Logowanie