W poszukiwaniu Schronienia - Buddyzm na Zachodzie.  Dokument

W poszukiwaniu Schronienia - Buddyzm na Zachodzie. Dokument

Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 7627 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości. Nie kupuj kota w worku!
Wypróbuj konto premium przez 14 dni za darmo!
avatar

REFUGE - Schronienie - Buddyzm na Zachodzie. Dokument Canal Plus USA, 2003
reżyseria: John Halpern
gatunek: dokument
czas trwania: 57 min

Co jest przyczyną tak wielkiej popularności buddyzmu na Zachodzie?
Po upadku Tybetu w 1959 roku wielu buddyjskich mnichów wybrało życie na wygnaniu. Dalaj Lama udał się do Indii, Roshi Suzuki założył ośrodek w San Francisco, a wpływowy Chogyam Trungpa postanowił propagować tybetańską kulturę w Anglii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Obecność mistrzów buddyjskich wywarła ogromny wpływ na konsumpcyjne społeczeństwo Zachodu, a zwłaszcza na mieszkańców Ameryki Północnej. Religia ta znalazła wielu wyznawców wśród zwykłych ludzi i hollywoodzkich gwiazd. Do zafascynowania buddyzmem przyznają się m.in. reżyser filmu Kundun - życie Dalaj Lamy Martin Scorsese, Bernardo Bertolucci (autor głośnego filmu Mały Budda) czy Oliver Stone.

Co jest przyczyną tak wielkiej popularności buddyzmu na Zachodzie? Jedna z teorii mówi, że choć mamy dostęp do wszelkich możliwych dóbr materialnych, wciąż czegoś nam brakuje. Buddyzm kojarzy się z równowagą i umiarkowaniem, stawia na głębokie doświadczenie, wiedzę i wyzbycie się negatywnych emocji. Zakłada współczucie i zrozumienie drugiego człowieka. Wyprowadza ludzi z zaułka, w który zapędził ich egzystencjalizm i nihilizm. Mistrzowie uczą, jak znaleźć schronienie... we własnym umyśle, bo właśnie z dobrej relacji z własnym umysłem i sercem wynika trwałe szczęście. A jeśli nauczymy się być dobrymi dla siebie, będziemy też umieli czynić dobro dla innych.

Buddyzm wywarł ogromny wpływ na Zachód. Czy odwrotnie również? Czy korzystając ze schronienia na Zachodzie, buddyzm nie uległ komercjalizacji i spłyceniu? Twórcy dokumentu poszukają odpowiedzi na to pytanie, rozmawiając m.in. z Dalaj Lamą, Martinem Scorsese i Olivierem Stonem.

Film był prezentowany podczas PLANETE DOC REVIEW w 2005 roku.

Dokument produkcji Canal+ opowiadający o początkach i rozwoju buddyzmu na Zachodzie, o przyjęciu przez mieszkańców Zachodu schronienia w trzech klejnotach: Buddzie, Dharmie i Sandze i przyjęciu schronienia Tybetańczyków w zachodnim świecie.
Dokument Canal Plus

pokaż cały opis
W katalogu: Buddyzm
5.0 / 5 Oceny: 4
Włącz dostęp do 7627 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: W poszukiwaniu Schronienia - Buddyzm na Zachodzie. Dokument
Najlepsze komentarze
avatar
anonim220 (*.*.68.220) wysłano z m.cda.pl 2019-02-01 20:15:27 0
tytul : schronienie -po co cos dodawac? buddyzm na zachodzie itd refuge i tyle Odpowiedz
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Ostatnio komentowane:

Logowanie