Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 14647 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości.
Włącz dostęp
avatar

Dziś, 27 lipca, przypada 25 rocznica śmierci Kazimierza Mikulskiego, wybitnego krakowskiego malarza, ilustratora i scenografa. W związku z tym przedstawiamy dzisiaj jego pracę, składającą się z 6 rysunków, będących projektami dla teatru lalek z ok. 1962 r.
Do kupienia: https://www.atticus.pl/pl/product/rysunek-projekt-dla-teatru-lalek-6-ilustracji
Mikulski (1918-1998) bywał też aktorem i reżyserem. Kształcił się u Sichulskiego i Pautscha. Jednocześnie działał w powojennej gronie Grupy Krakowskiej. Występował też jako aktor w teatrze Kantora: zarówno w latach okupacji, jak później - w Cricot 2 i ogólnie był barwnym krakowskim typem charakterystycznym.
Uchodził za jednego z najbardziej konsekwentnych przedstawicieli polskiego malarstwa metaforycznego czy surrealistycznego. W twórczości swojej lubił kojarzyć ze sobą rozmaite elementy, odwołując się do logiki marzenia sennego czy do poetyki baśni bądź bajki. Chętnie wykorzystywał ulubione motywy: postaci smukłych dziewcząt, ptaki, motyle, stylizowane rośliny. Kompozycje malarskie Mikulskiego robią wrażenie rozgrywanych w teatrze scen z udziałem znieruchomiałych postaci-manekinów wśród przedmiotów pełniących rolę rekwizytów. Nierzeczywisty charakter przedstawień podkreślał ostry, precyzyjny rysunek i płaskość palmy barwnej, a ciepła, wyważona kolorystyka obrazów nadawała im liryczny, czasem melancholijny ton.
Był Mikulski także autorem ilustracji do książek, dla mnie jednym z najważniejszych, stworzył bowiem rysunki do kluczowej książki mojego dzieciństwa Ferdynanda Wspaniałego Kerna.
Przez wiele lat, od 1949 r. do l. 90 współpracował z krakowskim Teatrem Lalki i Maski Groteska, teatrem Zofii i Władysława Jaremów, w którym Mikulski działał jako scenograf, autor projektów lalek, a sporadycznie jako reżyser (zarówno w zakresie twórczości dla dzieci, jak i dla dorosłych).
Dziś mamy ogromną przyjemność przedstawić właśnie świadectwo współpracy między Mikulskim a Groteską. To zbiór 6 rysunków z ok. 1962 r. Są to projekty do spektaklu Czarodziejski bęben wedle tekstu Lwa Tołstoja (O batriakie Emilianie i pustom barabanie).

Zapraszamy na naszą stronę internetową (www.atticus.pl), nowocześniejszą, bardziej funkcjonalną, zapewniającą wygodniejsze zakupy w naszym antykwariacie i galerii, także dzięki lepszej jakości ilustracjom czy funkcji negocjuj cenę.

Kupujemy książki i księgozbiory, przyjmujemy na aukcje dzieła sztuki.

#ilustracja #Mikulski #KazimierzMikulski #TeatrGroteska #groteska #Kraków #teatrlalek #Cricot #GrupaKrakowska #historiateatru #surrealizm #scenografia #scenograf #polskaszkołailustracji #ilustrator #ilustrafcja #grafika #książki #grafikaartystyczna #books #illustations #polishschoolofillustration #artgraphic #książkidladzieci #childrenbooks #polskasztuka #polishart

pokaż cały opis
0 / 5 Oceny: 0
1059 godzin bajek dla dzieci.
Włącz CDA Premium w mniej niż 2 minuty!
Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Kazimierz MIKULSKI Czarodziejski bęben [6 ilustracji projekty dla teatru lalek], rys. z ok. 1962 r
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Ostatnio komentowane:

Logowanie