Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 14652 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości.
Włącz dostęp
avatar

Przedstawiamy przyjemnie pieszczące zmysły secesyjne dzieło E. M. LILIENA, z ok. 1910 r., pocztówkę Die Engel (Juda). Angelologiczna grafika reprezentuje cechy jakże charakterystyczne dla secesji.
Maurycy (Ephraim Moses) Lilien (1874-1925), stąd podpis na pocztówce E. M. Lilien, był polsko-żydowskim grafikiem, malarzem, fotografem i ilustratorem książek. Pochodzący z ubogiej rodziny z Drohobycza dzięki uporowi i talentowi wywalczył sobie wbrew przeciwnościom losu możliwość studiów artystycznych, najpierw w Szkole Sztuk Plastycznych w Krakowie, a później w słynnej ASP w Monachium, gdzie trafił w szczytowym okresie rozwoju secesji. Publikował swe prace zarówno w polskich, jak i niemieckich czasopismach. I ciekawostka, ale znacząca, o Lilienie w l. 1937-38 esej opublikował Bruno Schulz; esej, który uchodzi nie tylko za jedyny tekst autora Sklepów cynamonowych o sztukach plastycznych, ale również odnosi się do problematyki syjonizmu, w którą zaangażowany był Lilien.
Secesja, poza Polską częściej znana jako art noveau, była kierunkiem artystycznym rozwijającym się najbardziej dynamicznie w latach ok. 18951905, a wywodzącym swą nazwę od charakterystycznego dlań oderwania się od akademickich tendencji sztuki XIX w. Był to styl przejawiający się głównie w architekturze wnętrz i sztuce użytkowej oraz ornamentyce, dążący do zniesienia różnicy między tzw. sztuką czystą a sztuką stosowaną. Charakterystycznymi cechami secesji było zamiłowanie do falistych i płynnych linii, ornament o formach abstrakcyjnych i stylizowanych motywach roślinnych i zwierzęcych, pełne wyrafinowania swobodne układy kompozycyjne, najczęściej asymetryczne, dekoracyjność i płaszczyznowość, linearyzm oraz subtelna, jasna kolorystyka. Secesja prócz wymienionych dziedzin niezwykle atrakcyjnie objawiała się w grafice użytkowej (w książkach, drukach ulotnych, plakatach), czego przykładem jest prezentowana przez nas praca. A anielski Lilien do dziś pieści oko.

Zapraszamy na naszą stronę internetową (www.atticus.pl), nowocześniejszą, bardziej funkcjonalną, zapewniającą wygodniejsze zakupy w naszym antykwariacie i galerii, także dzięki lepszej jakości ilustracjom czy funkcji negocjuj cenę.

Kupujemy książki i księgozbiory, przyjmujemy na aukcje dzieła sztuki.

#Lilien #Drohobycz #Ukraina #Judaica #secesja #artnoveau #ilustracja #sztukadekoracyjna #sztukaużytkowa #angel #angelologia #engel #galeria #grafika #książki #books #gallery #poster #illustations #polskasztuka #polishart #dziełasztuki #art #stareksiążki #oldbooks #bibliophile #postcard #BrunoSchulz #Schulz #syjonizm #IIRP #pocztówki #starepocztówki

pokaż cały opis
0 / 5 Oceny: 0
Włącz dostęp do 14652 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: E. M. Lilien Die Engel (Juda), pocztówka z ok. 1910 r.
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Ostatnio komentowane:

Logowanie