Potrzebujesz szybszego ładowania wideo?
Załóż konto CDA Premium i nie trać czasu na wczytywanie.
Aktywuj teraz! Aktywuj konto premium Dlaczego widzę ten komunikat?

CDA nie limituje przepustowości oraz transferu danych.
W godzinach wieczornych może zdarzyć się jednak, iż ilość użytkowników przekracza możliwości naszych serwerów wideo. Wówczas odbiór może być zakłócony, a plik wideo może ładować się dłużej niż zwykle.

W opcji CDA Premium gwarantujemy, iż przepustowości i transferu nie braknie dla żadnego użytkownika. Zarejestruj swoje konto premium już teraz!

Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 14669 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości.
Włącz dostęp
avatar

Kamienie na szaniec Aleksandra Kamińskiego to wierny faktom, reporterski zapis formowania młodzieżowych grup oporu w Warszawie w latach niemieckiej okupacji. Przedstawiamy podziemne, drugie wydanie tego dzieła, wydanego pod pseudonimem
Juliusz GÓRECKI w 1944 r. Ilustracje przygotował S. Tukan [pseud., T. Kunstettera], wydrukowały wydrukowały tajne zakłady graficzne w Kraju, wydawcą był Podziemny Dom Wyd. M. K. i S-ka.
Do kupienia: https://www.atticus.pl/pl/product/kamienie-na-szaniec-wydanie-ii-48103-copy
Książka ukazała się po raz pierwszy w konspiracyjnym wydaniu w 1943 roku (pierwsze, z sierpnia 1943, obejmowało wydarzenia do kwietnia 1943, drugie do września tego roku). Opowiadała o organizacji szkoleń młodych spiskowców i sposobach nękania wroga w akcjach małego sabotażu, dywersji i walkach z bronią w ręku.
Kamiński (19031978), historyk, wychowawca i instruktor harcerski, skupił uwagę na losach wyróżniających się podkomendnych: Rudego, Zośki i Alka. Poznali się i zaprzyjaźnili w Gimnazjum im. Stefana Batorego, w 23. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej Pomarańczarnia. Wybuch II wojny światowej sprawił, że ci czynni harcerze zostali zaprzysiężeni w Szarych Szeregach tajnych drużynach wchodzących w skład struktur państwa podziemnego, grupujących najmłodszych ochotników do walki z okupantem. Tytuł książki zaczerpnięty z poematu Słowackiego Testament mój:
Lecz zaklinam, niech żywi nie tracą nadziei
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
A kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei,
Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec
Historyk Janusz Tazbir zaliczył Kamienie na szaniec do dwunastu dzieł, które bądź to najlepiej ukazują, bądź też wywarły szczególny wpływ najpierw na losy ich państwa, a następnie na uporczywe dążenie do niepodległości.
Egzemplarz po fachowej konserwacji.

Działa już nasza nowa strona internetowa (www.atticus.pl), nowocześniejsza, bardziej funkcjonalna, zapewniająca wygodniejsze zakupy w naszym antykwariacie i galerii, także dzięki lepszej jakości ilustracjom czy funkcji negocjuj cenę.

Kupujemy książki i księgozbiory, przyjmujemy na aukcje dzieła sztuki.


#kamienienaszaniec #Szareszeregi #harcerstwo #pomarańczarnia #historiapolski #Warszawa #pierwodruk #polskapodziemna #AK #IIwojnaświatowa #książki #wojskowość #wojskopolskie #gallery #Warsaw #Poland #polishhistory #military #firstedition #WWII #books #Polisharmy

pokaż cały opis
0 / 5 Oceny: 0
Włącz dostęp do 14669 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Juljusz Górecki (właśc. Aleksander Kamiński) Kamienie na szaniec (II wydanie podziemne, 1944)
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Ostatnio komentowane:

Logowanie