+ Napisz wiadomość
20185 odsłon wideo
Dołączył(a): 2020-03-04
Najczęściej oglądane filmy na kanale dlaCiebietv
Transmisja Mszy Świętej na Boże ciało 
Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl44:35720p 329 44:35Boże Ciało na cmentarzu cholerycznym 720p

Dodał: dlaCiebietv

Po co komu bigamia skoro czasem już jeden małżonek to wielkie pasmo utrapień. Sprawę badaliśmy przy okazji spektaklu Mayday w realizacji krakowskiego teatru Plejada.
Wystawiono spektakl w niedzielę 22 września na scenie MDK. Co o sprawie sądzą mili aktorzy, czy oby bigamia straszliwie życia nie komplikuje?

Spektakl jest zabawną opowieścią o pewnym taksówkarzu bigamiście, któremu po pewnym wypadku kłamstewka i udawanie wymykają się spod kontroli. Widzowie bawią się wyśmienicie, dodajmy sztukę z powodzeniem grywa się od wielu lat na całym świecie.

Praca nad tak komicznym spektaklem to dla aktorów wyśmienite wyzwanie, wszak jak twierdzą znawcy tematu łatwiej grać dramat niż komedię. Na dokładkę aktorzy Plejady bawią się grą i samym tekstem.

O Mayday pisano, że to najlepsza współczesna komedia omyłek. Grywano ją przy pełnych salach w teatrach Europy Zachodniej i na nowojorskim Broadwayu. Ze sztuki płynie morał taki: bigamiści nie idźcie dalej tą drogą.03:221080p 262 03:22Mayday czyli wady bigamii 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych zielonych sąsiadów.

W trzydziestym drugim epizodzie proponuję zapoznać się z groszkiem bulwiastym  Lathyrus tuberosus z rodziny bobowatych.

To bardzo charakterystyczny składnik flory otwartych przestrzeni w zasięgu naszych jaworznickich mediów. Jest też gdzie indziej. Uwielbia gleby bogate w wapń i to jest najważniejsza przesłanka dla tych, którzy chcieliby go zobaczyć w naturze.

W tym wypadku najważniejszą zaletą gatunku jest jego przydatność do ozdoby ogrodów. Kwiaty pachną. Jest także rośliną miododajną. Tu i ówdzie podaje się, że jego korzenie gotowane w solonej wodzie można spożywać. Tutaj jednak należy liczyć się z efektem ujemnych kalorii. Znaczy się, więcej ich wydamy na pozyskanie tego posiłku, w tym zbiór z natury niż dostarczymy po spożyciu organizmowi. Jadalne są także nasiona. Osobiście jeszcze nie próbowałem.

I na zakończenie tradycyjna mantra. Co do reszty szukajcie, a znajdziecie. W gruncie rzeczy najważniejsze jest wiedzieć, jak ta roślina wygląda, bo nigdy nie wiadomo kiedy taka wiedza może się przydać.

Piotr Grzegorzek

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #rokbotaniki01:381080p 102 01:38Groszek bulwiasty 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Nowo dodane filmy i seriale CDA Premium