Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 14954 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości.
Włącz dostęp
avatar

W ciągu ostatnich kilku miesięcy firmy były co najmniej wyjątkowo obciążone. Blokady zmusiły niektóre firmy do całkowitego zamknięcia ... a inne do pozostania otwartymi, ale przy znacznie niższych dochodach.To spowodowało, że wiele firm podjęło działania finansowe, których normalnie nigdy by nie podjęły.I dlatego widzimy tworzenie nowego kryzysu gospodarczego. Kryzys, który dotknie miliony ludzi na całym świecie a jednak większość ludzi nawet nie wie, co to jest (To jest gospodarka zombie).

Jak myślisz, jaki kraj miał najbogatszych obywateli w 1990 roku? Czy to była wielka potęga zachodnia, jak Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania? Może to był kraj nordycki, taki jak Norwegia czy Szwecja. Czy to może być potęga gospodarcza Niemców lub Francuzów?

Cóż, żadna z nich nie jest właściwą odpowiedzią. Najbogatszymi ludźmi na świecie ze wszystkich narodów przemysłowych w 1990 r. Byli Japończycy.

Widzisz 2 wojnę światową, która zdziesiątkowała duże części Japonii, i wyjęła 40% jej infrastruktury. Jednak dewastacja ta pozwoliła Japonii odbudować całą gospodarkę od zera. Szybko zbudowali nowoczesne fabryki w całej Japonii, co dało im ogromną przewagę nad innymi narodami, których fabryki były stare i stosunkowo przestarzałe.

Kraj zaczął także przeżywać erę zwaną darami z nieba.

To była era w Japonii, w której w ciągu 3 lat wydarzyły się wszystkie następujące rzeczy.

Japonia stała się demokracją, robotnicy otrzymali prawa pracownicze, kobiety miały prawo głosu, rolnikom pozwolono na posiadanie ziemi, zliberalizowano ogólne społeczeństwo i umożliwiono ekspansję prywatnych przedsiębiorstw.

Wszystkie te reformy w połączeniu z innymi czynnikami, takimi jak wyjątkowo wysoka produktywność, doprowadziły do tego, że Japonia stała się supermocarstwem gospodarczym, gdzie w części lat 80. XX wieku miały drugą co do wielkości gospodarkę na świecie za Stanami Zjednoczonymi i miały najwyższy PNB na mieszkańca ze wszystkich głównych narodów przemysłowych na świecie.

Ale potem poważny kryzys gospodarczy rozerwałby gospodarkę kraju na strzępy.

Widzicie, w latach 80. Japonia przeprowadziła reformy finansowe, które w tamtym czasie wydawały się dobre, ale ostatecznie doprowadziłyby do pierwszego nowoczesnego kryzysu finansowego w historii tego kraju.

W 1985 r. Plaza Accord podwoiła wartość kursu dolara amerykańskiego w stosunku do jena. Mieli surowe taryfy, które zachęcały ludzi do oszczędzania pieniędzy zamiast wydawania pieniędzy. I wreszcie, zostały utworzone przez Bank Japonii nadmierne kwoty wzrostu kredytów.

Wszystkie te czynniki doprowadziły do bańki spekulacyjnej w gospodarce Japonii. W rzeczywistości od 1985 r. Do 1989 r. Nikkei 225, który jest głównym japońskim indeksem giełdowym, odnotował 218% wzrost w ciągu 4 lat. To była prawdopodobnie największa bańka dla dużej gospodarki w historii świata.

I oczywiście w 1989 r. Bańka zaczęła pękać i załamała się giełda. I rozbił się tak mocno, że do dziś cena zamknięcia japońskiego rynku akcji nigdy nie przekroczyła szczytu osiągniętego w 1989 roku.

Link do oryginału - https://www.youtube.com/watch?vr_68bKMqfMA
#Ekonomia #Finanse #Kryzys #Japonia #USA #Krach #Giełda

pokaż cały opis
0 / 5 Oceny: 0
Włącz dostęp do 14954 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: | Wkraczamy w Zgubną Dekadę | Kryzys Globalny | Lat 20s | Co to są Firmy Zombie? |
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Logowanie