Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 15112 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości.
Włącz dostęp
avatar
Dodał: dlaCiebietv
Konto zweryfikowane
Opublikowano: 2020-09-16

Uzależnienia wśród dzieci mogą wydawać się bardzo odległym, a wręcz nierealnym problemem, który może nigdy Ciebie lub Twojej rodziny nie dotyczyć. W rzeczywistości tysiące polskich rodziców każdego dnia zmagają się z koszmarem uzależnienia ze strony swoich dzieci. Taka sytuacja jest dla większości rodziców zupełnie obca czują się zagubieni i nie wiedzą, jak poradzić sobie z tym ogromnym problemem, jakim są uzależnienia wśród dzieci.


Poprosiliśmy panią wicedyrektor Wielette Mendele i pana dyrektora Grzegorza Stano z poradni psychologiczno-pedagogicznej w Jaworznie by wypowiedzieli się na ten trudny i coraz częstszy problem uzależnień wśród młodzieży.

Uzależnienie jest jedną z najtrudniej rozpoznawalnych chorób szczególnie w początkowych stadiach. Uzależnienia na przykład od narkotyków i alkoholu dotykają wszystkich, ale coraz częściej młodych ludzi.

Jednym z uzależnień staje się również internet. Cyberprzestrzeń stała się dla niektórych częścią codzienności. Jak każde źródło informacji Internet ma dobre i złe strony. Najwięcej pułapek i zagrożeń dotyczy najmłodszych użytkowników dzieci i młodzieży.

Niekontrolowane używanie internetu może prowadzić do uzależnienia. Dostęp do treści umieszczanych w internecie mają praktycznie wszyscy. Jednak swoboda korzystania z jego możliwości nie idzie w parze z umiejętnościami rozpoznawania zagrożeń. Młodzi użytkownicy Internetu mogą być narażeni na te zagrożenia poprzez zetknięcie się ze szkodliwymi treściami zamieszczonymi w Internecie albo poprzez kontaktowanie się z obcymi osobami surfującymi w sieci.

Uzależnienie jest chorobą psychiczną (nawet śmiertelną) i nie jesteśmy w stanie tego pokonać samodzielnie. Uzależnienie wymaga pomocy medycznej, psychologicznej oraz specjalistycznej terapii. Ty sam nie zawsze możesz wymusić na swoim dziecku zaprzestania zażywania narkotyków lub alkoholu, czy siedzenia godzinami w internecie.

Większą podatność na uzależnienia mają dzieci nieposiadające wsparcia dorosłych w codziennym życiu dzieci samotne, skonfliktowane z rówieśnikami, z niską samooceną.

Więc co możemy zrobić jako rodzice, by zapobiegać uzależnieniom:

- spędzać z dzieckiem czas (wspólne czynności domowe, posiłki, wyjścia)
- rozwijać pasje dziecka, uczestniczyć w nich
- pomagać dziecku w planowaniu dnia (zabawa, nauka, obowiązki, sport)
- zapewniać rozładowywanie energii i napięć poprzez aktywność fizyczną
- wspierać w rozwiązywaniu problemów (ale nie wyręczać dziecka, nie chronić go nadmiernie)
- pytać dziecko nie tylko o wydarzenia z codziennego, realnego życia, ale i o wydarzenia i przyjaźnie ze świata wirtualnego
- stwarzać możliwości spędzania czasu z rówieśnikami
- uczyć zawierania i utrzymywania znajomości z innymi osobami, sposobów radzenia sobie z nieśmiałością, poczuciem odrzucenia
- stworzyć zasady korzystania przez dziecko z komputera, ograniczać czas spędzany przed monitorem (do 1-2 godzin dziennie, z przerwami co pół godziny)
- sprawdzać, co dziecko robi na komputerze, interesować się treściami np. gier komputerowych
- pilnować własnego sposobu korzystania z sieci i komputera
- w sytuacji podejrzenia uzależnienia zgłosić po specjalistyczną pomoc.

Poradnia organizuje od września, w szkołach podstawowych ciekawy projekt o nazwie dojrzewanie może być bezpieczne posłuchajcie, na czym będzie polegał.



Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl

pokaż cały opis
0 / 5 Oceny: 0
1059 godzin bajek dla dzieci.
Włącz CDA Premium w mniej niż 2 minuty!
Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Uzależnienia wśród dzieci i młodzieży - czym są, jak je rozpoznać i jak sobie z nimi poradzić
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Logowanie