Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 14605 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości.
Włącz dostęp
avatar

Ksiądz Ignacy Skorupka - kapelan lotny kończy 127 lat dnia 31.07.2020. Heroiczne oddanie Bogu i Ojczyźnie wzywa o pamiątkę a sam On do modlitwy za niepodległą Polskę. 14.08.20 oddał życie za bliźnich pod Ossowem, na polu chwały.
Na warszawskiej Pradze, skąd wyruszył w bój rozmawiam z Panią Ewą Storożyńską, pisarką, miłośniczką Świętej Matki i historii Polski.
Na skwerze u zbiegu Al. Solidarności i Floriańskiej, przed katedrą św. Floriana stoi pomnik ks. Ignacego Skorupki. Czterometrowy monument, autorstwa znanego rzeźbiarza Andrzeja Renesa, został odsłonięty 13 sierpnia 2005 r., w przeddzień 85. rocznicy Cudu nad Wisłą. Na granitowym cokole artysta umieścił spiżowy posąg kroczącego przed siebie kapłana, w sutannie unoszonej wiatrem i z rozwianą stułą na piersiach. Jedną ręką ksiądz wskazuje na wschód, na nieprzyjaciela, mającego się wychylić zza mgły porannej, w drugiej (lewej) dłoni trzyma uniesiony ku górze krzyż. Poniżej wyryty jest napis:
KSIĄDZ IGNACY JAN SKORUPKA URODZONY 31 LIPCA 1893 W WARSZAWIE KAPELAN GARNIZONU PRASKIEGO WOJSKA POLSKIEGO KAPELAN I BATALIONU 236. PP. ARMII OCHOTNICZEJ 14 SIERPNIA 1920 POLEGŁ W WALCE Z BOLSZEWIKAMI POD OSSOWEM KAWALER KRZYŻA VIRTUTI MILITARI POCHOWANY NA CMENTARZU WOJSKOWYM NA POWĄZKACH 13 SIERPNIA 2005 W 85. ROCZNICĘ BITWY WARSZAWSKIEJ.
Nie opodal znajduje się to miejsce, z którego Ignacy Skorupka wyruszył pod Ossów. Pamiątkowa tablica umieszczona na gmachu na rogu Al. Solidarności i Jagiellońskiej, w którym mieści się obecnie VIII Liceum Ogólnokształcące i 58 Gimnazjum, głosi:
TU NA TERENIE GIMNAZJUM IM. WŁADYSŁAWA IV OD CZERWCA DO SIERPNIA 1920 ROKU FORMOWAŁ SIĘ I BATALION 236. OCHOTNICZEGO PUŁKU PIECHOTY I STĄD POD DOWÓDZTWEM PPOR. STANISŁAWA MATAREWICZA Z KAPELANEM KS. IGNACYM SKORUPKĄ WYRUSZYŁ DO ZWYCIĘSKIEGO BOJU POD OSSOWEM-OBROŃCOM OJCZYZNY WŁADYSŁAWIACY 1992.
Kiedy bolszewicy zbliżali się do Warszawy ks. Skorupka zaciągnął się ochotniczo w szeregi polskiego wojska. Biskup polowy dr Stanisław Gall mianował go lotnym kapelanem 236. Ochotniczego Pułku Legii Akademickiej. Pułk, pod dowództwem ppor. Stanisława Matarewicza, uformował się przy Gimnazjum im. Władysława IV i z tych tymczasowych koszar, rankiem 13 sierpnia 1920 r., młodzi żołnierze wyruszyli na front.
Podczas uroczystości poświęcenia pomnika na Pradze biskup Sławoj Leszek Głódź powiedział: Ksiądz Skorupka nie szedł na Moskwę, nie szedł walczyć przeciw Rosji i Rosjanom, szedł na przedmieścia Warszawy, aby bronić stolicy i bronić Ojczyzny. Zamiast karabinu z bagnetem był uzbrojony w krzyż, znak wiary i nadziei w zwycięstwo.

pokaż cały opis
0 / 5 Oceny: 0
1059 godzin bajek dla dzieci.
Włącz CDA Premium w mniej niż 2 minuty!
Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Boży pomazańcy z Maryją. Bitwa Warszawska: x. Ignacy Skorupka, por. Stefan Pogonowski/ Ewa Storożyńska
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Logowanie