Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 14652 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości.
Włącz dostęp
avatar
Dodał: KowalscyTeam
Konto zweryfikowane
Opublikowano: 2024-02-22

Jaskinia Obłazkowa w Tatrach - Jak wygląda trawers jaskinia Obłazkowa - Jaskinia Mylna? Czy Każdy da radę go przejść?


Jaskinia Obłazkowa jest integralną częścią kompleksu jaskiń Pwlikowskiego, obejmując także Jaskinię Mylną i Jaskinię Raptawicką.

Wejście do Jaskini Obłazkowej jest obszerne i łatwo zauważalne z przeciwległego zbocza Doliny Kościeliskiej. Posiada szerokość 10 metrów, wysokość 3 metrów i łukowate, wypłukane sklepienie. Za wejściem znajduje się Komora Wstępna, mająca 15 metrów długości i 5-6 metrów szerokości. W jej początkowej części odchodzi wąski korytarz w prawo, osiągając wysokość 3 metrów. Korytarz rozwidla się na dwie ciasne odnogi, które łączą się i wyprowadzają w prawej części wejścia, obok ślepej szczeliny o długości 2 metrów. W środkowej części korytarza można dostrzec zbyt ciasne przebicie pod okapem wejścia. Z lewej strony Komory Wstępnej znajduje się nyża ze ślepą szczeliną oraz wąski korytarzyk o długości 4 metrów, wyprowadzający się w dalszą część komory. Korytarzyk jest podcięty prożkami na obu stronach. Z przeciwnej strony komory, w stosunku do wylotu korytarzyka, znajduje się nisza, a na jej końcu zagruzowane przejście do korytarza w dalszej części jaskini.

Z Komory Wstępnej schodzi się przez lekkie obniżenie do korytarza o kierunku SW-NE. Początkowo rozwinięty na szczelinie, korytarz ma wysokość 3 metrów, stopniowo stając się niższym w miarę postępu. Po 18 metrach skręca w lewo, prowadząc do niskiego i ciasnego korytarzyka. Po kilku metrach, za dwoma zakrętami, kończy się on niedostępnymi szczelinami. Następnie powraca się do głównego korytarza. Kilka metrów za obniżeniem stropu odchodzi w lewo pierwsze z trzech przejść do Przekopu, prowadzącego do Komory Końcowej. Drugie i trzecie przejście znajdują się 5 metrów dalej. Korytarz, którym dotarliśmy, kończy się po kilku metrach w ciasnej, zagruzowanej szczelinie nad 2-metrowym prożkiem.

Najwygodniejsze jest drugie przejście do Przekopu, które prowadzi na czworakach. Po przejściu 6 metrów widoczne jest pierwsze przejście po lewej stronie. Po kolejnych 2 metrach z prawej strony dołącza trzecie przejście, najbardziej ciasne, z dwiema ślepymi odnogami w kierunku NE. Następnie rozpoczyna się Przekop, którym czołgamy się przez około 5 metrów, wychodząc na strome dno Komory Końcowej. Wszystkie opisane korytarze posiadają namulisko złożone z gliny, gruzu i żwiru.

Sala Końcowa ma wymiary 6x10 metrów i wysokość do 6 metrów, a jej dno pokryte jest zawaliskiem. Podchodząc stromo pod przeciwległą ścianę, można dostrzec Jędrusiowy Przełaz na przedłużeniu korytarza, którym dotarliśmy, łączący Jaskinię Obłazkową z Jaskinią Mylną. W południowo-zachodnim krańcu sali znajduje się wejście do 7-metrowej szczeliny. Na jej końcu znajduje się kominek, a w jego stropie umiejscowione jest najwyżej położone miejsce w Jaskini Obłazkowej, na wysokości +8,1 metra. W południowo-wschodniej części komory istnieje możliwość wejścia do 4-metrowej, zagruzowanej na końcu ciasnej szczeliny. Tuż obok Jędrusiowego Przełazu znajduje się największa wanta w sali. Do korytarza za nią można dostać się przechodząc pod nią korytarzykiem lub omijając ją od prawej strony przez 1,5-metrowy prożek. Za wantą korytarz skręca w kierunku NE, a po 5 metrach rozdwaja się na dwie szczelinowate, ślepe odnogi.

Jaskinia jest wilgotna, przy czym wilgotność wzrasta podczas długotrwałych opadów. Światło dociera do szczelinowego korytarza za Komorą Wstępną, a wyczuwalny jest wyraźny przewiew. Rajwa (1971) opisuje jaskinię jako posiadającą dynamiczny mikroklimat. Roczne amplitudy temperatur w Sali Końcowej wynoszą 4°C, ale temperatura jest zawsze dodatnia. Ujemne temperatury notowane są jedynie w partiiach przyotworowych, zwłaszcza w ciasnych przejściach. Zimą obserwuje się stratyfikację powietrza, gdzie ciepłe utrzymuje się pod stropem, a zimne nad dnem. W wyniku tej stratyfikacji we wstępnych partiach jaskini tworzą się nacieki lodowe.



Zapraszam na:

Wycieczki jaskiniowe oraz turystyka jaskiniowa o całym przekroju trudności od tych lightowych do tych extremalnych, tych pionowych i całkiem poziomych - wszystko pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, między innymi: instruktorów sportu, instruktorów wspinaczki, instruktorów rekreacji ruchowej, instruktorów survivalu, a także przeszkolonych grotołazów.


KONTAKT: kontakt@kowalscyteam.pl


Facebook: https://www.facebook.com/KowalscyTeam
Grupa: https://www.facebook.com/groups/wykutewskale
Instagram: https://www.instagram.com/kamil_kowalski_team/
TikTok: https://www.tiktok.com/@kowalscy.team




#jaskinia #ciekawostki #tatry



Montaż filmu: @Xorvon



UWAGA:
Nie naśladuj osób na filmie, nie wchodź do jaskiń na własną rękę - jest to skrajnie niebezpieczne! Jeśli chcesz chodzić po jaskiniach, poszukaj klubu taternictwa jaskiniowego - tam dowiesz się jak to robić bezpiecznie lub znajdź instruktora/firmę/osobę, która cię przeszkoli i oprowadzi w bezpieczny sposób.

pokaż cały opis
0 / 5 Oceny: 0
Włącz dostęp do 14652 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Kto nie da rady?! Jaskinia Obłazkowa w Tatrach - #Tatry #jaskinia #ciekawostki
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Logowanie