Niedziela Palmowa w jaworznickiej kolegiacie konkurs Palm Wielkanocnych
Potrzebujesz szybszego ładowania wideo?
Załóż konto CDA Premium i nie trać czasu na wczytywanie.
Aktywuj teraz! Aktywuj konto premium Dlaczego widzę ten komunikat?

CDA nie limituje przepustowości oraz transferu danych.
W godzinach wieczornych może zdarzyć się jednak, iż ilość użytkowników przekracza możliwości naszych serwerów wideo. Wówczas odbiór może być zakłócony, a plik wideo może ładować się dłużej niż zwykle.

W opcji CDA Premium gwarantujemy, iż przepustowości i transferu nie braknie dla żadnego użytkownika. Zarejestruj swoje konto premium już teraz!

Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 14924 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości.
Włącz dostęp
avatar
Dodał: dlaCiebietv
Konto zweryfikowane
Opublikowano: 2023-04-02

Tegoroczna Niedziela Palmowa przypada na 2 kwietnia. W tradycji polskiej zwana jest ona wierzbną lub kwietną, otwiera Wielki Tydzień. Kościół wspomina tego dnia wjazd Jezusa do Jerozolimy, której lud witał Jezusa radośnie, rzucając na drogę gałązki palm.

W kościołach w tę szczególną niedzielę święcone są palmy wielkanocne. W jaworznickiej kolegiacie po sumie wybrano z kilkudziesięciu pięć najpiękniejszych palm wielkanocnych. Po raz drugi największą palmę przygotowali wespół Grzegorz Merta z siostrą Klaudią i Jakub Bagieński.

Tradycja święcenia palm wielkanocnych sięga XI w. Wedle dawnego zwyczaju palmy wykonywano z wiecznie zielonych gałązek borówek, bukszpanu, cisu, zdobiono je ususzonymi kwiatami i kolorowymi wstążkami. Poświęcone palmy zanoszono do domu, ufając, że będą chroniły domostwo przed wszelkim nieszczęściem, na wsiach czyniono poświęconymi palmami znak krzyża nad głowami krów, miało to dać im zdrowie. Począwszy od Wierzbnej Niedzieli zdobiono chałupy malowanymi szlaczkami albo papierowym obiciem. W kościołach nadal utrzymywana jest tradycja palenia ususzonych palm wielkanocnych na popiół, którym posypuje się głowy wiernych w Środę Popielcową.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl

pokaż cały opis
0 / 5 Oceny: 0
Włącz dostęp do 14924 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Niedziela Palmowa w jaworznickiej kolegiacie konkurs Palm Wielkanocnych
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Logowanie