Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 14986 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości.
Włącz dostęp
avatar
Dodał: Łukasz Kulak
Konto zweryfikowane
Opublikowano: 2023-01-30

Afryka, to kontynent pełen zagadek. Nie tylko północna część kontynentu obfituje w pozostałości po dawnych cywilizacjach. Okazuje się, że na południu Czarnego Lądu pozostaje do zbadania wiele kamiennych struktur o niewyjaśnionej historii. Wielkie Zimbabwe, to zespół budowli zbudowanych na planie okręgu, wzniesionych z granitowych kamieni w kształcie cegiełek lub kostek. Cały kompleks robi duże wrażenie i przedstawia budowniczych, jako mistrzów w swojej dziedzinie.

Konstrukcje powstały przy użyciu metody zwanej murowaniem na sucho, która wymaga wysokiego poziomu wiedzy murarskiej. Struktura wewnętrzna zawiera wiele przejść i obudów. Obejmuje ok 720 ha południowo-wschodniej części kraju Zimbabwe. Choć może się wydawać, że struktura została nazwana na cześć kraju, w rzeczywistości jest na odwrót.

Szacuje się, że budowa trwała ponad 300 lat, a kompleksy zamieszkiwała cywilizacja licząca do 18 000 osób. Wielkie Zimbabwe została wykorzystana, jako polityczna siedziba władzy, służąc jako pałac dla monarchy Zimbabwe. Nie wiadomo, kto zbudował Wielkie Zimbabwe, ale istnieje kilka grup, które mogły być w to zaangażowane, w tym lud Bantu z plemienia Gokomere, przodkowie południowoafrykańskiej grupy etnicznej znanej jako Lemba lub Venda, lub ludzie znani jako Karanga.

Wielkie Zimbabwe zostało ostatecznie opuszczone, a jego części popadły w ruinę. Jednak wiele budowli stoi do dziś, a miejsce to zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

pokaż cały opis
5.0 / 5 Oceny: 1
Włącz dostęp do 14986 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Wielka Zagadka Afryki i Upadek Nauki
Najlepsze komentarze
avatar
anonim4 (*.*.95.4) 2023-02-16 20:51:22 0
Co stało się z kanałem YT? Za co poleciał? Odpowiedz
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Logowanie