Potrzebujesz szybszego ładowania wideo?
Załóż konto CDA Premium i nie trać czasu na wczytywanie.
Aktywuj teraz! Aktywuj konto premium Dlaczego widzę ten komunikat?

CDA nie limituje przepustowości oraz transferu danych.
W godzinach wieczornych może zdarzyć się jednak, iż ilość użytkowników przekracza możliwości naszych serwerów wideo. Wówczas odbiór może być zakłócony, a plik wideo może ładować się dłużej niż zwykle.

W opcji CDA Premium gwarantujemy, iż przepustowości i transferu nie braknie dla żadnego użytkownika. Zarejestruj swoje konto premium już teraz!

Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 14983 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości.
Włącz dostęp
avatar

Przedstawiamy miedzioryt z 1831 r., zatytułowany Fiera polacca, według dzieła Aleksandra ORŁOWSKIEGO (1777-1832), malarza, rysownika i grafika.
Twórca kształcił się w pracowni Norblina, który wywarł zasadniczy wpływ jego działalność artystyczną. W początkach XIX w. wyjechał na stałe do Petersburga, gdzie zyskał ogromną popularność: został nadwornym rysownikiem wielkiego księcia Konstantego, pracował też dla cesarza Aleksandra I. W roku 1809 otrzymał tytuł akademika petersburskiej ASP. Był przede wszystkim rysownikiem, ale chętnie malował też pastelami i olejno. Był wybitną postacią polskiej kolonii artystycznej w Petersburgu tego okresu.
Rycina pochodzi z dzieła Bernarda Zaydlera: Storia della Polonia fino agli ultimi tempi. Zeidler (1799-1855) prawnik i historyk, pochodził ze znanej, zamożnej warszawskiej rodziny kupieckiej. Po studiach za granicą, osiadł we Florencji, gdzie prawdopodobnie zajmował się handlem. Jednocześnie badał historię i kulturę Polski i opublikował na ten temat wiele prac we Włoszech, za co warszawskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk nadało mu godność członkowską. Jego najbardziej znanym dziełem, także ze względu na walory edytorskiej, jest wspomniana dwutomowa Storia..., która ukazała się po włosku we Florencji w 1831 r. pod nazwiskiem Bernardo ZAYDLER. Jest to jedna z piękniej wydanych w XIX w. książek o Polsce. Na rycinach (miedziorytach) przedstawiono portrety wybitnych postaci historycznych, widoki miast, ubiory, sceny batalistyczne i rodzajowe, w tym najbardziej znane: czarno-biały plan Krakowa Pianta di Cracovia i plan Warszawy Pianta di Warsavia, dwie barwne mapy Polski oraz prezentowany przez nas dziś targ polski, czyli Fiera polacca. Polecamy.

Zapraszamy na stronę www.atticus.pl do działów dzieła sztuki i antyki, plany i widoki miast, propozycje na prezent oraz grafika artystyczna.
Zakochaj się w antykwariacie.

Działa już nasza nowa strona internetowa (www.atticus.pl), nowocześniejsza, bardziej funkcjonalna, zapewniająca wygodniejsze zakupy w naszym antykwariacie i galerii, także dzięki lepszej jakości ilustracjom czy funkcji negocjuj cenę.

Kupujemy książki i księgozbiory, przyjmujemy na aukcje dzieła sztuki.


#widokimiast #rycina #miedzioryt #prezent #sztuka #historiaPolski #BernardZaydler #Zeidler #Orłowski #AleksanderOrłowski #Fierapolacca #view #gallery #engraving #copperplate #plaquedecuire #art #polishart #historique #history #polishhistory #malarstwo #rysunek #painting #drawning #obyczajowość

pokaż cały opis
0 / 5 Oceny: 0
Włącz dostęp do 14983 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Fiera Polacca [Targ w Polsce] [miedzioryt, 1831 r. ] wg Aleksandra ORŁOWSKIEGO (1777-1832)
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Logowanie