Reklama
WIG87 387,58+1,02%
WIG202 547,10+0,95%
EUR / PLN4,29-0,38%
USD / PLN3,97-0,56%
CHF / PLN4,38-0,76%
GBP / PLN4,99-0,29%
EUR / USD1,08+0,18%
DAX18 742,22-0,16%
FT-SE8 414,99-0,22%
CAC 408 209,28-0,12%
DJI39 455,02-0,15%
S&P 5005 218,71-0,08%
ROPA BRENT83,33+0,60%
ROPA WTI79,03+1,06%
ZŁOTO2 336,26-1,02%
SREBRO28,25+0,28%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Portfel sprzętowy do bitcoina i nie tylko | #17 Kurs BTC od Zera

Zespół FXMAG | 17:00 02 listopad 2019
Portfel sprzętowy do bitcoina i nie tylko | #17 Kurs BTC od Zera | FXMAG
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Z siedemnsastej lekcji dowiesz się czym jest i jak działa portfel sprzętowy, a także o tym czy warto go kupić. Artykuł i nagranie to część naszego nowego cyklu video o intrygującej nazwie Kurs Bitcoina od Zera, w którym po kolei od najprostszych zagadnień, do tych coraz trudniejszych, dowiesz się tego jak działa bitcoin i inne kryptowaluty, w jaki sposób z nich korzystać oraz jakimi prawami rządzi się ten młody i pasjonujący rynek. Na kurs zaprasza Darek Dziduch.

 

Czym jest portfel sprzętowy?

Wygląda jak pendrive, albo jak odtwarzacz mp3, są też modele, które wyglądem przypominają smartfony. Na wyglądzie jednak podobieństwa się kończą, bo portfele sprzętowe to wyspecjalizowane urządzenia, które trudno czymkolwiek zastąpić. 

Portfel sprzętowy, podobnie jak wszystkie inne portfele, służy do bezpiecznego szyfrowania kluczy prywatnych do naszych kryptowalut i do podpisywania wykonywanych transakcji. 

Portfele sprzętowe wyróżniają się jednak tym, że do zabezpieczania kluczy prywatnych wykorzystują przeznaczony wyłącznie do tego mikroprocesor, który uniemożliwia dostęp do zaszyfrowanych danych z zewnątrz. 

Reklama

Dzięki temu nawet jeśli nasz komputer jest zainfekowany, to złośliwe oprogramowanie nie będzie w stanie uzyskać dostępu do kluczy prywatnych na portfelu sprzętowym.

 

Obsługa portfela sprzętowego

Do obsługi portfeli sprzętowych potrzebny jest komputer lub smartfon z odpowiednią aplikacją, a co za tym idzie, nawet jeśli mamy zainstalowaną aplikację portfela na komputerze, ale nie nie mamy urządzenia przy sobie, to nie będziemy w stanie wykonać transakcji, bo jest ona podpisywana bezpośrednio przez nasz portfel sprzętowy i o tym trzeba pamiętać.

 

Co w sytuacji, w której zgubimy lub uszkodzimy portfel sprzętowy?

Wszystkie portfele sprzętowe są hierarchiczno-deterministyczne, co znaczy że generują 12 lub 24 częściową frazę seed, na podstawie której tworzone są klucze prywatne. Frazę seed musimy, tak jak w przypadku innych portfeli, zapisać i trzymać w bezpiecznym miejscu, gdyż każdy kto ją posiada jest w stanie odtworzyć nasz portfel i uzyskać dostęp do środków. 

Reklama

Tak więc, jak widać, nawet jeśli mamy superbezpieczny portfel sprzętowy, to musimy pilnować naszej frazy seed. 

Portfele sprzętowe to multiwallety, lekkie i hierarchiczno deterministyczne.

URL Artykułu

 

Jakie wady mają portfele sprzętowe?

  • nie wykonamy transakcji bez urządzenia, więc nie jest tak wygodny jak np. portfele mobilne
  • wciąż trzeba pilnować seeda
  • musimy za niego zapłacić
Reklama

 

Najpopularniejszy Ledger Nano S jest najtańszy i obecnie kosztuje ok. 270 PLN

Trezor One również jest dość popularny i kosztuje ok. 250 PLN, jeśli uda nam się go jeszcze kupić, bo nie jest już produkowany

Ledger Nano S pozwala np na uruchomienie portfela full node po integracji z Electrum, o którym opowiadałem w poprzedniej lekcji. 

 

Bezpieczeństwo portfela sprzętowego

Reklama

Jeśli chodzi o zasady bezpieczeństwa przy korzystaniu z portfeli sprzętowych, na samym początku trzeba zwrócić uwagę na to czy kupujemy taki portfel z pewnego źródła. Najlepiej jeśli robimy to przez oficjalną stronę producenta, ale zakup od bezpośrednich dystrybutorów, którzy prowadzą zarejestrowaną działalność również wchodzi w grę. Dlaczego nie powinniśmy kupować portfela sprzętowego z drugiej ręki albo np. z chińskich serwisów aukcyjnych?

W przeszłości pojawiały się przypadki podrabiania portfeli sprzętowych, w tym szczególnie Trezor One. Jak łatwo się domyślić korzystanie z takiej podróbki może zakończyć się utratą środków, gdyż nie mamy pojęcia jak taki portfel naprawdę działa. Odradzam również kupowanie używanych oryginalnych portfeli sprzętowych z tego względu, że nigdy nie wiemy czy poprzedni właściciel nie dokonał np. jakichś modyfikacji sprzętowych, które pozwolą przejąć nasze klucze prywatne. Swego czasu popularna była próba przejęcia środków należących do nabywcy portfela sprzętowego, która polegała na tym, że sprzedawca dodawał do zestawu specjalną kartę zdrapkę z 24 słowami seed i podmieniał instrukcję, na taką, wg której nowy właściciel ma stworzyć swój portfel na bazie seeda z karty zdrapki przygotowanej przez sprzedawcę. Jak nietrudno się domyślić sprzedawca miał dostęp do frazy seed i mógł przejąć środki swojej ofiary, która nie rozumiała zasad działania portfela HD. 

Trzeba też pamiętać, że portfele sprzętowe nie chronią przed tzw. clipboard hijackerami, czyli złośliwym oprogramowaniem, które identyfikuje moment, w którym kopiujemy adres publiczny np. BTC i niepostrzeżenie podmienia go na taki, który należy do atakującego. 

 

Czy warto kupić portfel sprzętowy?

Jeśli myślimy o długoterminowym korzystaniu z kryptowalut, to jak najbardziej tak.

Reklama

URL Artykułu

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Zespół FXMAG

Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 


Reklama

Czytaj dalej