Reklama
WIG88 739,92-0,75%
WIG202 567,52-0,99%
EUR / PLN4,25-0,03%
USD / PLN3,92-0,02%
CHF / PLN4,30-0,06%
GBP / PLN4,98+0,04%
EUR / USD1,09+0,00%
DAX18 726,76-0,22%
FT-SE8 416,45-0,09%
CAC 408 141,46-0,67%
DJI39 880,65+0,19%
S&P 5005 318,17+0,19%
ROPA BRENT82,85-0,96%
ROPA WTI78,66-0,71%
ZŁOTO2 424,57-0,07%
SREBRO32,06+0,82%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jak zarobić na wzroście ceny kukurydzy? Gdzie i jak spekulować?

Darek Dziduch | 14:00 21 kwiecień 2022
Jak zarobić na wzroście ceny kukurydzy? Gdzie i jak spekulować? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ceny kukurydzy nieubłaganie zbliżają się do historycznych szczytów z połowy 2013 roku, zmienność jest bardzo wysoka, a więc spekulanci mogą szukać okazji na tym bardzo istotnym rynku. Co warto o nim wiedzieć z perspektywy tradera i jak uzyskać na niego ekspozycję? 

 

Co musisz wiedzieć o rynku kukurydzy?

Zaczynamy kolejny odcinek naszej serii edukacyjnej CFD od A do Z, której partnerem jest Dom Maklerski XTB i w której zajmujemy się lewarowanymi instrumentami pochodnymi. W tym odcinku kontynuujemy przegląd tzw. soft commodities, czyli surowców rolnych. Po pszenicy nadszedł czas na kukurydzę, która jest jednym z najchętniej wybieranych rynków rolnych przez spekulantów.

I oczywiście standardowo, zanim przejdę do tego w jaki sposób możemy uzyskać lewarowaną ekspozycję na rynek kukurydzy, wraz z możliwością rozgrywania zarówno wzrostów, jak i spadków, opowiem o najważniejszych czynnikach fundamentalnych tego rynku, które mają wpływ na notowania surowca.

Reklama

 

 

 

 

Zacznijmy od tego, że kukurydza jest jednym z najszerzej uprawianych surowców rolnych na świecie - globalne zbiory w sezonie 2020/21 wyniosły 1,100 mld ton, czyli były znacznie większe niż pszenicy (760 mln ton w poprzednim sezonie). Kukurydza jest najważniejszym zbożem paszowym na świecie, ponad połowa podaży surowca (ok. 65%) jest wykorzystywana do produkcji pasz dla zwierząt hodowlanych. Kukurydzę wykorzystuje się też oczywiście w przemyśle młynarskim do produkcji mąki kukurydzianej, oleju kukurydzianego. Z kukurydzy robi się też kaszę kukurydzianą, płatki, chrupki, nachosy. Ważnym zastosowaniem kukurydzy, ze względu na bardzo wysoką zawartość skrobi, jest produkcja syropu kukurydzianego, który sam jest wykorzystywany jako substancja słodząca i służy do produkcji słodzików (np. ksylitolu). Syrop kukurydziany jest na tyle popularny, że odpowiada za ponad połowę substancji słodzących w produktach spożywczych w USA. Nie można też zapominać o tym, że słodkie odmiany kukurydzy zwyczajnej mają jadalne nasiona po obróbce termicznej i same w sobie są pożywieniem i to takim, które ma dominującą rolę w diecie mieszkańców mniej zamożnych krajów Ameryki Łacińskiej i Afryki (w tych regionach nawet przeszło 20% dziennego zapotrzebowania kalorycznego pochodzi ze spożywania kukurydzy). Ogólnie jednak mniej niż 5% całkowitej podaży surowca służy do bezpośredniego spożycia przez człowieka.

Reklama

Oprócz tego, kukurydza jest szeroko wykorzystywana w przemyśle alkoholowym, głównie do produkcji amerykańskiej whiskey (burbonu) czy wódki, choć na znacznie mniejszą skalę.

W USA i Niemczech na szerszą skalę kukurydzę stosuje się też do produkcji bioetanolu (paliwo albo dodatek do benzyny) i biogazu.

 

Co wpływa na cenę kukurydzy?

Kukurydza ze względu na to, że jest dość mało wymagająca pod względem gleby i warunków atmosferycznych, jest uprawiana na wszystkich kontynentach. Od lat największym producentem kukurydzy są oczywiście Stany Zjednoczone, które w zeszłym sezonie (2020/21) odpowiadały za ponad 30% globalnej podaży (zbiory w USA wyniosły prawie 398 tys. ton). Na drugim miejscu znajdują się Chiny, z ponad 272 tys/ ton kukurydzy w zeszłym sezonie, podium zamyka Brazylia z 115 tys. ton upraw. Produkcja kukurydzy w całej EU wyniosła w zeszłym roku niecałe 70 tys. ton (Polska jest na trzecim miejscu, po Francji i Niemczech). Na szóstym miejscu, po Argentynie, znajduje się Ukraina, która w zeszłym roku miała zbiory na poziomie 42 tys. ton. 

Jeśli chodzi o notowania kukurydzy, to oczywiście wpływ na jej rosnącą cenę mają wszelkie zaburzenia podaży, a tych w ostatnim czasie było całkiem sporo. 

Reklama

Dlatego też cena jednego busz;la kukurydzy przekracza 8 dolarów i zbliża się do historycznych szczytów z lipca 2012 roku, kiedy cena wynosiła 8,24 USD za buszel. Na początku tego roku cena buszla kukurydzy oscylowała w granicach 5,75 USD, natomiast wiele się wydarzyło od tamtego czasu. Największy impuls wzrostowy jest podyktowany atakiem Rosji na Ukrainę, która jest strategicznym producentem kukurydzy i która już od ponad miesiąca wstrzymuje eksport surowca. Wzrosty notowań kukurydzy stymulują też słabe warunki atmosferyczne w Brazylii i prognozowane niższe zbiory, a także lockdowny w Chinach, które utrudniają uprawy i mogą doprowadzić do opóźnień w zbiorach.

Dla podwyższonego popytu w USA nie pozostają też bez znaczenia zapowiedzi szerszego wykorzystania bioetanolu w ramach sankcji na rosyjską ropę i walkę z rosnącymi cenami paliw. 

Oczywiście, trzeba też pamiętać o tym jaki wpływ mają ceny kukurydzy np. na koszty hodowli zwierząt, ale o tym więcej w innym odcinku. 

 

Handel na rynku kukurydzy - kontrakty futures

Podobnie jak w przypadku pszenicy, benchmarkiem cenowym dla rynku kukurydzy są kontrakty terminowe na giełdzie CBOT (ticker: ZCN2) z fizyczną dostawą instrumentu bazowego. Pojedynczy kontrakt ma wartość 5000 buszli kukurydzy, więc raczej nie jest przystosowany dla traderów indywidualnych.

Reklama

Dla mniejszych spekulantów CME przygotowało kontrakty E-Mini (ticker: XCN2), które mają mnożnik na poziomie 1000 buszli. Wartość nominalna pojedynczego kontraktu przy cenie 8 USD za buszel to 8000 USD. Tak więc, przy założeniu minimalnego depozytu zabezpieczającego na poziomie 7,5% otworzymy najmniejszą pozycję z kwotą 600 USD, czyli ok. 2557 złotych, nie wliczając w to kosztów transakcyjnych.

 

Kontrakty CFD na kukurydzę

Jeśli natomiast chodzi o instrumenty pochodne na rynku pozagiełdowym, to do wyboru mamy dość szeroką ofertę kontraktów CFD na kukurydzę, które znajdziemy na platformach większości brokerów. Maksymalna dźwignia u regulowanych brokerów to 10:1, czyli 10% depozytu zabezpieczającego, natomiast szczegółowa specyfikacja kontraktów może się różnić, w zależności od konkretnego brokera.

Na platformie xStation 5 od XTB znajdziemy kukurydzę pod symbolem CORN. I podobnie jak w przypadku pszenicy, cena instrumentu jest podawana w setkach buszli, a wartość 1 lota to 500 jednostek instrumentu bazowego, czyli 50 000 buszli kukurydzy. Oczywiście na pozycję o wolumenie 1 lota trzeba mieć naprawdę spory depozyt, ale CFD dają nam możliwość otwierania pozycji wartości ułamków lota, aż do 1/100, czyli 1 mikro lota. I właśnie taka pozycja przy cenie 8 USD za buszel instrumentu bazowego wymaga od nas zaangażowania depozytu lekko ponad 1705 PLN, już z wliczonymi kosztami transakcyjnymi. 

 

Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej