Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

FTSE 100 Index (potocznie footsie) - co powinieneś wiedzieć o najważniejszym londyńskim indeksie?

Darek Dziduch | 23:00 21 wrzesień 2021
FTSE 100 Index (potocznie footsie) - co powinieneś wiedzieć o najważniejszym londyńskim indeksie? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Footsie to anglojęzyczne zdrobnienie nogi i potoczna nazwa najważniejszego brytyjskiego indeksu giełdowego. Jak zatem dać kopa FTSE100 i w najbardziej korzystny sposób uzyskać na niego ekspozycję z dźwignią? 

 

Czym jest indeks FTSE100? Czy to najważniejszy indeks giełdowy w Wielkiej Brytanii?

Zaczynamy kolejny odcinek naszego cyklu CFD od A do Z, poświęconego lewarowanym instrumentom pochodnym, którego partnerem jest Dom Maklerski X-Trade Brokers. W tym odcinku kontynuujemy temat najpopularniejszych indeksów giełdowych rozpatrywanych pod kątem tego w jaki sposób możemy uzyskać na nie lewarowaną ekspozycję i możliwość rozgrywania zarówno długich, jak i krótkich pozycji. Po krótkim omówieniu trzech najważniejszych indeksów za oceanem, wracamy do Europy, choć nie tej kontynentalnej, ale wyspiarskiej, czyli do Wielkiej Brytanii. W tym odcinku zajmę się FTSE100, czyli najważniejszym indeksem dla giełdy w Londynie (London Stock Exchange). Jak sama nazwa wskazuje, składa się on ze stu największych spółek notowanych na LSE. Mimo, że londyńska giełda jest jedną z najstarszych na świecie i za rok będzie obchodzić swój 220 jubileusz, to jednak indeks FTSE100 nie może pochwalić się tak imponującą historią, bo jego początki sięgają początku 1984 r., czyli jest on zaledwie rok starszy od amerykańskiego indeksu technologicznego Nasdaq-100. Wchodząc na rynek zastąpił ówczesny indeks 30 spółek FT30.

 

Reklama

 

 

 

Indeks FTSE100, potocznie nazywany “footsie” jest kalkulowany na bazie kapitalizacji spółek pomnożonej przez współczynnik free float, czyli odsetka akcji znajdujących się w wolnym obrocie, zaokrąglonego do najbliższej wielokrotności 5. Czyli mówiąc prościej: w FTSE100 większą wagę w portfelu indeksowym może mieć spółka z niższą wyceną rynkową, ale z większym odsetkiem akcji we free floacie. W przeciwieństwie do wielu indeksów, uśredniona płynność obrotu nie jest kryterium decydującym o pozycji w indeksie. 

 

Najważniejsze spółki wchodzące w skład indeksu FTSE100 (UK500)

Reklama

Czołowy indeks londyńskiej giełdy składa się ze 101 komponentów (ze względu na to, że akcje Royal Dutch Shell są notowane w dwóch klasach - A i B), większość spółek to duże międzynarodowe przedsiębiorstwa, których działalność w dużej mierze skupia się na rynkach zagranicznych, stąd też FTSE100 trudno uznać za efektywny benchmark brytyjskiej gospodarki, szczególnie że do gry dochodzi również ryzyko walutowe, bo większość spółek z indeksu jest notowana w funcie brytyjskim.

Między innymi z tego powodu FTSE100 jest znacznie mniej zmienny i podatny na długoterminowe trendy niż np. S&P500 czy niemiecki DAX. Brytyjski indeks jako jedyny z czołowych benchmarków giełdowych nie odrobił jeszcze poziomów z marca zeszłego roku, z największych pandemicznych spadków, a wcześniej latami konsolidował, z tego też względu nie jest to ulubiony indeks giełdowy wśród spekulantów. Nie ma też w nim typowo wzrostowych spółek technologicznych, 18% stanowią podmioty z sektora finansowego, kolejne 18% spółki z sektora dóbr konsumpcyjnych, a 12,5% spółki z sektora przemysłowego 

Wśród spółek, które aktualnie wchodzą w skład FTSE100 znajdziemy m.in.:

  • AstraZeneca (6,50%)
  • Unilever (5,21%)
  • Diageo [producent alkoholi] (3,96%)
  • HSBC Holdings (3,89%)
  • GlaxoSmithKline (3,57%)
  • British American Tobacco (3,07%)
  • BP (2,92%)
  • Royal Dutch Shell [Klasa A] (2,9%)
  • Rio Tinto [producent rudy żelaza, miedzi i złota] (2,89%)
  • Royal Dutch Shell [Klasa B] (2,6%)

Dziesięć największych komponentów odpowiada za 37,5% wagi całego indeksu, czyli jest on znacznie mocniej zdywersyfikowany niż np. Nasdaq-100.

 

Warunki handlu na kontraktach terminowych oraz na kontraktach CFD na FTSE100 (wielkość lota, dźwignia, depozyt zabezpieczający). Jakie są wymogi depozytowe?

To tyle podstawowych informacji na temat FTSE100. Teraz czas na szybki rzut oka na możliwości uzyskania ekspozycji na ten indeks za pomocą lewarowanych instrumentów pochodnych. Tradycyjnie już zacznę od kontraktów terminowych futures, które są też instrumentem bazowym dla kontraktów różnicowych.

Reklama

Kontrakty terminowe na indeks FTSE100 są notowane m.in. na londyńskim parkiecie giełdy ICE Europe. Posiadają dziesięciokrotny mnożnik, co oznacza że wartość nominalna jednego kontraktu jest 10x większa niż jego cena. Przy kursie 6980 pkt. wartość kontraktu to 69 800 GBP. Futuresy są oczywiście instrumentami lewarowanymi, jednak poziom dźwigni może być zależny od brokera, z usług którego korzystamy. Standardowo minimalny depozyt zabezpieczający wynosi 5%, czyli efektywna dźwignia to 20:1. To oznacza, że przy kursie 6980 pkt. możemy otworzyć pozycję dysponując 3490 GBP, czyli trochę ponad 18 800 PLN na pojedynczy kontrakt. 

Na giełdzie CME odpowiednikiem tego futuresa jest E-mini FTSE100 dostępny w wersjach kwotowanych w funcie i dolarze. W obu przypadkach mnożnik również wynosi 10. Kontraktów micro futures na brytyjski indeks nie ma obecnie na rynku. 

W przypadku kontraktów CFD dostępność instrumentów na FTSE100 jest znacznie większa - w zasadzie każdy broker kontraktów różnicowych ma w swojej ofercie CFD na brytyjski indeks, a tak naprawdę na futuresa FTSE100, bo to on jest instrumentem bazowym. Dlatego też u większości brokerów 1 lot będzie równy dziesięciokrotności kursu. Jeśli chodzi o dźwignię, to zgodnie z regulacjami ESMA może ona wynosić dla najbardziej płynnych indeksów 20:1, czyli 5% jak w przypadku futuresów.

Różnica jest jednak taka, że w przypadku CFD możemy otworzyć pozycję o minimalnym wolumenie 1/100 lota (kontraktu), czyli 1 mikro lota. Przy kursie 6980 pkt. możemy otworzyć pozycję 1 mikro lota, mając już niecałe 190 PLN, co pozwala na znacznie elastyczniejsze zarządzanie wielkością dla osób z mniejszym kapitałem. 

 

Koszty handlu na FTSE100 - futures czy CFD? Co się bardziej opłaca i w jakim horyzoncie czasowym?

Reklama

Podobnie jak w przypadku kontraktów na opisywane wcześniej indeksy, tak też w przypadku derywatów na FTSE100 nie ma jednoznacznej odpowiedzi co jest lepsze. Można natomiast spróbować odpowiedzieć na pytanie co będzie korzystniejsze dla konkretnego typu tradera - futures czy CFD.

Futuresy będą wiązać się z niższymi spreadami, w przypadku CFD wiele będzie zależało od brokera i tego w jakim modelu realizuje zlecenia, trzeba się jednak liczyć z dwu-, a czasem czterokrotnie większym spreadem. W przypadku CFD u większości brokerów naliczane są też ujemne punkty swapowe za utrzymywanie pozycji pomiędzy sesjami, co będzie dodatkowym kosztem utrzymania pozycji i skłania raczej ku intradayowemu tradingowi. Kontrakty różnicowe załatwiają jednak problem związany z rolowanie kontraktów, kompensując wszelkie różnice cenowe właśnie punktami swapowymi. Ogólnie wyższe koszty handlu na CFD w przypadku największego technologicznego indeksu są jednak ceną za znacznie większą dostępność niż futuresy i wyższą elastyczność w kwestii zarządzania wielkością pozycji, szczególnie z perspektywy traderów z małym kapitałem.

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Tematy

FTSE rolowanie kontraktu FTSE index ftse 100 ftse 100 indexastraZeneca rolowanie kontraktu futures minimalny depozyt zabezpieczający FTSE 250 ftse 100 co to jest ftse co to znaczy ftse russell co to jest ftse russell co to co to jest free float FTSE Russell Index ftse co to ftse 100 companies ftse russell poland ftse 100 futures royal dutch shell ftse mib index ftse all share ftse 100 notowania London Stock Exchange bp akcje bp notowania BP HSBC Holdings ftse co to jest ftse all-world index ftse russel ftse 250 index ftse russel polska ftse international limited ftse future ftse 100 future ftse 100 list of companies ftse company yahoo finance ftse ftse russell rynki rozwinięte co to jest FTSE 100 Index co to FTSE 100 Index czy jest FTSE 100 Index najważniejszy indeks giełdowy w Wielkiej Brytanii Koszty handlu na FTSE100 Najważniejsze spółki wchodzące w skład indeksu FTSE100 UK500 co to jest UK500 jaki to indeks UK500 UK500 jaki to indeks czy warto inwestować w wielkiej brytanii giełda w wielkiej brytanii czy warto inwestować jak zainwestować w indeks FTSE100 czy warto inwestować w indeks FTSE100 Unilever Diageo GlaxoSmithKline British American Tobacco bp ceny paliwa Rio Tinto skład indeksu FTSE100 co wchodzi w skład indeksu FTSE100 jakie spółki indeks FTSE100 Warunki handlu na kontraktach terminowych oraz na kontraktach CFD na FTSE100 Jakie są wymogi depozytowe na FTSE100 CFD Kontrakty terminowe na indeks FTSE100 jak zainwestować w kontrakty terminowe na indeks FTSE100 Kontrakty terminowe na indeks FTSE100 jak inwestować Kontrakty terminowe na indeks FTSE100 czy warto ICE Europe giełda ICE Europe E-mini FTSE100 opinie o E-mini FTSE100 futures na FTSE100 ftse 100 minimalny depozyt zabezpieczający CFD na FTSE100 minimalny depozyt zabezpieczający jaki minimalny depozyt zabezpieczający dla CFD na FTSE100 jaka jest dostępność instrumentów na FTSE100 gdzie można kupić indeks brytyjskiej giełdy footsie co to jest footsie co to footsie footsie co to jest footsie jaki to indeks footsie potocznie footsie 100 co to jest footsie 100 co to znaczy footsie słownik angielsko polski giełda samochodowa w anglii giełda królewska w anglii cfd na indeks FTSE100 cfd vs kontrakty terminowe CFD na FTSE100 maksymalna dźwignia finansowa maksymalna dźwignia dla cfd na FTSE100 Minimalny wolumen FTSE 100 spready na cfd co lepsze futures czy CFD co powinieneś wiedzieć o najważniejszym londyńskim indeksie? footsie co musisz o nim wiedzieć footsie jak inwestować
Reklama

Czytaj dalej