www.13grudnia.org.pl to oficjalna strona Stowarzyszenia 13grudnia. Znajdziecie Państwo tutaj fakty dotyczące Stanu Wojennego oraz istotne informacje historyczne, mnóstwo zdjęć, a także komentarze niezależnych ekspertów. Oto kilka linków, dzięki którym szybko można przejrzeć treść portalu: Stan Wojenny - informacje ogólne, Lista ofiar Stanu Wojennego, Artykuły historyczne ułożone względem autorów, Filmy dotyczące Stanu Wojennego i okresu PRL, Wystawa historyczna "Za chleb i wolność", Facebook Stowarzyszenia 13grudnia, YouTube - kanał Stowarzyszenia, Statut Stowarzyszenia, Kontakt


10. rocznica katastrofy smoleńskiej





"Wyrwano nam serce, lecz nie oddamy duszy" - Wieczornica 2016






Najnowsze artykuły

StanisławMichalkiewicz's picture
Pan prezydent Bronisław Komorowski zachęca, a klub Platformy Obywatelskiej chce uchwalić, by 4 czerwca każdego roku, w rocznicę tzw. kontraktowych wyborów, był obchodzony jako Dzień Wolności i Praw Obywatelskich. Kto by pomyślał, że Umiłowanych Przywódców trzymają się takie wyrafinowane żarty! Propozycja, by 4 czerwca obchodzić Dzień Wolności, czy Praw Obywatelskich bez wątpienia należy do kategorii żartów, nawet jeśli nikomu nie przyświecała taka intencja. Żeby lepiej zrozumieć groteskowy charakter tej propozycji, trzeba cofnąć się do 6 lutego 1989 roku. Tego dnia, jak pamiętamy, rozpoczęło...

Wydarzyło się w stanie wojennym

  • 29 kwietnia 1982
    w Chojnicach ujawniono 7-osobową nielegalną organizację (6 uczniów zasadniczej szkoły zawodowej i l osoba dorosła) pn. Związek Walki o Niepodległość, która planowała podjęcie działalności terrorystycznej.- w Zakładach Rowerowych ,,[Predom-]Romet w Bydgoszczy uszkodzono gablotę informacyjno--propagandową organizacji ZBoWiD.
  • 29 kwietnia 1982
    w Gdańsku ujawniono 7-osobową nieformalną grupę pracowników różnych zakładów pracy, która kontynuowała działalność związkową NSZZ „Solidarność",ujawniono 11-osobową nielegalną organizację (uczniowie szkół ponadpodstawowych i pracownicy różnych zakładów pracy w Gdańsku) pn. Ruch Oporu Młodych, której członkowie zajmowali się sporządzaniem i kolportowaniem ulotek. Podczas przeszukań zakwestionowano ponad 400 ulotek, przygotowanych do rozpowszechnienia.
  • 29 kwietnia 1982
    w Zakładach Chemicznych „Wizów" w Bolesławcu ujawniono pogróżkowe ulotki wobec dyrekcji zakładu.
  • 29 kwietnia 1982
    w Oddziale Hydrauliki Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek" zorganizowano zbiórkę pieniędzy na pomoc dla osób internowanych i ich rodzin, w Olkuskiej Fabryce Naczyń Emaliowanych w Olkuszu 200 pracowników zaczęło nosić na znak biernego oporu oporniki radiowe przy ubraniach roboczych - w Wodzisławiu Śląskim przy pomocy materiału wybuchowego wysadzono w powietrze pomnik przyjaźni polsko-radzieckiej,- w Kopalni Węgla Kamiennego „Gottwald" [w Katowicach] zniszczono tablicę informacyjno-propagandową Komitetu Zakładowego PZPR.
  • 29 kwietnia 1982
    w Akademii Górniczo-Hutniczej zebrani studenci w liczbie 500 nie dopuścili do odbycia spotkania z posłem na Sejm PRL prof. Janowskim, organizując nieustanną owację.- ujawniono 3-osobową nieformalną grupę, której członkowie - pracownicy różnych zakładów pracy - kontynuowali działalność związkową NSZZ „Solidarność".
  • 29 kwietnia 1982
    w Puławach ujawniono nieformalną 3-osobową grupę pracowników różnych zakładów pracy, która zajmowała się sporządzaniem i kolportażem ulotek.
  • 29 kwietnia 1982
    w Przasnyszu w miejscowej szkole zawodowej i liceum ogólnokształcącym ujawniono nieformalną grupę młodzieżową, której członkowie - 12 uczniów - posługiwali się symboliką faszystowską i używali nazwy Faszyści
  • 29 kwietnia 1982
    na Wydziale W-3 Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego na hali produkcyjnej zawieszono krzyż i obraz MB,chór akademicki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie odmówił udziału w l-majowej akademii, tłumacząc się brakiem odpowiedniego repertuaru, podobną postawę zajął chór akademicki Politechniki Szczecińskiej.
  • 29 kwietnia 1982
    l brygada Oddziału Kulinarnego Chłodni Składowej w Grudziądzu przerwała pracę na okres 3 godzin, domagając się podwyżki płac, w rejonie osiedla akademickiego Centrum w Toruniu mieszkańcy zaczęli wznosić wrogie okrzyki, rzucać butelkami przez okna, palić gazety - zatrzymano 9 osób.- w Toruniu ujawniono 8-osobową nieformalną grupę pracowników różnych zakładów pracy, która zajmowała się kolportażem nielegalnych czasopism i ulotek w zakładach pracy.
  • 29 kwietnia 1982
    w Wałbrzychu ujawniono 3-osobową nieformalną grupę pracowników różnych zakładów pracy, która zajmowała się sporządzaniem i kolportażem ulotek i nielegalnych wydawnictw. Podczas przeszukań zakwestionowano 700 egz. ulotek i nielegalnych czasopism, przygotowanych do rozpowszechnienia.
  • 29 kwietnia 1982
    w Zakładzie Aparatury Naukowej „Unipan" Polskiej Akademii Nauk w Warszawie zorganizowano zbieranie podpisów pod petycją, domagającą się nowych wyborów komisji socjalnej.
  • 29 kwietnia 1982
    w Dolnośląskich Zakładach Wytwórczych Maszyn Elektrycznych „Dolmel" we Wrocławiu ujawniono 3-osobową nieformalną grupę, która zajmowała się kolportażem ulotek i wydawnictw