Tu Stalinogród.  Dokument
Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 8801 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości. Nie kupuj kota w worku!
Wypróbuj konto premium przez 14 dni za darmo!
avatar
Dodał: sylamila

„Tu Stalinogród" to blisko 50-minutowy film dokumentalny opowiadający o latach 1953-56, kiedy to Katowice nosiły imię Wodza Rewolucji -- Józefa Stalina, a województwo nazwano stalinogrodzkim. Film przynosi odpowiedź na pytanie, czy mieszkańcy Górnego Śląska sami wystąpili z taką inicjatywą. Autorzy pokazują tamten czas w szerszym kontekście historycznym, odwołując się do lat tuż powojennych: deportacji części tutejszej ludności, wywózek Górnoślązaków do Związku Sowieckiego i batalionów pracy przymusowej.
W filmie znajdziemy też opowieść o młodzieńczym proteście przeciwko zmianie nazwy miasta, zakończonym więzieniem lub umieszczeniem w domu poprawczym. Dowiadujemy się także, że Stalinogród był miastem kontrastów: w czasach laicyzacji społeczeństwa doszło do konsekracji największej wówczas w kraju katedry, a poza głównym nurtem oficjalnego życia rozwijała się plastyczna i muzyczna awangarda. Obraz stalinowskiego miasta nie byłby pełen, gdyby zabrakło w nim scen obyczajowych pokazujących nocne życie, suto podlewane alkoholem.
W filmie wypowiadają się historycy, badacze literatury i struktury miasta, a także osoby urodzone w Stalinogrodzie: reżyser Lech Majewski i zmarły tuż po zakończeniu zdjęć Michał Smolorz.

pokaż cały opis
W katalogu: Filmy Dokumentalne
4.0 / 5 Oceny: 2
Włącz dostęp do 8801 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Tu Stalinogród. Dokument
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off
Nowy Legiony (2019) Cały film PL premium Prosto z ekranów kin! Zobacz super hit już na CDA Premium!
Uprowadzona księżniczka (2018) Dubbing PL premium Znakomita animacja dla całej rodziny!

Zobacz już teraz w CDA Premium!

Logowanie