Akcja V - 600 wron nad Peenemünde - część trzecia (1973)
Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 9945 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości. Nie kupuj kota w worku!
Wypróbuj konto premium przez 14 dni za darmo!
avatar

Mini-serial telewizyjnego Teatru Sensacji, który przedstawia dzieje powstawania niemieckich broni V (Wunderwaffe).
Rozwiązanie ich sekretu wiązało wysiłki wielu wywiadów państw koalicji antyhitlerowskiej, w tym i działania polskiego ruchu oporu. Rozpoznanie celu badań i zlokalizowanie ośrodka rakietowego w Peenemünde na wyspie Uznam, dokonane przez polską komórkę wywiadu AK już w 1941 r., umożliwiło Brytyjczykom skuteczne bombardowanie, w następstwie czego poligon doświadczalny został przeniesiony w głąb okupowanej Polski, do miejscowości Blizna. Ułatwiło to w pewnej mierze penetrację rozwoju badań nad broniami V, uwieńczoną zdobyciem niemal pełnego egzemplarza V-2, spadłego pod Sarnakami nad Bugiem. Części rakiety wraz z ekspertyzami technicznymi sporządzonymi przez uczonych polskich zostały przekazane do Londynu specjalnie przysłanym samolotem RAF.

Wszystkie scenariusze spektakli (autorstwa Jerzego Janickiego) powstały na motywach książki Michała Wojewódzkiego p.t. „Akcja V-1 V-2”.

pokaż cały opis
W katalogu: Akcja.(1973) Polski
0 / 5 Oceny: 0
Włącz dostęp do 9945 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Akcja V - 600 wron nad Peenemünde - część trzecia (1973)
Najlepsze komentarze
avatar
anonim98 (*.*.207.98) 2021-05-04 13:45:03 0
W opisie jest błąd. "V" wcale nie znaczy Wundervaffe, tylko Vergeltungswaffe - broń odwetowa, w odróżnieniu od W... - Wunderwaffe - broń cudowna.
To nie są pojęcia tożsame, o czym świadczy choćby tylko fakt, że Niemcy stworzyli te dwa odrębne terminy do oznaczenia różnych typów broni.
Do broni V (odwetowej) należą pociski V-1 - V-3 (stąd V w ich nazwie), które miały być "zemstą" Hitlera za to, że alianci, głównie Anglicy, mieli czelność nie tylko się bronić, ale jeszcze atakować Niemców.
Natomiast bronie W to cały szereg broni eksperymentalnych, nowatorskich, opracowywanych nie wyłącznie w dziedzinie rakiet, ale w lotnictwie, marynarce wojennej i wielu innych rodzajach broni i uzbrojenia. Odpowiedz
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Ostatnio komentowane:

Logowanie