Niedziela Wielkanocna 2021 Msza Święta na Żywo | Triduum Paschalne Online
Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 10312 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości. Nie kupuj kota w worku!
Wypróbuj konto premium przez 14 dni za darmo!
avatar
Dodał: Wybrane dla Ciebie
Konto zweryfikowane
Opublikowano: 2021-04-04

Otrzymuj informację i Live z Triduum Paschalnego https://naukikatolickie.pl/zapisy-na-triduum-paschalne

Niedziela Wielkanocna
Niedziela Wielkanocna z Mszą Świętą Rezurekcyjną, odprawianą o świcie dla uczczenia Zmartwychwstania Chrystusa, jest największym świętem w całym roku liturgicznym. Uroczystość świąt Zmartwychwstania Pańskiego, określanych jako Święta Wielkanocne, odznaczają się szczególną radością, ponieważ zmartwychwstanie Chrystusa jest symbolem Jego zwycięstwa nad grzechem i śmiercią, w którym chrześcijanie uczestniczą.

Najświętszy Sakrament jest wynoszony z Grobu Pańskiego i w uroczystej procesji - pośród bicia dzwonów i pieśni wielkanocnych - trzykrotnie obnoszony wokół kościoła. Kiedyś rozpoczęciu mszy rezurekcyjnej towarzyszył huk armat. Dzisiaj - jedynie wybuchy petard.

Jak podają historycy Kościoła, pierwsza wzmianka o mszy św. rezurekcyjnej pochodzi z X w., była ona odprawiona w Augsburgu w Niemczech. Obrzęd wywodzi się z misteriów średniowiecznych, a na jego rozszerzenie wpłynęli prawdopodobnie bożogrobowcy (miechowici).

Rezurekcja odprawiana jest w niedzielę, w pierwszy dzień świąt, tradycyjnie o godz. 6 rano choć najbardziej prawidłowym obrzędem jest nabożeństwo zaraz po Liturgii w Wielką Sobotę ok. północy. W czasach stanisławowskich, gdy niebezpiecznie było chodzić nocą po ulicach, uroczystość przeniesiono na bardziej bezpieczną godzinę stąd teraz w większości kościołów jest ona o 6:00.

W Polsce obchody rezurekcyjne noszą nazwę Wielkanocy - na pamiątkę nocy z soboty na niedzielę, kiedy Jezus zmartwychwstał. Po angielsku święto to nazywa się Easter, a po niemiecku Oester - są to nazwy pochodzące od słowa Wschód. Teraz oznaczają one kierunek geograficzny, kiedyś oznaczały także - jak w polskim - wschód słońca. Zostało też w angielskim i niemieckim dawne znaczenie, czyli wzejście nowego dnia po nocy: zmartwychwstanie Jezusa po nocy Jego śmierci.

W języku rosyjskim święto ma nazwę Pascha. Nazwa wywodzi się ze Starego Testamentu. Święto Paschy obchodzone było w Izraelu jako sakralna uczta związana z ofiarowaniem baranka. Uczta paschalna łączyła się z wydarzeniem historycznym - wyjściem z Egiptu, czyli z domu niewoli, i stanowiła pamiątkę zbawczego czynu Jahwe.

Kiedyś wyjście z domu niewoli a teraz zwycięstwo nas śmiercią, czyli uczczenie zmartwychwstania jako zbawczego czynu Boga w Jezusie Chrystusie.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest pierwszym i najdawniejszym Świętem w Kościele Katolickim, obchodzonym już w czasach apostolskich.

Wielkanoc jest świętem ruchomym (obchodzonym w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca) i jest główną uroczystością roku liturgicznego, od której oblicza się kalendarz najważniejszych świąt kościelnych.

Błogosławionych Świąt Wielkiej Nocy
Chrystus Zmartwychwstał

. . . . . . . .
Jeżeli podoba Ci się to co robimy i chcesz nas wesprzeć swoją Jałmużną możesz to zrobić niżej, Bóg zapłać
Wesprzyj https://naukikatolickie.pl/wsparcie

pokaż cały opis
0 / 5 Oceny: 0
Włącz dostęp do 10312 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Niedziela Wielkanocna 2021 Msza Święta na Żywo | Triduum Paschalne Online
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Logowanie