Jak uratować komuś życie? | Polimaty #50
Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 9976 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości. Nie kupuj kota w worku!
Wypróbuj konto premium przez 14 dni za darmo!
avatar
Dodał: Polimaty
Konto zweryfikowane
Opublikowano: 2013-12-18

Krótko i na temat, bo pięćdziesiąty odcinek Polimatów musiał być wyjątkowo pożyteczny :) PRZECZYTAJ ZANIM SKOMENTUJESZ: W historii Polimatów nie usunąłem nigdy ani jednego komentarza. Jednak w tym przypadku mówimy o bardzo ważnej sprawie, więc komentarze, które wprowadzają w błąd i mogą powodować zamieszanie w temacie pierwszej pomocy będą bezlitośnie kasowane. Treść odcinka została skonsultowana z Polską Radą Resuscytacji, w tym osobiście z jej Prezesem - panem prof. dr hab. Januszem Andresem, jak również z wybitnymi znawcami tematu (ratownikami medycznymi i lekarzami). Metoda zaprezentowana przeze mnie jest zgodna z wytycznymi organizacji American Heart Association (Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne / Amerykańskie Towarzystwo Chorób Serca), która dokonała akceptacji scenariusza niniejszego odcinka. Mam więc absolutną pewność, że informacje, które przekazuje są poprawne.

Jeśli jednak nadal masz wątpliwości to postaram się na nie odpowiedzieć krótko poniżej:
1. Zarówno wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji, jak i American Heart Association nie wymagają sprawdzania tętna poszkodowanemu, a bardzo często nawet nie zaleca.
2. Wdechy ratownicze (metoda "usta-usta") w przypadku akcji przeprowadzanej doraźnie, najczęściej przez niewykwalifikowaną osobę w tej dziedzinie mogą zostać pominięte, a nawet American Heart Association zaleca ich pominięcie.
3. Badanie oddechu za pomocą lusterka w wielu przypadkach może powodować komplikacje i w niektórych warunkach pogodowych dawać fałszywe wyniki (badania University of Michigan).
4. Badanie oddechu może być dodatkowo dokonane przez przyłożenie ucha do ust poszkodowanego, ale nie jest to wymagane.
5. Europejska Rada Resuscytacji (w tym polski oddział) zamienia kolejność zaprezentowaną w odcinku, tj. najpierw zaleca sprawdzenie oddechu, a dopiero później wezwanie pomocy. Jednak American Heart Association, w mniemaniu moim i wielu specjalistów, słusznie nakazuje najpierw wezwanie pomocy, aby w czasie rozmowy z dyspozytorem sprawdzać oddech, dzięki czemu w tym czasie zostanie w naszym kierunku wysłana karetka.
6. Pamiętaj, że wprowadzanie zamieszania i niepotrzebnych rozważań może powodować problemy z zapamiętaniem kolejności i właściwej procedury przez ludzi. Zarówno europejska i amerykańska szkoła są zgodne - najważniejsze jest podjęcie akcji, a nie perfekcyjne jej przeprowadzenie.

Chciałbym bardzo serdecznie podziękować Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy (a w szczególności Ani) za nieocenioną pomoc w realizacji odcinka.

Dodatkowo chciałbym przekazać wyrazy uznania i podziękowania dla wszystkich osób i instytucji, z którymi wspólnie przez ostatni miesiąc tworzyliśmy scenariusz tego odcinka, a następnie go recenzowaliśmy i zastanawialiśmy się nad najdrobniejszymi detalami.

Udostępnij ten odcinek swoim znajomym, dzięki czemu więcej osób będzie wiedziało jak zachować się w trudnej sytuacji! :)

Kliknij tutaj, aby subskrybować Polimaty i być na bieżąco: http://www.youtube.com/user/Polimaty?sub_confirmation=1

Koniecznie "polub" również Polimaty na Facebooku: http://facebook.com/polimaty :)

pokaż cały opis
W katalogu: Nauka i technika
0 / 5 Oceny: 0
Włącz dostęp do 9976 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Jak uratować komuś życie? | Polimaty #50
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Logowanie