Żołnierze ludowego Wojska Polskiego w perspektywie historii mówionej
Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 10606 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości. Nie kupuj kota w worku!
Wypróbuj konto premium przez 14 dni za darmo!
avatar

V. Seminarium: Żołnierze ludowego Wojska Polskiego w perspektywie historii mówionej

W książce z powodzeniem połączono spojrzenie socjologa i historyka na indywidualne losy byłych żołnierzy ludowego Wojska Polskiego, czyli formacji, którą obecna polityka historyczna próbuje wypchnąć ze świadomości społecznej. Większość byłych żołnierzy po raz pierwszy miała możliwość opowiedzenia o swoich losach w tak rozbudowanej formie (). Wielokrotnie w trakcie rozmów podkreślali oni brak zainteresowania historyków i innych naukowców ich losami. Jak napisała w recenzji dr hab. Marta Kurkowska-Budzan, książka wnosi cenny wkład w historiografię wykorzystując na wysokim poziomie naukowym wywołane źródło autobiograficzne, niedoceniane przez polskich historyków.

W debacie wokół książki Żołnierze ludowego Wojska Polskiego udział wzięli:

Prof. UŁ Kaja Kaźmierska (Uniwersytet Łódzki)
Dr Jarosław Pałka (Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią)
Michał Durakiewicz (Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie)
Prowadzenie: Wioletta Wejman (Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN)

Kaja Kaźmierska socjolog, doktor habilitowany, profesor Uniwersytetu Łódzkiego. Specjalizuje się w badaniach biograficznych, zagadnieniach tożsamości i pamięci biograficznej. Autorka m.in. książki Doświadczenia wojenne Polaków a kształtowanie tożsamości etnicznej. Analiza narracji kresowych oraz Biografia i pamięć. Na przykładzie generacyjnego doświadczenia ocalonych z Zagłady.

Jarosław Pałka doktor historii. Zajmuje się realizacją nagrań wywiadów biograficznych. Współtworzy serwisy Relacjebiograficzne.pl i Audiohistoria.pl. W jego kręgu zainteresowań znajduje się historia wojskowości. Autor m.in. monografii Generał Stefan Mossor (18961957) oraz Michał Żymierski 18901989.

Spotkanie było częścią cyklu Spotkania w Bramie organizowanego przez portal Ohistorie.eu wraz z Ośrodkiem Brama Grodzka Teatr NN. Jest to cykl otwartych seminariów humanistycznych pod patronatem Towarzystwa Historiograficznego, poświęconych historii Lubelszczyzny i tematyce badań nad Europą Środkowo-Wschodnią.

Realizacja wideo:
dr hab. Piotr Witek (IH UMCS)
Współpraca:
Andrzej Włoch

pokaż cały opis
W katalogu: Debaty
5.0 / 5 Oceny: 1
Włącz dostęp do 10606 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Żołnierze ludowego Wojska Polskiego w perspektywie historii mówionej
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Ostatnio komentowane:

Logowanie