Rodzimowierstwo a Natura

Rodzimowierstwo a Natura

Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 8333 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości. Nie kupuj kota w worku!
Wypróbuj konto premium przez 14 dni za darmo!
avatar
Dodał: anonim

Co Twoja religia mówi o relacji człowieka z przyrodą?

Rodzimowierstwo słowińskie jest nierozerwalnie związane z naturą i całym, otaczającym nas światem. Wyznawane bóstwa niejako stanowią poszczególne aspekty natury, poprzez te aspekty natury przejawiając swe istnienie. Z kolei przyjmowane za absolut bóstwo naczelne, zwykle równocześnie utożsamiane jest z wszechogarniającą siłą kosmiczną. Także samo rodzimowierstwo, jako tzw. religia naturalna, czyli istniejąca od początku danej grupy etnicznej, wraz z nią się rozwijająca i oparta na tradycji przekazywanej w ciągu pokoleń, polega na zmysłowej i poza zmysłowej obserwacji otaczającego nas świata. Z tego względu nie pozostaje ona w opozycji do rozwijającej się w podobny sposób nauki, ani nie przejawia tendencji do popadania w bezkrytyczny dogmatyzm.

Czy człowiek powinien panować nad przyrodą czy być jej częścią?

Rodzimy Kościół Polski, uznaje człowieka za część przyrody a jednocześnie za część społeczeństwa. Z tego względu wymaga od niego respektowania Praw Przyrody i Praw Ładu Społecznego, czyli przestrzegania niejako uniwersalnych, wspólnych na przestrzeni wieków dla większości znanych kultur zasad współżycia. Tym samym nie godzi się na popełnianie kradzieży i zabójstw, gwałtów i rabunków. Nakazuje natomiast poszanowanie dla związków międzyludzkich, które organizują społeczeństwo - od rodziny po państwo. Nakazuje również bronić przyrody uznając ją za twór święty. Człowiek, zamiast mienić się wyłącznym panem Ziemi, winien raczej zostać jej troskliwym opiekunem.

Czy przedstawiciel religijny powinien nauczać o szacunku do przyrody?

W naszej kulturze Natura jawi się jako szczodra, kochając matka, a nie - jak mają to najczęściej w zwyczaju religie ukształtowane na terenach odległych pustyń - bezlitosny wróg, z którym należy walczyć o wydarcie ostatniej kropli wody. Tym samym Natura, jako nasza rodzicielka, zasługuje na największy szacunek. Należy ją chronić, a nie czynić sobie poddaną. Winniśmy się wyraźnie przeciwstawiać rabunkowej eksploatacji zasobów naturalnych. Przeciwstawić sytuacji, w której bogactwa gromadzone w Ziemi przez miliony lat są niemal w całości przejadane w okresie życia kilku ostatnich ludzkich pokoleń. Jesteśmy za racjonalną, zdroworozsądkową, opartą na naukowych podstawach, zrównoważoną gospodarką tymi zasobami. Tylko w ten sposób uchronimy się przed wojnami, klęskami żywiołowymi i wybuchem epidemii. Należy przypominać i uświadamiać, że o ile Natura świetnie sobie poradzi bez człowieka, to człowiek nie jest zdolny do istnienia poza Naturą.

Materiał opracowany jako pomoc do porojektu w ramach kursu dot. klimatu i zmian klimatycznych.

Podzielasz nasze przekonania? Wesprzyj nas w ramach projektu Rodzimowiercy na swoim: http://zrzutka.pl/RodzimowierczaZiemia

pokaż cały opis
0 / 5 Oceny: 0
Włącz dostęp do 8333 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.

Komentarze do: Rodzimowierstwo a Natura

Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Ostatnio komentowane:

Logowanie