Czy olej rzepakowy jest zdrowy? Uwaga! GMO! Wyniki najnowszych badań
Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 12804 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości.
Włącz dostęp
avatar
Dodał: Projekt X
Konto zweryfikowane
Opublikowano: 2019-11-11

ZOBACZ RÓWNIEŻ - Kobieta Kupiła Żebrakowi Jedzenie, To Co Stało Się Później Zmieniło Jej Życie - https://www.youtube.com/watch?vrNpjl49vD7

Ostatnio w polskim internecie pojawiło się wiele artykułów na temat tego, czy olej rzepakowy jest zdrowy, czy nie. W dzisiejszym filmie opowiemy Państwu, w jaki sposób powstaje olej rzepakowy i jak wpływa na nasze zdrowie.

Wybór odpowiedniego oleju do gotowania nie jest łatwym zadaniem. W sklepach półki aż uginają się od różnorodnych olejów i tłuszczów i jeśli się na tym nie znamy, trudnym zadaniem może okazać się wybranie tego, który jest dla nas ,,najzdrowszy. Tłuszcze i oleje od zawsze stanowią ważny element diety człowieka. Dyskusje na temat tego cennego dla ludzkiego zdrowia makroskładnika zaczęło się w latach 50-tych kiedy zaczęto publikować wiele informacji o olejach, ich pochodzeniu i procesowaniu, a także problemach zdrowotnych, które mogą wystąpić od nadmiernego ich spożywania. Informacji zebrało się na tyle dużo, że nawet dziś, kiedy wiemy znacznie więcej niż społeczeństwo lat 50, ludzie nadal nie są pewni, jaki olej jest dla nas najlepszy w związku z czym wciąż trwają debaty na temat korzyści i szkód zdrowotnych powodowanych spożyciem różnego rodzaju tłuszczów. Na naszym kanale często wspominamy o zaletach oliwy z oliwek i oleju kokosowego te dwa rodzaje są naprawdę świetnym źródłem tłuszczu dla naszego zdrowia.

Co jednak z najbardziej w Polsce popularnym olejem rzepakowym, którego z pewnością wiele z Was używa na co dzień w kuchni. Olej rzepakowy to wielki zwycięzca wszystkich kontrowersji dotyczących olejów do gotowania i smażenia, ponieważ na jego temat dociera do nas ogrom różnorakich informacji i opinii. Kontrowersje zaczynają się od tego, że rzepak często pochodzi z genetycznie modyfikowanych upraw. Wszystko dlatego, że producenci chcą za wszelką cenę poprawić jakość oleju i zwiększyć odporność na herbicydy. W miarę jak olej rzepakowy stawał się jednym z najpopularniejszych źródeł tłuszczu w przemyśle spożywczym, niepokój względem jego wpływu na nasze zdrowie również wzrósł.

Podoba Ci się dzisiejszy odcinek? Koniecznie zostaw lajka, zasubskrybuj nasz kanał i kliknij ikonę dzwonka, a już zawsze kiedy pojawi się nowy film, dostaniesz powiadomienie. Jak się domyślam doskonale wiesz, że codzienna dawka ciekawostek na temat żywienia wychodzi Ci na zdrowie.

Żywność transgeniczna potocznie zwana GMO to poddawana genetycznym modyfikacjom
w celu poprawy lub wyeliminowania niektórych niepożądanych cech. Dotyczy to oleju kukurydzianego i rzepakowego. Materiał genetyczny obu tych roślin jest zmieniony tak, aby były bardziej odporne na herbicydy i szkodniki. Pomimo tego, że wielu naukowców uważa żywność transgeniczną za całkowicie bezpieczną do spożycia, nadal istnieje ryzyko oraz wiele kontrowersji na temat tego, jak właściwie żywność GMO wpływa na nas i nasze środowisko.

Olej rzepakowy jest wysoce rafinowany
Po to, żeby nasz olej rzepakowy był jasny i bezwonny, do jego produkcji potrzebna jest wysoka temperatura i użycie wielu chemikaliów. Większość rodzajów olejów rzepakowych, które możemy dostać w sklepach, są to oleje rafinowane, które nie zawierają w sobie żadnych przeciwutleniaczy, które są niezwykle korzystne dla naszego zdrowia. Antyoksydanty znajdziemy za to na przykład w wysokiej jakości oliwie z oliwek z pierwszego tłoczenia.

Jest bogaty w kwasy Omega-6
Zarówno kwasy omega-3 i omega-6 są tłuszczami, które są niezbędne dla naszego zdrowia i odgrywają bardzo ważną rolę w naszym ciele. Jednak dieta większości z nas jest zwykle bardzo bogata w kwasy omega-6, które występują w wysoko przetworzonej i rafinowanej żywności, a brak nam w niej źródeł kwasów omega-3, co powoduje nierównowagę, która prowadzi w organizmie do stanów. Ta nierównowaga może powodować bardzo poważne, przewlekłe choroby i stany zdrowotne takie jak otyłość, kłopoty z sercem czy choroba Alzheimera. W takim przypadku zaleca się unikanie przetworzonej żywności bogatej w kwasy omega-6 i wybieranie opcji produktów zawierających kwasy omega-3 takich jak ryby i rośliny strączkowe, które pomagają zmniejszyć stany zapalne.

Pomimo tego, że znamy negatywne skutki stosowania oleju rzepakowego, jest on jednym z najczęściej używanych olejów w przemyśle spożywczym. Nadmierne spożywanie tego rodzaju oleju może mieć negatywny wpływ na zdrowie, np.: powodując i zaostrzając stany zapalne w naszym organizmie jak również negatywnie wpływając na naszą pamięć i zdrowie serca. Jeśli regularnie używasz oleju rzepakowego do gotowania czy smażenia, to najwyższy czas, by zamienić go na oliwę z oliwek lub olej kokosowy, a gwarantuję Ci, że Twoje ciało kiedyś Ci za to podziękuje.

pokaż cały opis
0 / 5 Oceny: 0
Włącz dostęp do 12804 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Czy olej rzepakowy jest zdrowy? Uwaga! GMO! Wyniki najnowszych badań
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Logowanie