Czy świat oszalał_Kibole [bS]
Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 8152 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości. Nie kupuj kota w worku!
Wypróbuj konto premium przez 14 dni za darmo!
avatar

(Hooligan)
Chuliganizm wśród kibiców piłkarskich sięga lat 80. w Anglii. To w czasach rządów Margaret Thatcher angielscy kibice siali postrach w całej Europie. Fala agresji przeniosła się szybko do Niemiec, Włoszech Europy Wschodniej i Argentyny. Dzisiaj uczestnicy tamtych zdarzeń to otoczeni szacunkiem weterani, którzy kształtują drugie pokolenie walecznych kibiców.

Problem piłkarskiego chuliganizmu i wandalizmu był rozwiązywany różnie przez różne kraje Europy. Anglia wprowadziła kamery CCTV dla monitorowania bezpieczeństwa na stadionach i w ich pobliżu. Postępująca skuteczność tego rozwiązania sprawiła, że kamery są teraz stosowane powszechnie dla celów prewencyjnych na całym świecie. Francja przydzieliła najzagorzalszym kibicom oddzielne wejścia i strefy stadionowe, do których nie ma wstępu policja. We Włoszech kluby kibiców współfinansują kampanie reklamowe poszczególnych drużyn i mają silny wpływ na drużynę, łącznie z doborem taktyki gry, czy poszczególnych zawodników. Wszędzie jednak policja wypracowywała poszczególne metody walki i opanowania agresywnego tłumu na starciach z chuliganami. Zdjęcia z największych starć w ostatnich 30 latach m.in. w Anglii, Francji, Niemczech, Turcji, Rosji, Serbii, Argentynie, Brazylii, USA komentowane są zarówno przez samych chuliganów, jak i ekspertów piłki nożnej i policjantów. Aktualna sytuacja wielu klubów i kibiców ulega kolejnym przemianom przez postępującą komercjalizację sportu i udoskonalone metody walki policji z chuliganami. Kibice stosują więc różne, nowe sposoby wyładowywania nagromadzonej agresji, jak np. walki na polach w Polsce.

Argumenty wielu stron, różne wyjaśnienia sytuacji i najprzeróżniejsze, długoletnie doświadczenia składają się na dynamiczny i przekrojowy światowy obraz zjawiska chuliganizmu, jakim jest dzisiaj.

pokaż cały opis
W katalogu: ® Dokumenty TVP 2 ® / ★ Czy świat oszalał ★
0 / 5 Oceny: 0
Włącz dostęp do 8152 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Czy świat oszalał_Kibole [bS]
Możliwość komentowania tego materiału została zablokowana
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off
Nowy Legiony (2019) Cały film PL premium Prosto z ekranów kin! Zobacz super hit już na CDA Premium!
Balerina (2016) Lektor PL premium Piękna bajka dla całej rodziny!

Zobacz już teraz w CDA Premium!

Logowanie