CHLOROBUTANOL - Lek [FALLOUT 2018]
Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 8679 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości. Nie kupuj kota w worku!
Wypróbuj konto premium przez 14 dni za darmo!
avatar
Dodał: Adam ChemLab
Konto zweryfikowane
Opublikowano: 2018-08-09

Dziś mam zaszczyt Wam zaprezentować syntezę prostego związku chemicznego, który do niedawna był szeroko stosowany. Jest to jedna z łatwiejszych i przyjemniejszych syntez organicznych -nie wymaga kosmicznego wyposażenia pracowni i egzotycznych odczynników (surowców, substratów).

Syntezę podaję WYŁĄCZNIE W CELACH EDUKACYJNYCH, gdyż taka wiedza może się przydać, zwłaszcza w skrajnych warunkach (survival etc.).

Przypominam, że nie należy powtarzać czynności przedstawionych na filmie, gdyż pomimo prostoty syntezy, to występują w niej substancje szkodliwe lub niebezpieczne:

*ACETON* - skrajnie łatwopalny, łatwo lotny, może powodować podrażnienie oczu, błon śluzowych, zawroty głowy, uczucie senności, szkodliwy. Chronić przed dziećmi.

*PODCHLORYN SODU* - silnie żrąca, zasadowa ciecz. W przypadku połknięcia powoduje ciężkie uszkodzenia przewodu pokarmowego, w kontakcie z kwasami wydziela toksyczne gazy: *CHLOR* . Odbarwia tkaniny, ma niekorzystny wpływ na środowisko. W razie dostania się do oczu - poparzenie z możliwością wywołania trwałej ślepoty. Powoduje korozję metali, żrący.

*NaDCC* -Tabletki lub proszek o zapachu chloru. Uwalnia szkodliwe gazy w kontakcie z kwasami: *CHLOR* , *CYJANOWODÓR* . Powoduje korozję metali, żrący. Wysoce szkodliwy, może powodować uszkodzenie przewodu pokarmowego po połknięciu.

*WODOROTLENEK SODU* - silnie żrące, higroskopijne ciało stałe. W kontakcie ze skórą powoduje znaczne poparzenia. W kontakcie z oczami - wywołuje ślepotę. Połknięty jest śmiertelny, uszkadza układ pokarmowy. Wywołuje korozję metali (ALUMINIUM), niszczy papier, włosy, skórę, materię organiczną. Podczas rozpuszczania w wodzie wydziela znaczne ilości ciepła. Stężone roztwory (*ŁUG SODOWY*) rozcieńczać według zasady Pamiętaj chemiku młody..., w przeciwnym wypadku może dojść do pryskania cieczy, rozerwania naczynia szklanego przez szok termiczny.

*CHLOROFORM* - Nierozpuszczalna w wodzie ciecz, o charakterystycznym, słodkawo-eterycznym zapachu. Ma właściwości narkotyczne, wdychany wywołuje narkozę, uszkodzenie narządów wewnętrznych(w tym serca). Może przenikać przez skórę i rękawiczki lateksowe. Atakuje tworzywa sztuczne, może powodować korozję metali, w kontakcie z gorącymi powierzchniami i/lub światłem - wydziela *FOSGEN*
Produkt stabilizuje się dodatkiem etanolu.

*CHLOROBUTANOL* - Białe kryształy lub bezbarwny/żółtawy olej. Nierozpuszczalne w wodzie, działa szkodliwie na organizmy wodne, środowisko. Nie wdychać oparów, Posiada właściwości sedatywne (nasenne). Nie spożywać. Działa silnie toksycznie na organizm po spożyciu/inhalacji. Lotny.

pokaż cały opis
W katalogu: CHEMIA ORGANICZNA
0 / 5 Oceny: 0
Włącz dostęp do 8679 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: CHLOROBUTANOL - Lek [FALLOUT 2018]
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Logowanie