Co, gdybyś poruszał się z PRĘDKOŚCIĄ ŚWIATŁA? [NAUKA vs. SUPERMOCE]
Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 11020 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości. Nie kupuj kota w worku!
Wypróbuj konto premium przez 14 dni za darmo!
avatar
Dodał: iWiesz
Konto zweryfikowane
Opublikowano: 2019-02-15

#człowiek #ciekawostki #supermoc

Oglądasz #iWiesz

W poprzednim odcinku iWiesz (tutaj: https://youtu.be/QMI7Tz6kOEc ) wznosiłeś się w górę ze stałą prędkością 30 cm/s. Ostatecznie zmarłeś a Twoje ciało lewituje ku granicom układu słonecznego.

Czas na kolejną super moc. Załóżmy, że potrafisz biec z prędkością światła. Czy wyszłoby Ci to na zdrowie? Jaka jest prędkość światła? Prędkosć światła to ok. 300 tyś km/h, czyli dokładnie 299 792 458 m/s. Niewielu wie, że prędkość światła nie jest stałą, zmienia się w zależności od materii w której się roznosi. Podana powyżej, dotyczy próżni, ale światło można spowolnić do nawet 0,2 mm/s. Spowolnienie osiągnięto w warunkach laboratoryjnych, poprzez dynamiczną zmianę własności fizycznych ośrodka, w którym rozchodziła się wiązka światła.

Osiągnięcie prędkości światła, nie jest dla nas, ludzi możliwe. Przynajmniej z fizycznego punktu widzenia. Superbohater, któremu by się to udało, musiałby dysponować nieskończoną siłą. Dlaczego?

Na początek, krótka lekcja fizyki. E=mc2, to najsłynniejsze równanie świata, którego odkrycie zawdzięczamy Albertowi Einsteinowi. E to energia, m, to masa, c, to prędkość światła w próżni. Równanie wykazuje, że masę można przekształcić w energię a energię w masę.

Im szybciej się poruszasz, tym więcej energii wytwarzasz, a więc rośnie Twoja masa. Przy małych prędkościach jest to niemal niezauważalne, ale gdybyś poruszał się z prędkością światła, wynoszącą 300 000 kilometrów na sekundę, twoja masa stałaby się NIESKOŃCZONA. Potrzebowałbyś też nieskończonej ilości energii by być w ruchu. Z tego powodu żaden obiekt nie może poruszać się tak szybko lub szybciej niż prędkość światła.

Choć w teorii... może! Wielu próbowało, a wśród naszych ulubionych superbohaterów byli to Flash z DC i Quiksilver z "X-Menów" oraz Avengers. W dzisiejszym odcinku iWiesz, odpowiadam na pytanie: Co, by było gdybyś poruszał się z PRĘDKOŚCIĄ ŚWIATŁA?

Jesteś ciekawy świata? Sprawdź iWiesz w social mediach:
Facebook: https://www.facebook.com/iwiesz/
Instagram: https://instagram.com/iwiesz/

Subskrybujesz, iWiesz więcej!

pokaż cały opis
W katalogu: iWiesz | WIELKIE PYTANIA
0 / 5 Oceny: 0
Włącz dostęp do 11020 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Co, gdybyś poruszał się z PRĘDKOŚCIĄ ŚWIATŁA? [NAUKA vs. SUPERMOCE]
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Logowanie