[Audiobook] Bóg - rozdział 8: Pogańskie fałszywe poglądy na temat Boga
Potrzebujesz szybszego ładowania wideo?
Załóż konto CDA Premium i nie trać czasu na wczytywanie.
Aktywuj teraz, a 14 dni otrzymasz gratis! Aktywuj konto premium Dlaczego widzę ten komunikat?

CDA nie limituje przepustowości oraz transferu danych.
W godzinach wieczornych może zdarzyć się jednak, iż ilość użytkowników przekracza możliwości naszych serwerów wideo. Wówczas odbiór może być zakłócony, a plik wideo może ładować się dłużej niż zwykle.

W opcji CDA Premium gwarantujemy, iż przepustowości i transferu nie braknie dla żadnego użytkownika. Zarejestruj swoje konto premium już teraz!

Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 9668 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości. Nie kupuj kota w worku!
Wypróbuj konto premium przez 14 dni za darmo!
avatar
Dodał: anonim

Wersja audio ósmego rozdziału książki pt. Bóg, będącej 1 tomem serii Epifaniczne Wykłady Pisma Świętego, autorstwa P.S.L. Johnsona.

Inne książki i artykuły w wersjach audio a także wykłady i kazania można znaleźć także na kanale: https://www.youtube.com/channel/UC_hHYyH6zb1Om1-tpMIY1EQ

Spis treści:
POLITEIZM
TRYNITARYZM
TYLKO OJCIEC NAJWYŻSZYM BOGIEM
SYN NIE JEST WSPÓŁRÓWNY, ANI WSPÓŁISTOTNY OJCU
DUCH ŚWIĘTY WSPÓŁWIECZNY

Fragment:
W naszej dotychczasowej analizie fałszywych poglądów na temat Boga zbadaliśmy pięć z nich: ateizm, materializm, agnostycyzm, panteizm i deizm. Następny fałszywy pogląd na temat Boga, jaki czeka na naszą analizę, to politeizm, którego częścią jest wyznaniowy trynitaryzm w odróżnieniu od biblijnego. Z etymologicznego punktu widzenia słowo politeizm pochodzi od dwóch greckich słów: polys i theismos. Polys oznacza dużo, wiele; natomiast theismos oznacza doktrynę o Bogu. Złożone słowo politeizm oznacza zatem doktrynę o wielu bogach i jest używane do wyrażania doktryny o mnogości bogów. W politeizmie zawsze występuje wielość bogów.

Praktycznie we wszystkich formach politeizmu jest trzech najwyższych bogów, którzy rzekomo stanowią jednego najwyższego boga. W Indiach ci trzej bogowie w jednym to Brahma, Wisznu i Sziwa, którzy są zwani Trimurti (co po hindusku oznacza trójcę). W Babilonii i Asyrii byli nimi Anos, Illinos i Aos. W Fenicji to Ulomus, Ulosuros i Eliun. W Egipcie Kneph, Ptah i Ozyrys. W Grecji to Zeus, Posejdon i Adonis. W Rzymie Jowisz, Neptun i Pluton. W narodach celtyckich byli nimi Kriosan, Biosena i Siva. W plemionach germańskich zwano ich Thor, Wodan i Fricco. Pomijając inne pogańskie trójce, zauważamy że starożytni Meksykanie czcili słońce pod trzema postaciami, które nazywali Ojcem, Synem i Bratem Słońcem. Jednego ze swych wielkich bożków nazywali Tangalanga jeden w trzech i trzech w jednym. Swych trzech bogów, jacy rozwinęli się z pierwotnego boga, nazywali Trinamaaka trójca.

Tak więc sama terminologia, jak również idea pogaństwa na temat ich bóstwa z powodu apostazji na początku Wieku Ewangelii została wprowadzona wśród chrześcijan na oznaczenie fałszywej trójcy.

By zapożyczone z pogaństwa fałszerstwo uczynić zupełnym, szatan wprowadził Marię na miejsce najwyższej z pogańskich bogiń, która zajmowała miejsce zaraz po ich trójcach, a kanonizowanych świętych umieścił na miejscu niższych bożków i bogiń pogaństwa. W ten sposób katolicyzm wprowadził pogańskie pojęcia bogów i bogiń pod chrześcijańskimi nazwami. Dlatego słusznie można go zakwalifikować do religii politeistycznych.

Chociaż większość protestanckich sekt przejęła z katolicyzmu wyznaniową trójcę w odróżnieniu od trójcy Biblii, na szczęście nie przyjęła kultu Maryjnego czczenia Marii i świętych unikając głównego politeizmu Rzymu. Kontrast między ateizmem doktryną o nieistnieniu żadnego Boga, monoteizmem doktryną o istnieniu tylko jednego Boga a politeizmem pomaga nam lepiej zrozumieć znaczenie politeizmu. Istnieją tylko trzy całkowicie monoteistyczne religie: judaizm, niewyznaniowe chrześcijaństwo i islam. Wszystkie pozostałe formy religii w mniejszym lub większym stopniu są politeistyczne. (...)

Lektor: AWS Polly - Głos: Jacek

pokaż cały opis
0 / 5 Oceny: 0
Włącz dostęp do 9668 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: [Audiobook] Bóg - rozdział 8: Pogańskie fałszywe poglądy na temat Boga
Najlepsze komentarze
avatar
anonim195 (*.*.227.195) wysłano z m.cda.pl 2019-11-30 19:32:24 0
Uwaga jehowicki poradnik! Odpowiedz
avatar
anonim171 (*.*.218.171) wysłano z m.cda.pl 2020-04-09 19:50:48 0
@anonim195: Co Ty bredzisz jełopie !? Odpowiedz
avatar
anonim108 (*.*.141.108) 2019-03-12 23:05:11 0
Fałszywe? a co teraz mamy? Co kraj to kilka religii, sekt nie różniących się od chrześcijaństwa. Która jest prawdziwa, żadna.... jest jednak jakaś siła która jest wspólna dla wszystkiego co istnieje, i jest poza zasięgiem naszego umysłu. Zazwyczaj wierzymy w to co nasi rodzice, to kwestia zamieszkania i religii w danym kraju. Odpowiedz
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Ostatnio komentowane:

Logowanie