Epifaniczny tom 1 rozdział 6: Trzeciorzędne łaski charakteru Boga
Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 8376 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości. Nie kupuj kota w worku!
Wypróbuj konto premium przez 14 dni za darmo!
avatar
Dodał: anonim

Wersja audio szóstego rozdziału książki pt. Bóg, będącej 1 tomem serii Epifaniczne Wykłady Pisma Świętego, autorstwa P.S.L. Johnsona.

Inne książki i artykuły w wersjach audio, a także wykłady i kazania można znaleźć także na kanale: https://www.youtube.com/channel/UC_hHYyH6zb1Om1-tpMIY1EQ

Spis treści:
ISTOTA I NAZWY ŁASK TRZECIORZĘDNYCH (co nie znaczy w tym kontekście gorszych - ale powstających w trzeci możliwy sposób)
CICHOŚĆ
GORLIWOŚĆ
UMIARKOWANIE
WIELKODUSZNOŚĆ / DOBROĆ
UPRZEJMOŚĆ / ŁAGODNOŚĆ
RADOŚĆ
WIERNOŚĆ

Fragment:
(...) W temacie Boskiego charakteru pozostaje nam jeszcze omówienie przymiotów trzeciorzędnych, co obecnie podejmujemy, prosząc o Pańskie błogosławieństwo dla naszej analizy. Na początku naszego studium staje przed nami pytanie, co oznaczają trzeciorzędne przymioty, łaski charakteru?

Aby właściwie zrozumieć odpowiedź na to pytanie, musimy najpierw odświeżyć naszą wiedzę na temat tego, co oznaczają pierwszorzędne i drugorzędne przymioty, łaski charakteru. Jak już mówiliśmy, pierwszorzędny przymiot czy też łaska charakteru to taka, która powstaje w wyniku bezpośredniego działania jednego lub dwóch organów uczuciowych; drugorzędna łaska czy też przymiot charakteru to taki, który powstaje w wyniku kontrolowania i tłumienia przez pierwszorzędne łaski wysiłków niższych organów uczuciowych do rządzenia nami. Kilka z wyższych pierwszorzędnych łask, np. pobożność, miłość braterska i bezinteresowna, to bezpośrednie produkty działania kilku wyższych organów uczuciowych. Tak więc pobożność jest bezpośrednim produktem sumienności i uwielbienia; miłość braterska sumienności i życzliwości; natomiast miłość bezinteresowna wobec Boga i Chrystusa wynika bezpośrednio z oceny i sympatii z jednej strony oraz uwielbienia z drugiej strony, a miłość bezinteresowna do człowieka wynika bezpośrednio z oceny i sympatii z jednej strony oraz życzliwości z drugiej. Jedynymi organami uczuciowymi działającymi w tworzeniu wyższych pierwszorzędnych łask są wyższe organy uczuciowe. Chociaż kilka z wyższych pierwszorzędnych łask powstaje w wyniku bezpośredniego działania więcej niż jednego wyższego organu uczuciowego, niższe pierwszorzędne łaski w każdym przypadku są rezultatem tylko jednego niższego pierwszorzędnego organu uczuciowego. Łaski drugorzędne są też w każdym przypadku ograniczone do efektu tłumienia wysiłków jednego niższego uczucia do kontrolowania naszych motywów, słów i czynów. Łaski trzeciorzędne powstają z połączenia wyższych i niższych pierwszorzędnych łask oraz łask drugorzędnych.

Wyższa pierwszorzędna łaska nigdy nie jest bezpośrednim produktem niższego pierwszorzędnego organu uczuciowego, a niższa pierwszorzędna łaska nigdy nie jest bezpośrednim produktem wyższego organu uczuciowego. Kiedy jednak te produkty łaski obydwóch rodzajów tych organów łączą się z jedną lub większą liczbą łask drugorzędnych, powstaje łaska trzeciorzędna.

Na przykład cichość jest łaską trzeciorzędną, a używana wobec Boga jest połączeniem wyższych łask wiary, samokontroli, cierpliwości, pobożności i miłości bezinteresownej oraz drugorzędnych łask pokory, nieskwapliwości i powściągliwości, i polega na łagodnej uległości serca i umysłu. Przy używaniu bowiem cichości wobec Boga powyższych osiem łask łączy się z pięcioma wyższymi pierwszorzędnymi łaskami w kontrolowaniu trzech drugorzędnych łask na zasadzie łagodnej uległości serca i umysłu, a właśnie to Biblia rozumie przez cichość. Wobec człowieka cichość jest połączeniem w łagodnej uległości samokontroli, cierpliwości, miłości braterskiej i bezinteresownej ze wspomnianymi powyżej trzema łaskami drugorzędnymi.

Zbadanie pozostałych łask trzeciorzędnych pokaże ten łączący element w nich wszystkich. Pozostałe sześć łask trzeciorzędnych to gorliwość, umiarkowanie, wielkoduszność lub inaczej dobroć, uprzejmość (łagodność), radość i wierność. (...)

PS: W późniejszej literaturze pewne szczegóły i przyporządkowania zostały doprecyzowane. Odsyłamy szczególnie do czasopisma Teraźniejsza Prawda numer 419 z 1991 roku.

Rozszerzona i uaktualniona treść tego rozdziału w stosownym czasie będzie mogła być znaleziona także na stronie http://zborbielawa.pl/

Lektor: AWS Polly - Głos: Jacek

pokaż cały opis
0 / 5 Oceny: 0
Włącz dostęp do 8376 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Epifaniczny tom 1 rozdział 6: Trzeciorzędne łaski charakteru Boga
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off
Nowy Konwój (2016) Cały film PL premium Trzymający w napięciu thriller!

Zobacz już teraz w CDA Premium!
Gnomy rozrabiają (2017) Dubbing PL premium Takich krasnali jeszcze nie poznaliście!

Oglądaj już teraz w CDA Premium!

Logowanie