[Audiobook] Oddawanie chwały - Echa Pielgrzyma 31
Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 9177 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości. Nie kupuj kota w worku!
Wypróbuj konto premium przez 14 dni za darmo!
avatar
Dodał: anonim

Wersja audio kazania Beniamina H. Bartona pt. Grzech, za który nie ma odpuszczenia, pochodzącego z książki Echa Pielgrzyma, wydanej przez Wydawnictwo Straż.
http://wydawnictwostraz.org/echa-pielgrzyma.html

Inne kazania, wykłady, artykuły i książki w wersji audio można znaleźć także na kanale: https://www.youtube.com/channel/UC_hHYyH6zb1Om1-tpMIY1EQ

Kazanie to przybliża pewne myśli związane z byciem częścią Chrystusa - jednym z członków Jego chwalebnego Ciała, Kościoła.

Fragment na zachętę: (...) Zwrócimy uwagę na słowa Psalmu 139 wersety 14,15 i 16: Wysławiam cię dlatego, że się zdumiewam strasznym i dziwnym sprawom twoim, a dusza moja zna je wybornie. Nie zataiła się żadna kość moja przed tobą, chociażem był uczyniony w skrytości i misternie złożony w niskościach ziemi. Niedoskonały płód ciała mego widziały oczy twoje; w księgi twoje wszystkie członki moje wpisane Są dni, w których kształtowane były, gdy jeszcze żadnego z nich nie było

Fragment ten stanowił osnowę bardzo wielu kazań. Zazwyczaj podkreślano, że psalmista odnosi się tutaj do wspaniałego ludzkiego ciała, cudownego organizmu i pięknej harmonii ujawniającej się w łącznym funkcjonowaniu jego poszczególnych części. Gdybyśmy wzięli pod uwagę niektóre stwierdzenia z tych wersetów, mogłyby one potwierdzić takie znaczenie. Gdy jest powiedziane: Wysławiam cię dlatego, że się zdumiewam strasznym i dziwnym sprawom twoim to z pewnością jest to prawdą w odniesieniu do ludzkiego ciała. Gdy psalmista mówi: Zdumiewam się strasznym i dziwnym sprawom twoim, a dusza moja zna je wybornie nie możemy mieć wątpliwości, że poprawne jest zastosowanie tego do ludzkiego ciała. Jednak uczymy się, że nie mamy prawa dokonywać żadnego odniesienia biblijnego wersetu, jeśli nie będzie się ono zgadzać nie tylko z wydzieloną częścią danego stwierdzenia, ale i z kontekstem, a gdy rozważymy kontekst tutaj, zadowala nas myśl, że nie można tu uczynić żadnego rozsądnego odniesienia do ludzkiego ciała.

Gdy czytamy: Nie zataiła się żadna kość moja przed tobą, chociażem był uczyniony w skrytości, i misternie złożony w niskościach ziemi jest to dość oczywiste, że ostatnia część wersetu nie dotyczy ludzkiego ciała, chyba że ktoś urodził się w kopalni. Gdy czytamy: W księgi twoje wszystkie członki moje wpisane są, i dni, w których kształtowane były, gdy jeszcze żadnego z nich nie było nie możemy sobie wyobrażać, że odnosi się to do ludzkiego ciała, że Bóg ma księgę, w której zapisał: dwoje oczu i dwoje uszu, osiem palców u rąk i dziesięć u nóg itp. Wydaje mi się, że istnieje jakieś głębsze, jakieś większe i ważniejsze znaczenie tych słów niż takowe.

Rozumiemy, że znaczenie tych wersetów da się uchwycić tylko wtedy, gdy zaczynamy pojmować co nieco odnośnie owego wspaniałego związku z Chrystusem. Nie zawsze mamy na myśli to samo, gdy mówimy o ciele Chrystusa. Czasem, mówiąc o ciele Chrystusa, mamy na myśli ludzki organizm, jaki Jezus posiadał, gdy przebywał na ziemi; ciało, które złożył dla nas na ofiarę; ciało, które uczynił ofiarą za grzech. Jest to jak najbardziej właściwe, gdy mówi się o ciele Chrystusa. Po drugie, używamy tego wyrażenia dla opisania chwalebnego ciała Jezusa, jakie posiada od swego zmartwychwstania, czyli Jego niebiańskiego, duchowego ciała, ciała, które pozwala Mu być wyobrażeniem postaci Ojca, boskiego ciała. Ponadto używamy tego określenia Ciało Chrystusa w sensie mistycznym, nie odnoszącym się do fizycznego ciała, jakie miał Jezus i jakie zostało ukrzyżowane na Kalwarii, ani do duchowego, niebiańskiego ciała, jakie posiada On od zmartwychwstania, lecz do tych, którzy w mistycznym, symbolicznym sensie są przedstawiani jako tworzący Jego Ciało ponieważ zrezygnowali z siebie, ze swojej woli, ze swego życia, dla Niego, pragnąc odtąd czynić to, czego On będzie od nich oczekiwał oraz być tym, czym On zechce, żeby byli. (...)

Myśli na podobny temat można także znaleźć w serii Zakryta i objawiona tajemnica: http://zborbielawa.pl/boskiplan/tajemnica_spis/

Lektor: AWS Polly, głos Jacek

pokaż cały opis
0 / 5 Oceny: 0
Włącz dostęp do 9177 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: [Audiobook] Oddawanie chwały - Echa Pielgrzyma 31
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off
Mayday (2020) Cały film PL premium Kina zamknięte? #zostańwdomu

Zobacz świetną polską komedię już teraz w CDA Premum!
Nowy Kaczki z gęsiej paczki (2018) Dubbing PL premium Zwariowana gęś wkracza do akcji!

Zobacz już teraz w CDA Premium!

Logowanie