Lata Przełomu.  Dokument
Potrzebujesz szybszego ładowania wideo?
Załóż konto CDA Premium i nie trać czasu na wczytywanie.
Aktywuj teraz, a 14 dni otrzymasz gratis! Aktywuj konto premium Dlaczego widzę ten komunikat?

CDA nie limituje przepustowości oraz transferu danych.
W godzinach wieczornych może zdarzyć się jednak, iż ilość użytkowników przekracza możliwości naszych serwerów wideo. Wówczas odbiór może być zakłócony, a plik wideo może ładować się dłużej niż zwykle.

W opcji CDA Premium gwarantujemy, iż przepustowości i transferu nie braknie dla żadnego użytkownika. Zarejestruj swoje konto premium już teraz!

Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 10271 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości. Nie kupuj kota w worku!
Wypróbuj konto premium przez 14 dni za darmo!
avatar
Dodał: sylamila

Dokument opisujący współczesną historię Polski od pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych w październiku 1991 roku i utworzenia rządu Jana Olszewskiego, poprzez konflikt z prezydentem Lechem Wałesą i upadek tego rządu po próbie lustracji polityków i urzędników państwa, dalej przez próby kontynuacji reform rządu Hanny Suchockiej i falę protestów związanych z ceną tych reform. Wreszcie klęskę podzielonej prawicy i powrót do władzy partii postkomunistycznych SLD i PSL po wyborach w 1993 roku, oraz przegraną Lecha Wałęsy z Aleksandrem Kwaśniewskim w wyborach prezydenckich 1995 roku. Na koniec upadek rządów komunistycznych w wyborach 1997 roku i powrót na scenę polityczną prawicy zintegrowanej przez szefa NSZZ Solidarność Mariana Krzaklewskiego w ramach Akcji Wyborczej Solidarności. Dzieje polityczne współczesnej Polski pokazywane w kontekście pontyfikatu papieża Polaka i jego kolejnych pielgrzymek do ojczyzny w 1995, 1997 i 1999 roku. Dopiero w 1991 roku odbywają się w Polsce pierwsze wolne wybory parlamentarne. Startuje w nich blisko 100 ugrupowań, a mniejszościowa ordynacja powoduje, że do Sejmu trafia ich kilkanaście, czego efektem jest rozdrobnienie polityczne izby. Po dwu miesiącach negocjacji powstaje pierwszy demokratycznie wybrany rząd Jana Olszewskiego. Działając z poparciem niestabilnej większości parlamentarnej, nie jest w stanie przeprowadzić zamierzonych reform, wkrótce popada w konflikt z silnym prezydentem Lechem Wałęsa w sprawie polityki wobec Rosji oraz kontroli nad służbami specjalnymi. Próba lustracji polityków i urzędników III RP z prezydentem Wałesą na czele, spotyka się z kontrakcją koalicji antylustracyjnej pod przewodnictwem prezydenta i przy wsparciu Gazety Wyborczej. Autorzy dokumentu stawiają pytania: Jak w oparciu o mniejszościową ordynację kształtowała się polska scena polityczna? Czy rząd Jana Olszewskiego był zmarnowana szansą, czy ofiara spisku koalicji strachu? Jak dokonał się ostateczny rozłam w obozie politycznym opozycji antykomunistycznej i jak przebiegała lustracyjna oś podziału?

pokaż cały opis
W katalogu: Filmy Dokumentalne
4.0 / 5 Oceny: 2
Włącz dostęp do 10271 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Lata Przełomu. Dokument
Najlepsze komentarze
avatar
anonim211 (*.*.205.211) 2018-09-09 22:14:56 +1
I tak to bylo swinie do teraz sie pasa i kwicza tyle w teacie chora ta polityka Odpowiedz
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Logowanie