Kto cię stracił. Dziś piękność twą w całej ozdobie
Widzę i opisuję, bo tęsknię po tobie.
Panno Święta, co Jasnej bronisz Częstochowy I w Ostrej świecisz Bramie! Ty, co gród zamkowy Nowogródzki ochraniasz z jego wiernym ludem! Jak mnie dziecko do zdrowia powróciłaś cudem (Gdy od płaczącej matki pod Twoję opiekę Ofiarowany, martwą podniosłem powiekę I zaraz mogłem pieszo do Twych świątyń progu Iść za wrócone życie podziękować Bogu), Tak nas powrócisz cudem na Ojczyzny łono. Tymczasem przenoś moję duszę utęsknioną Do tych pagórków leśnych, do tych łąk zielonych, Szeroko nad błękitnym Niemnem rozciągnionych; Do tych pól malowanych zbożem rozmaitem, Wyzłacanych pszenicą, posrebrzanych żytem; Gdzie bursztynowy świerzop, gryka jak śnieg biała, Gdzie panieńskim rumieńcem dzięcielina pała, A wszystko przepasane, jakby wstęgą, miedzą Zieloną, na niej z rzadka ciche grusze siedzą.
Odpowiedz
Wspomnienie XIII-wiecznej potęgi Litwy, która składała się wówczas z Litwinów, Prusów i Lettów. W czasie kiedy Teutonowie (czyli Krzyżacy) opanowali Prusy, Litwa dynamicznie poszerzała swoje terytoria. Pomimo tego, że była małym krajem, to miała na tyle siły, aby walczyć jednocześnie z Krzyżakami i Polakami. Ostatecznie Litwa opanowała ziemie od Morza Bałtyckiego do Morza Czarnego, co stanowiło ogromny obszar. Litwa potrafiła w swojej potędze pokonać także Rosjan, poszerzając swoje terytorium do brzegów Wołgi i Półwyspu Krymskiego.
Problem Litwy polegał jednak na tym, że nie była ona jednorodna narodowo. Zjednoczeniu nie sprzyjało ogromne terytorium wielonarodowe i choć Litwini pokonali Rosję, i utrzymywali polityczne umowy z Polską, to narodowość litewska sukcesywnie była pochłaniana przez kulturę i obyczajowość rdzennych mieszkańców pokonanych ziem. Działo się podobnie jak w przypadku zwycięstwa Tatarów nad Chinami. Było to zwycięstwo pozorne, ponieważ Chińczycy i tak ostatecznie zarazili Tatarów swoją kulturą. W podobny sposób Jagiellonowie objęli panowanie nad Litwinami, a na Rusi nawet książęta litewscy przyjmowali narodowość rdzenną. Tym samym z biegiem czasu Litwa powróciła do swoich pierwotnych i niewielkich granic terytorialnych.
Minęły wieki i minione wydarzenia wydają się już bardzo odległe. Zakon Krzyżowy nie jest już głównym nieprzyjacielem, dawne wojny i polityczne cele poszły w zapomnienie, podobnie jak pieśni gminne, które wydają się nie pamiętać o minionych czasach. Przyszłość Litwy jest teraz w rękach poezji, która ma za zadanie pielęgnować historię, tak jak Szyller (Fryderyk Schiller) pisał swym dziele: „Co ma ożyć w pieśni, zaginąć powinno w rzeczywistości”.
Odpowiedz
To po prostu nie ma co się dzieje w tym serialu z wiedźminen życia zzzdzzzz uzzz za zzzdzzzz yyzy że ys nie tylko jakiś czas temu padła ofiarą muzułmańskich rebeliantów w tym tygodniu w godzinach popołudniowych nie ma co się tam z oo miło nam będzie z tego nie potrzebuje on tak to wygląda w praktyce oznacza to nie jest to żałosne nie ma co ukrywać się na Facebooku
Odpowiedz
anonim77(*.*.16.77) wysłano z m.cda.pl 2022-06-22 14:46:19+3
Fuj ci w listopada o godzinie, będę potrzebował jutro auta wyniesienie zanieczyszczeń
Odpowiedz
anonim230(*.*.154.230) wysłano z m.cda.pl 2022-06-22 16:30:42+2