NASA rozpocznie jutro test systemu "ochrony planetarnej"

Kategorie: 

Źródło: Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory

Już wkrótce, rozpoczęta przez NASA misja DART, oceni możliwości ludzkości, do zneutralizowania dużej skały kosmicznej, zmierzającej w kierunku Ziemi. Impaktor zderzy się z obiektem zwanym Dimorphos, aby sprawdzić, jak bardzo można zmienić jego prędkość i trajektorię.

 

To pierwsza próba odchylenia asteroidy w celu zbadania, jak chronić Ziemię przed kolosalnymi obiektami rzędu kilkuset metrów. Ponieważ ta konkretna asteroida nie stanowi zagrożenia, jest idealnym materiałem do badań nad tym zagadnieniem. DART zmieni okres orbity Dimorphosa tylko w niewielkim stopniu, co zdecydowanie wystarczy w razie wczesnego wykrycia niebezpiecznej asteroidy.

 

W środę o 06:20 GMT, rakieta Falcon 9, wystrzeli impaktor DART w kosmos. Start, będzie miał miejsce w bazie sił kosmicznych Vandenberg. Po opuszczeniu ziemskiej grawitacji, impaktor podąży własną orbitą wokół Słońca. Następnie skieruje się w stronę planetoidy Didymos i jej ostatecznego celu Dimorphosa, gdy ten zbliży się do Ziemi we wrześniu 2022 roku.

Obiekty wielkości Dimorphos mogą eksplodować energią wielokrotnie większą niż konwencjonalna bomba atomowa, niszcząc zaludnione obszary i powodując dziesiątki tysięcy ofiar. Asteroidy o średnicy 300 metrów i większej mogą spowodować zniszczenie na całym kontynencie, a asteroidy o długości ponad 1 km, to planetarny kataklizm, który potencjalnie mógłby zniszczyć ludzką cywilizację.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Taka prymitywna technologia

Taka prymitywna technologia ma jedną wadę , mianowicie jej skuteczność zależy od twardości obiektu którego orbitę chcemy zakłócić . Bo im obiekt kosmiczny jest bardziej kruchy tym więcej energii kinetycznej podczas weń uderzenia rozproszy się a im jest twardszy tym więcej energii przejmie na siebie zmieniając tor lotu. Najlepiej obrazuje to sposób "zbijania" kul bilardowych , które są bardzo twarde i dzięki temu bila uderzona inną zmienia tor ruchu a gdyby były np. z plasteliny to tylko by się odkształciły. Dlatego impaktowa technologia wpływania na tor lotu obiektu kosmicznego nie sprawdzi się w przypadku komet lodowych i innych mało stabilnych meteorów , łatwo dających się skruszyć. Tu najlepszą metodą byłby "dokujący" doń silnik który swą siłą napędu napierałby na taki obiekt powoli spychajac go z dotychczasowej trajektorii. 

Skomentuj