Kolejne dowody sugerują, że na Marsie istniało życie bakteryjne

Kategorie: 

Źródło: NASA

Naukowcy nie ustają w poszukiwaniach dowodów na istnienie życia pozaziemskiego. Badania na Marsie prowadzone są nie tylko ze względu na jego stosunkowo niewielką odległość od nas – wygląda również na to, że miliardy lat temu, Czerwona Planeta mogła w znacznym stopniu przypominać Ziemię. Okazuje się, że kierunek badań jak najbardziej opłacił się. Najnowsze pomiary ponownie wykazały, że Mars posiadał kiedyś dobre warunki dla rozwoju i przetrwania życia.

 

Łazik Curiosity przeprowadził badania w kraterze Gale, czyli w miejscu, w którym wylądował w 2012 roku. Szacuje się, że krater Gale o średnicy 154 kilometrów powstał 3,5-3,8 miliarda lat temu, więc jest to doskonały obiekt do badań.

 

Pomiary wykazały, że osady obecne w kraterze powstały w obecności słonej wody, a jej poziom pH był zbliżony do pH współczesnych oceanów na Ziemi. To oznacza, że woda, która dawniej mogła być obecna w kraterze Gale, była odpowiednia dla podtrzymania życia bakteryjnego.

Krater Gale - źródło: NASA/JPL-CalTech/ASU/UA

Wciąż do końca nie wiadomo, czy pozyskane dotąd dowody mówią o bakteriach, które aktualnie zamieszkują Czerwoną Planetę, czy też o życiu, które było obecne dawno temu. Odpowiedź na to pytanie może nam dostarczyć łazik Mars 2020, który już w tym roku powinien zostać wysłany na Czerwoną Planetę.

 

Łazik Mars 2020 zajmie się nie tylko poszukiwaniem dowodów na obecność życia bakteryjnego, ale też ułatwi przyszłą kolonizację planety. Jednak pojawienie się człowieka na Marsie sprawi, że Czerwona Planeta zostanie zanieczyszczona ziemskimi bakteriami, a wtedy poszukiwania marsjańskiego życia mogą stracić sens.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Każdy człowiek żyje, wierząc w to, co wie, oraz w to, czego doznaje. Sumę tych doświadczeń zwie rzeczywistością. Lecz wiedza i poznanie to pojęcia niejednoznaczne, są niczym więcej jak tylko ułudą, iluzją wykreowanego przez siebie świata.

Skomentuj