Pobór do wojska w Polsce po porażce Ukrainy w wojnie z Rosją? Szef BBN odpowiada

- Jest właściwy czas na refleksję nad jakąś formą służby obywatelskiej - oświadczył szef BBN Jacek Siewiera, pytany w Radiu Zet, czy w przypadku porażki Ukrainy w wojnie z Rosją w Polsce powinien być przywrócony powszechny i obowiązkowy pobór do wojska.

Publikacja: 19.12.2023 14:54

Jacek Siewiera

Jacek Siewiera

Foto: SALIM MATRAMKOT / AFP

W środę o godz. 11:30 w Belwederze odbędzie się pierwsze za rządów Donalda Tuska posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Szef BBN Jacek Siewiera powiedział w Radiu Zet, że najważniejsze tematy, jakie zostaną poruszone, to "kwestia sytuacji bezpieczeństwa związana z sytuacją na froncie na Ukrainie, również z aspektem bezpieczeństwa międzynarodowego, czyli z możliwościami wsparcia Sił Zbrojnych Ukrainy w obronie swojego terytorium, kwestia reformy systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi i inicjatywy prezydenta dotyczącej ustawy reformującej ten system".

- Czy w razie ataku Rosji Stany Zjednoczone pomogą Polsce? - Tak - odpowiedział Jacek Siewiera. Pytany, czy prezydent Rosji Władimir Putin wygrywa wojnę z Ukrainą szef BBN odparł, że "chwilowo inicjatywa jest po stronie Federacji Rosyjskiej". Prezydencki minister nie zgodził się z opinią, że Ukraina jest u progu zamachu stanu. Wyraził pogląd, że rząd Donalda Tuska "musi utrzymać wszystkie kontrakty na uzbrojenie".

Czytaj więcej

Tusk po posiedzeniu rządu: Kurski nie będzie reprezentował Polski w Banku Światowym

Czy USA pomogą Polsce, jeśli Rosja zaatakuje?

Szef BBN został dopytany, czy ma stuprocentową pewność, że jeśli Rosja zaatakuje Polskę, to Stany Zjednoczone natychmiast przyjdą Warszawie z pomocą i natychmiast uruchomiony zostanie art. 5 NATO.

- Ten scenariusz, jeszcze bez ryzyka otwartej konfrontacji z Federacją Rosyjską, był już ćwiczony. W ciągu kilku dni wojska amerykańskie 24 lutego, gdy wybuchła pełnoskalowa wojna na Ukrainie, znalazły się na polskiej ziemi, gotowe do realizacji zadań, ready to fight (ang. gotowe do walki - red.) - odpowiedział.

Siewiera mówił, że jego osobiste doświadczenia dotyczące rozmów z Radą Bezpieczeństwa Narodowego 15 listopada 2022 r. (tego dnia w wyniku uderzenia prawdopodobnie ukraińskiej rakiety S-300 w Przewodowie w woj. lubelskim zginęło dwóch Polaków) utwierdzają go w przekonaniu, że "podejście strony amerykańskiej do kwestii bezpieczeństwa wschodniej flanki (NATO - red.) jest absolutnie niezachwiane".

Czytaj więcej

Siergiej Szojgu doliczył się 37 leopardów zniszczonych na Ukrainie

Jacek Siewiera: Rosja może przywracać do linii 300 czołgów rocznie

Szef BBN mówił niedawno, że Polska i kraje wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego mają trzy lata, by przygotować się do ewentualnej konfrontacji z Rosją. - Dokładny cytat brzmiał: "aby uniknąć wojny, mamy trzy lata na przygotowanie się do konfrontacji". I tak, mamy trzy lata - powiedział we wtorek Siewiera. Dlaczego trzy lata? - Dlatego, że już na początku tego roku Federacja Rosyjska była w stanie przywracać do linii - czyli produkować, remontować i przywracać z dawnych sowieckich rezerw - 200 czołgów rocznie, a dziś ta liczba najprawdopodobniej osiąga nawet 300 jednostek rocznie - mówił prezydencki minister.

Ile czołgów Polska przekazała Ukrainie, 300, 400? - Dokładnej liczby... 300 czołgów to jest mniej więcej ta liczba, która funkcjonuje w przestrzeni publicznej. To są różne typy (czołgów - red.), głównie, w zdecydowanej mierze, typy sowieckie - odparł Siewiera.

"Putin podpisał dekret zwiększający liczebność sił zbrojnych Rosji"

Szef BBN przypominał "jeśli chodzi o kwestię konfrontacji" wydarzenia z października i listopada 2021 r. i ćwiczenia Zapad, odbywające się w Rosji i na Białorusi. - 200 tys. wojska zgromadzone przy granicy (z Ukrainą - red.). Proszę sobie wyobrazić dziś taki sam scenariusz takiej konfrontacji w 2025, 2026 czy 2027 roku, (...) proszę sobie wyobrazić taką sytuację, w której Federacja Rosyjska uruchamia takie samo ćwiczenie w tej samej skali, a nie jest to niemożliwe, bo ma trzy lata - powiedział.

Czytaj więcej

USA: Uważamy, że Władimir Putin nie zatrzyma się na Ukrainie

- Prezydent Putin podpisał dekret zwiększający liczebność sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej do 1,3 mln osób. Proszę sobie wyobrazić takie ćwiczenia przy polskiej granicy - 200 tys. wojska - i jaka będzie odpowiedź krajów natowskich - dodał.

Jaka będzie odpowiedź? - By w takiej konfrontacji móc powstrzymać dążenia do rozbudowy imperium w drodze wojny, odpowiedź musi być przynajmniej symetryczna co do zdolności, nie musi być dokładnie symetryczna względem liczby wojsk - odparł Siewiera.

Czy w Polsce powinien wrócić obowiązkowy powrót do wojska?

Czy w razie porażki Ukrainy w wojnie z Rosją w Polsce powinien być przywrócony powszechny i obowiązkowy pobór do wojska? - Uważam, że na pewno jest właściwy czas na refleksję nad jakąś formą służby obywatelskiej. To nie jest kwestia jedynie poboru jako takiego, (lecz - red.) różnego rodzaju służby obywatelskiej i pewnej świadomości, zmiany również kulturowej, w której obywatel ma świadomość, że bycie obywatelem to nie jest jedynie fakt zamieszkiwania danego terytorium i uczestniczenia w rynku pracy danego terytorium, ale świadomości obowiązków również obywatelskiej służby wobec państwa, w którym żyje - odparł szef BBN.

Czytaj więcej

Ukraiński generał: Ograniczamy działania na froncie, bo brakuje nam amunicji

- Ona może znajdować odzwierciedlenie w służbie wojskowej, ale wielu obywateli nie chce z różnych powodów lub nie może w takiej służbie uczestniczyć, wówczas służby w formacjach ochrony ludności, ratownictwa obywatelskiego, w formacjach wspierających np. administrację kryzysową. Takich rozwiązań jest bardzo wiele na świecie - kontynuował Jacek Siewiera.Na uwagę, że "trzeba o tym myśleć" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego odpowiedział: - Nie tylko myśleć, trzeba działać, bo czas nagli.

W środę o godz. 11:30 w Belwederze odbędzie się pierwsze za rządów Donalda Tuska posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Szef BBN Jacek Siewiera powiedział w Radiu Zet, że najważniejsze tematy, jakie zostaną poruszone, to "kwestia sytuacji bezpieczeństwa związana z sytuacją na froncie na Ukrainie, również z aspektem bezpieczeństwa międzynarodowego, czyli z możliwościami wsparcia Sił Zbrojnych Ukrainy w obronie swojego terytorium, kwestia reformy systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi i inicjatywy prezydenta dotyczącej ustawy reformującej ten system".

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wybory do Parlamentu Europejskiego: O co walczy Trzecia Droga?
Polityka
Wybory do PE. Kaczyński porównał Kurskiego i Bielana do kutrów torpedowych
Polityka
Sondaż: Czy Polacy uważają wybory do Parlamentu Europejskiego za ważne wybory?
Polityka
Trzecia Droga rozpoczyna kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. "Potrzebujemy pokoju"
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Polityka
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Wylosowano numery list