Jakość made in Bawaria

Bei Klick wird dieses Video von den YouTube Servern geladen. Details siehe Datenschutzerklärung.

Zobacz centralę firmy ROPA w Sittelsdorfie w ruchomych obrazach!

ROPA Fahrzeug- und Maschinenbau GmbH w Sittelsdorfie rozwinęła się w ostatnich latach do rozmiarów najważniejszego miejsca innowacji w produkcji maszyn do zbioru buraków cukrowych i zbioru ziemniaków.  W siedzibie Firmy ROPA w Sittlesdorfie zatrudnionych jest ponad 500 pracowników, w tym 20 uczniów i praktykantów. W zakresie badań, rozwoju i tworzenia nowych projektów firma ROPA zatrudnia ponad 60 pracowników. Celem firmy ROPA w zakresie trendów rozwojowych jest następująca dewiza: "Chcemy sprostać wszystkim ekonomicznym i przyszłościowym wymaganiom rolników i przedsiębiorców."

Maszyny firma ROPA pracują pomyślnie na całym świecie w ponad 40 krajach. ROPA jest wiodącym producentem techniki buraczanej na świecie, również w dziedzinie techniki ziemniaczanej ROPA jest teraz uznawany za producenta premium, zwłaszcza z powodu wielu innowacji technicznych i szczególnych cech wyróżniających.

Maszyny firma ROPA pracują pomyślnie na całym świecie w ponad 40 krajach.

W ostatnich latach zainwestowano tu wiele energii i kapitału w rozbudowę istniejącego zakładu. Ze względu na nieprzerwany wzrost popytu na maszyny ROPA o wysokiej jakości zbudowano nowe hale produkcyjne przeznaczone dla montażu i jednostki projektowo-rozwojowej oraz oddano do użytku nową lakiernię proszkową. Teren zakładu zajmuje już 30 ha.

Aby umożliwić jak najlepsze usługi serwisowe i zaopatrzenie w części zamienne stworzono filie firmy we Francji, na Ukrainie, w Rosji, w Polsce i w Chinach, w których zatrudnienie znalazło dodatkowych 200 osób - w zakresie obsługi serwisowej, części zamiennych i dystrybucji.

W bezpośrednim sąsiedztwie firmy założyciel przedsiębiorstwa Hermann Paintner powołał do życia innowacyjny projekt pilotażowy zmierzający do tworzenia bioenergii elektrycznej i cieplnej z buraków cukrowych. Przy pomocy tej eksperymentalnej jednostki badane są właściwości fermentacyjne buraków cukrowych.

Badania projektowe i konstrukcyjne

Bei Klick wird dieses Video von den YouTube Servern geladen. Details siehe Datenschutzerklärung.

Perfekcyjna precyzja

Zespół Solid EdgeTeam firmy SIEMENS przygotował dla Ciebie parę impresji z zakresu badań projektowych i konstrukcyjnych. Innowacja i perfekcja są wytycznymi nowoczesnej budowy pojazdów i maszyn.

W zakresie badań, rozwoju i tworzenia nowych projektów firma ROPA zatrudnia ponad 60 pracowników.

Wzrost tempa rozwoju

Celem firmy ROPA w zakresie trendów rozwojowych jest następująca dewiza: "Chcemy sprostać wszystkim ekonomicznym i przyszłościowym wymaganiom podmiotów uprawiających buraki - rolników i przedsiębiorców."

Jedną ze strategii mających na celu osiągnięcie tych zamierzeń jest dążenie do stosowania już w fazie konstrukcji odpowiedniego oprogramowania CAD, po to aby móc pracować na podstawie rysunków technicznych najwyższej jakości. W trakcie integracji nowych rozwiązań CAD konstruktorzy postawieni zostali przed problemem znalezienia drogi, za pomocą której możliwe byłoby szybkie konstruowanie nie tylko komponentów maszyny ale również elementów z blachy. Jednocześnie szukano programu będącego w stanie tworzyć bardzo dokładnie pasujące do siebie elementy. Wybór padł w końcu na Solid Edge firmy Siemens.

Po wprowadzeniu tego typu rozwiązania do praktyki konstruktorzy mają możliwość wykonywania w ramach CAD rysunków technicznych elementów blaszanych wysokiej jakości. Dzięki temu oprogramowaniu możliwe jest dla przykładu wyposażenie pojazdu w rury i to już w fazie konstrukcyjnej, tworzenie rysunku technicznego następuje automatycznie. Firma ROPA potrafi spełnić wszystkie wymagania nowoczesnej budowy maszyn, począwszy od prostych konstrukcji z blachy, a skończywszy na skomplikowanych procesach spawalniczo-produkcyjnych.

Lakierowanie proszkowe

Bei Klick wird dieses Video von den YouTube Servern geladen. Details siehe Datenschutzerklärung.

Wyróżnienie dla wyznaczonych przez firmę ROPA nowych standardów w zakresie lakierowania maszyn rolniczych

Nagroda „besser lackieren. Green Award“ jest w krajach niemieckojęzycznych jedynym konkursem w zakresie przemysłowych procesów lakierniczych, gdzie całościowo ocenia się i porównuje technologicznie wiodące Know-how i nagradza się najlepsze i wiodące rozwiązania w praktyce - Best-Practice. W kategorii "Lakierowanie proszkowe - lakiernia zatrudniająca mniej niż 50 pracowników" ROPA Fahrzeug- und Maschinenbau GmbH z Sittelsdorfu otrzymała pierwszą nagrodę.

Wyróżnienie to jest „Oskarem“ za szczególne, innowacyjne i zorientowane przyszłościowo technologie lakiernicze

Inwestycja w jakość przyszłości

Na początku roku 2015 Firma ROPA - rodzinne przedsiębiorstwo budowy maszyn - otwarła nowe centrum montażowe. Zainwestowano tu ponad 30 milionów euro w nowatorską technikę produkcji z nowoczesnym urządzeniem do piaskowania i lakiernią proszkową z zamiarem udoskonalenia procesu budowy maszyn z uwzględnieniem najwyższych wymogów w zakresie jakości i ochrony środowiska. Celem było nie tylko podniesienie jakości lakierowania w ramach aktualnych technicznych możliwości ale także stworzenie nowych standardów w tym zakresie.

W ten sposób utworzono centrum lakiernictwa o łącznej powierzchni rzędu 12.000 m² z odpowiadającymi najwyższym standardom urządzeniami do piaskowania i lakierowania proszkowego. Nowe urządzania lakiernicze zorientowane są na stosowanie przyjaznych dla środowiska rozpuszczalników i pozbawionych emisji lakierów proszkowych. Ze względu na stosunkowo wysoką grubość warstw do 120 µm polimeryzowane lakiery odporne są na wpływy mechaniczne i gwarantują w porównaniu z tradycyjnym lakierowaniem na mokro lub przez zanurzanie wyraźnie większą odporność na wpływy pogody lub kwasów.

 

Półautomatyczne urządzenia lakierujące Firmy Agtos i Rippert są przystosowane do elementów 6 x 2 x 3 m (dłg. x szer. x wys.) przy małych częściach i 10 x 3,5 x 4 m przy wielkowymiarowych elementach. Aby uzyskać najlepszą przyczepność lakieru przed lakierowaniem elementy są przed proszkowaniem piaskowane strumieniem mikrokulek metalowych, który skutecznie usuwa zgorzelinę i rdzę. Dzięki temu procesowi powierzchnie matowieją, co pozwala uzyskać jeszcze większą przyczepność lakieru, w szczególności ciętych laserem krawędzi. Po piaskowaniu elementy przechodzą dodatkowy proces odtłuszczania, zostają chemicznie oczyszczone, fosforanowane i pasywowane. Następnie następuje proszkowanie przy pomocy natrysku elektrostatycznego i na zakończenie polimeryzacja proszku w temperaturze około 200°C. Głównym źródłem zasilania w energię cieplną jest urządzenie spalania biogazu o mocy 550 kW, dla którego głównym substratem są buraki cukrowe. Celem polimeryzacji lakierów i do zaopatrzenia w energię cieplną w okresie zimowym zainstalowano 12 pieców zrębków drzewnych Hargassner, każdy o mocy nominalnej 200 kW (2,4 MW).

Od samego początku, już na etapie planowania zwrócono uwagę na nowoczesne i jasne stanowiska pracy. Do tego przyczyniają się w znacznej mierze wyciszone pomieszczenia, duże okna i ogrzewanie podłogowe. Dzięki tej nowej inwestycji rodzina Paintner stworzyła dla swych pracowników przyjazny i przyjemny klimat pracy.

Zarząd

Hermann Paintner i Dr Eberhard Krayl kierują wspólnie rodzinnym przedsiębiorstwem ROPA

Rodzina Paintner

W roku 1972, Hermann Paintner, założyciel firmy ROPA Fahrzeug- und Maschinenbau GmbH skonstruował i zbudował swój pierwszy samobieżny kombajn do zbioru buraków cukrowych. Od tego czasu rodzinne przedsiębiorstwo stało się do wiodącym specjalistą w dziedzinie maszyn służących do zbioru, doczyszczania i załadunku buraków cukrowych.

W dniu dzisiejszym firma Ropa jest nie tylko w Niemczech, ale również w Europie i na całym świecie wiodącym producentem maszyn do zbioru buraków cukrowych i ziemniaków.

Dewizą ROPA w zakresie celów na przyszłość jest motto przyświecające wszystkim projektom: "Chcemy by nasza technologia zbioru buraka cukrowego spełniała Twoje oczekiwania – zarówno pod względem ekonomicznym jak i badawczo-rozwojowym". W siedzibie Firmy ROPA i Firmy PMB w Sittlesdorfie zatrudnionych jest łącznie ponad 480 pracowników. Wraz z pracownikami firm córek załoga liczy ponad 700 zatrudnionych. ROPA działa na całym świecie. Firma ROPA posiada własne filie spełniające funkcje dystrybutorów, obsługi serwisowej i posiadające dobrze zaopatrzone magazyny części zamiennych - stworzone w roku 2000 we Francji, w roku 2003 na Ukrainie, w roku 2005 w Rosji, w roku 2006 w Polsce, w roku 2008 w Kaznaniu / Rosji i w roku 2018 w Chinach.

Z praktyki dla praktyki

Rodzina Paintner nadal zajmuje się gospodarką rolną na własnym gospodarstwie w Sittelsdorfie. Na około 200 hektarach uprawiane są tu buraki cukrowe, pszenica, ziemniaki i rzepak. Hermann Paintner uprawia od roku 2004 gospodarkę rolną na Ukrainie. Na południe od Kijowa rośnie na 1000 dzierżawionych hektarach burak cukrowy i pszenica. Własne gospodarstwo rolne ma dla firmy ROPA decydujące zalety. Dzięki temu pracownicy mają bezpośredni kontakt z praktyką i mogą tym samym lepiej zrozumieć potrzeby i wymagania posiadaczy maszyn. Wszystkie rozwiązania konsultowane są z praktycznymi wymogami i jednocześnie sprawdzana jest ich praktyczna przydatność. Pola na Ukrainie służą również jako obiekty doświadczalne. Dzięki tak wielkim strukturom projekty rozwojowe mogą być dokładnie przetestowane, zanim wprowadzone zostaną na rynek. Poza tym na Ukrainie przeprowadza się badania i testy w zakresie uprawy ich ochrony roślin.