Piramida finansowa, a inwestycyjny schemat ponziego (jak działa, mlm + historia AMBER GOLD)

otwarty umysł
Otwarty umysł. 3 zasady które zmienią Twoje życie.
1 lutego, 2023
produktywność
Jak zwiększyć swoją Produktywność (2 strategie od miliarderów + Bonusy jak być produktywnym)
1 lutego, 2023

Piramida finansowa, a inwestycyjny schemat ponziego (jak działa, mlm + historia AMBER GOLD)

schemat ponziego

Piramida finansowa, a inwestycyjny schemat ponziego (jak działa, mlm + historia AMBER GOLD)

Jak działają piramidy finansowe i czy można się przed nimi bronić? A raczej kto może nas przed nimi bronić. Dzisiaj poznasz historię najsłynniejszej piramidy finansowej w Polsce jaką był amber gold, zobaczysz jak działa piramida finansowa, czym jest schemat ponziego i co do tego ma ZUS. Tak dokładnie, „nasz ZUS”. Czyli jak je rozpoznać i nie dać się oszukać. Zapraszam!

MEGA SKUTECZNY KURS, dzięki któremu nauczysz się pisać reklamy i zwiększysz zyski.

Kliknij w obrazek poniżej:

Jak napisać reklamę
Link do kursu jak napisać reklamę i ofertę.

Historia amber gold

Na samym początku muszę powiedzieć że piramida finansowa różni się od schematu Ponziego, a często używa się tych dwóch pojęć zamiennie co jest błędem. Ale o tym później, bo najpierw wróćmy do historii Amber Gold. Mamy początek 2009 roku. Marcin Plichta zakłada przedsiębiorstwo które we wrześniu 2012 roku zostaje zamknięte i w efekcie oszukanych zostaje 18 tysięcy osób na kwotę 851 mln złotych.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

historia amber gold

Logo firmy Amber Gold przedstawiało karawakę czyli tzw. krzyż morowy z XVI wieku, chroniący przed zarazą. Marcin Plichta w latach 2005–2009 był kilkakrotnie skazywany przez sądy polskie za oszustwa, jednak wymierzane wobec niego kary pozbawienia wolności za każdym razem były warunkowo zawieszane. Żadna kara nie została wykonana. Dodam, że Marcin Plichta urodził się w 1984 roku więc jak na tamte czasy był dopiero świeżo upieczonym 20sto latkiem.

schemat ponziego

Zdaniem prokuratury firma Amber Gold od początku była schematem finansowym, czyli tzw. piramidą finansową. Bardzo często piramida finansowa funkcjonuje w branży MLM, ale nie będę wymieniał nazw firm które w ten sposób działają, bo one są na rynku cały czas i nie chciałbym być oskarżony o pomówienie. Myślę że sam wiesz, chodzi głownie o kosmetyki i suplementy, ale nie tylko.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Możesz w nich zarabiać kupując zestawy startowe, albo już na późniejszym etapie produkty, albo zapraszając kolejne osoby do systemu, które też kupią zestawy dla siebie, a Ty masz z nich prowizje.

Ale w firmach tego typu istnieje pewien problem. Ogromna większość uczestników zarabia mniej niż wpłaciła. Zobacz jak to wygląda na rysunku. Posłużę się grafiką z KNF i PAP.

piramida finansowa

Zwykle inicjator pozyskuje pierwszą grupę, która płaci wpisowe i promuje produkt. Zachęca się ich do rekrutowania innych obiecując pewien procent od nowych wpłat, z których część trafi też do założyciela. Czyli ja zarekrutuję Ciebie, ale Ty też możesz rekrutować i z osób które pozyskasz masz pewien udział. Taki model powtarza się w każdej nowej grupie, a pieniądze od nowych osób trafiają do werbujących.

Piramida finansowa a schemat Ponziego

I tutaj piramid finansowa MLM różni się od schematu Ponziego, gdzie to założyciele werbują nowych, po cichu wykorzystując ich wpisowe na opłacenie istniejących członków, przekonanych, że pieniądze pochodzą z legalnych inwestycji. Tak było w Amber Gold, tu nie mieliśmy pracowników którzy tworzyli struktury MLM i Ci pracownicy mieli jakieś prowizje. Amber Gold sam jako firma miał placówki i zachęcał do wpłacania.

A jeśli ktoś chciał wypłacić to jego wypłata była finansowana z wpłat nowych uczestników. W ten sposób mała część osób wpłacała i wypłacała z sykiem co tylko bardziej mamiło w oczach społeczeństwa bo samoistnie szła plotka „firma realna bo wypłaca wszystko z zyskiem tak jak obiecali”.

Wróćmy do piramidy finansowej, bo kiedy ona rośnie, nowym rekrutom coraz trudniej zarobić, ponieważ liczba uczestników rośnie wykładniczo. Weźmy schemat, gdzie trzeba zwerbować 6osób, aby mieć jakiś zysk. Na początek założyciel werbuje sześć osób, a każda z nich werbuje następnych sześć.

Czyli w drugim etapie jest 36 osób, z których każda werbuje znowu sześć, w sumie 216 nowych rekrutów. W dwunastej rundzie rekrutacji mamy 2,1 miliardów nowoprzyjętych. I teraz, uważaj, oni muszą zwerbować kolejne 13 miliardów, żeby zarobić – jest to więcej niż cała ludność która żyje na świecie.

W takim scenariuszu najnowsi rekruci, ponad 80% uczestników systemu, tracą wszystkie wpłacone pieniądze. W prawdziwym życiu wielu pierwszych uczestników też traci.

W większości krajów piramidy finansowe są nielegalne, ale trudno je wykryć. Występują pod wieloma postaciami jak na przykład niektóre MLM, chociaż podkreślam niektóre. MLM taki prawdziwy ma swoje plusy.

Różnica między piramidą a legalnym marketingiem sieciowym jest bardzo mglista. W teorii w spółkach marketingu sieciowego zarabia się głównie na sprzedaży konkretnego produktu bądź usługi klientom detalicznym, a piramidy płacą za werbowanie nowych sprzedawców. Jednak w praktyce w wielu firmach emelemowych nie da się zarobić jedynie na sprzedaży.

Wiele piramid finansowych, udaje legalne spółki marketingu sieciowego, wykorzystując produkt bądź usługę, aby ukryć model „płać a następnie werbuj”. Pierwszych zwerbowanych często zachęca się do zachwalania produktu zanim jeszcze zobaczą pieniądze. Następni idą za ich przykładem i piramida rozrasta się, zanim stanie się oczywiste, że większość uczestników nie zarabia. Często ofiarom wstyd się przyznać. Możesz to zaobserwować w wielu grupach mlm, kiedy „sky is the limit”, tu się fajnie zarabia, ale większość na te spotkania przyjeżdża tramwajem, albo nie mają nawet swojego biura a rekrutują w hotelu. Kupują sobie kawę i cały dzień siedzą w lobby i co pół godziny przychodzi świeżak z ogłoszenia z internetu.

Piramidy mamią obietnicą szansy zawodowej i samodzielności. Nie doczekawszy się pieniędzy, uczestnicy obwiniają siebie a nie piramidę za brak wytrwałości w dążeniu do obiecanych zysków. Niektóre ofiary nadal próbują i inwestują w różne po prostu nielogiczne i głupie rzeczy, za każdym razem tracąc pieniądze.

Mimo tych wszystkich czynników istnieją sposoby wykrycia piramidy. Ważnym ostrzeżeniem jest presja czasu. Strzeż się wskazówek typu: „działaj szybko albo stracisz życiową szansę”. Na koniec, legalny biznes nie powinien wymagać opłaty za możliwość sprzedaży produktu bądź usługi. Ty sprzedajesz produkt więc wyświadczasz przysługę firmie. Zastanów się jakby to było w innych zawodach. Np kasjerka, musiałaby kupić produkty ze sklepu z góry i później je sprzedawać na kasie. Bezsens.

Piramida finansowa, a inwestycyjny schemat ponziego (jak działa, mlm + historia AMBER GOLD) 1

Rozumiesz już teraz pytanie ze wstępu co ma do tego ZUS? Obecni emeryci otrzymują tylko jeśli obecne pokolenie wpłaca z bieżących składek.

Jeśli uważasz że to co powiedziałem to dobra przestroga to udostępnij ten wpis innym.

FAQ-piramida finansowa

Słynne piramidy finansowe

Największą piramidą finansową na świecie była piramida Madoffa, stworzona przez Bernarda Madoffa.

Słynne piramidy finansowe w Polsce

Najpopularniejszą piramidą finansową w Polsce była afera Amber Gold.

Czy piramida finansowa jest legalna

Piramidy finansowe są nielegalne.

PS.

Każdy inwestor ma prawo do rzetelnego wglądu w to jak wydawany jest jego kapitał. Nikt nie chce przecież paść ofiarą tego co kiedyś zrobił Ponzi. Więc co mogę oferować? Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości to takimi sprawami zajmuje się komisja nadzoru finansowego KNF.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Piramida finansowa, a inwestycyjny schemat ponziego (jak działa, mlm + historia AMBER GOLD) 2

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

O co chodzi z Amber Gold?

Amber Gold to była polska firma inwestycyjna, działająca od 2012 r., która oferowała swoim klientom możliwość inwestowania poprzez lokaty bankowe, programy inwestycyjne oraz produkty ubezpieczeniowe. Firma odniosła sukces w pierwszych miesiącach swojego istnienia i szybko stała się jednym z najbardziej znanych polskich marek finansowych. Jednak decyzjami zarządu Amber Gold i działaniami banków, klienci tej firmy stracili cały swój majątek, a firma została zbankrutowana w grudniu 2017 r. z powodu nierzetelnych praktyk biznesowych.

Na czym polega piramida finansowa?

Piramida finansowa to struktura finansowa, w której jeden podmiot przyrządza długoterminowe inwestycje, którymi zapewnia zabezpieczenie dla innych inwestycji. Na szczycie piramidy znajduje się długoterminowa, bezpieczna inwestycja, która dostarcza dochód na spłacenie pożyczki dla poniższych poziomów. Każdy kolejny poziom to inwestycje, które są coraz bardziej ryzykowne, ale dostarczają wyższych stóp zwrotu. Na ostatnim poziomie piramidy są najbardziej ryzykowne inwestycje, powinny być one robione szybko i zminimalizować zasięg inwestycji, aby zmniejszyć ryzyko, jeśli inwestycja nie powiedzie się. Wszystkie poziomy piramidy finansowej korzystają z przepływu kapitału wymuszonego przez inwestycje z góry.

Co grozi za piramidę finansowa?

W polskim prawie, kierowanie lub organizowanie systemu sprzedaży lawinowej zaliczane jest do czynów nieuczciwej konkurencji. Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom finansowym grozi za zorganizowanie celowo lub pośrednio piramidy finansowej kara pozbawienia wolności do lat 8 lub kara grzywny.

Jak sprawdzic czy to piramida finansowa?

Aby sprawdzić, czy dana usługa jest piramidą finansową, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych cech. Przede wszystkim piramidy finansowe opierają się na koncepcji „sprzedaj i pozyskaj”. Oznacza to, że musisz najpierw kupić produkt lub usługę, a następnie skłaniać innych do tego samego. Te osoby mogą ponownie polecać produkt innym osobom i tworzyć sieć. Inna charakterystyczna cecha piramid finansowych to „zamrożone” aktywa. Oznacza to, że gdy wniesiesz wkład własny, nie możesz go fizycznie wycofać. Zakładając, że zdecydujesz się zrezygnować, mało prawdopodobne jest, abyś odzyskał wszystkie swoje inwestycje.

Czy bit coin to piramida finansowa?

Nie. Bitcoin jest kryptowalutą, a nie piramidą finansową. Bitcoin działa jako system peer-to-peer, w którym użytkownicy mogą wymieniać między sobą walutę cyfrową bez konieczności posiadania centralnego organu.

Kto zarabia na piramidzie finansowej?

Osoby znajdujące się na samym szczycie piramidy finansowej zarabiają na niej. Są ogólnie znani jako twórcy piramidy lub twórcy schematu. Zajmują się oni namawianiem innych do wpłacania określonej kwoty pieniędzy i oferowaniem im pewnych zysków za każdego nowo zapisananego uczestnika. Zasadniczo, dochody z piramidy finansowej są zależne od popularności schematu, a mówiąc prościej, zależą od tego, ilu uczestników doprowadzą twórcy schematu do wpłacenia pieniędzy.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)