Odwrócona psychologia (reaktancja) – co to? (przykłady, definicja)

libertarianizm
Libertarianizm – co to? (przykłady, definicja)
16 lutego, 2023
CEO w firmie -kim jest chief executive officer? (przykłady, definicja)
16 lutego, 2023

Odwrócona psychologia (reaktancja) – co to? (przykłady, definicja)

Odwrócona psychologia
Odwrócona psychologia

Czym jest odwrócona psychologia?

Psychologia odwrócona, reaktancja lub po prostu psychologia odwrotna, znana również jako autoantykonformizm, to strategia która polega na wybieraniu innego zachowania niż to pożądane.

Chodzi o to, że naciskając na przeciwieństwo tego, czego naprawdę chcesz, druga osoba faktycznie zdecyduje się zaangażować w zachowanie, które jest naprawdę pożądane.

Odwrócona psychologia może być postrzegana jako sposób manipulowania zachowaniem innej osoby. Reaktancja może być również wykorzystywana jako forma perswazji. Osoba, która jest przedmiotem tej strategii, jest najczęściej nieświadoma tego, co się dzieje i może do końca nie wiedzieć jakie są prawdziwe motywy drugiej osoby.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Nawet jeśli nie wiedziałeś do momentu przeczytania tego wpisu że Odwrócona psychologia istnieje to prawdopodobnie i tak w swoim życiu używałeś psychologii odwrotnej, aby starać się nakłonić kogoś do zrobienia czegoś na pewnym etapie swojego życia. Chociaż nie zawsze Odwrócona psychologia jest łatwa do rozpoznania, zrozumienie, czym jest i jak działa reaktancja, może pomóc Ci zidentyfikować te zachowania we własnym życiu i zrozumieć, kiedy najlepiej je zastosować.

Więc co to jest odwrócona psychologia?

Odwrócona psychologia (ang. reverse psychology) to technika komunikacyjna, która polega na sugestii przeciwnej do oczekiwanego zachowania, w celu zwiększenia prawdopodobieństwa zaakceptowania pożądanego zachowania. Innymi słowy, polega ona na próbie przekonania kogoś do zrobienia czegoś, poprzez namówienie go do wykonania czynności przeciwnej do tego, co faktycznie chcemy osiągnąć.

Na przykład, jeśli chcemy, aby nasze dziecko przestało oglądać telewizję i poszło spać, możemy użyć odwróconej psychologii, mówiąc „nie idź spać, zostaw telewizję na całą noc”. Dziecko, usłyszawszy tę sugestię, może zareagować na nieoczekiwany sposób, odmawiając i mówiąc, że idzie spać, ponieważ w ten sposób nie chce wydawać się posłuszne.

Odwrócona psychologia może być skuteczna, ponieważ niektórzy ludzie mają naturalną tendencję do sprzeciwiania się sugestiom i nakazom, które otrzymują, a próba zastosowania odwróconej psychologii może skłonić ich do podjęcia pożądanego działania. Jednakże, w niektórych przypadkach, odwrócona psychologia może też zwiększać frustrację i prowadzić do złej komunikacji, jeśli jest używana w nadmiarze lub w sposób nieodpowiedni.

Co to jest teoria reaktancji

Teoria sprzeciwu, teoria oporu psychicznego, psychologiczna teoria oporu, czy po prostu teoria reaktancji – Teoria psychologiczna stworzona przez Jacka Brehma w 1966 roku. Opiera się na twierdzeniu, że ludzie stawiają opór, gdy są pozbawieni swobody poruszania się, podejmowania decyzji lub możliwości. Dla nas to, co zakazane, staje się bardziej atrakcyjne („zakazany owoc”) – m.in. jest to wyjaśnienie zainteresowania ludzi cenzurowanymi treściami, które można wykorzystać np. do zwiększenia zainteresowania produktem. Podobnie rodzice zakazują nastolatkom nocnych wyjść. Jednocześnie pojawia się niechęć do źródła przeszkody i motywacji przywrócenia stanu wolności.

Ludzie mają różne tolerancje dla pozbawienia możliwości i wolności. W skrajnych przypadkach mogą zrezygnować z wielu rzeczy osobistych, aby przywrócić możliwość wyboru ( „Nie wezmę leków na receptę”, „Zrobię odwrotnie niż mówią mi”) .

Teorię reaktancji można nazwać oporem psychologicznym.

Odwrócona psychologia
Odwrócona psychologia

Co to reaktancja w psychologii?

Reaktancja w psychologii odnosi się do zjawiska, w którym ludzie odczuwają nieprzyjemne emocje, takie jak złość czy frustracja, w odpowiedzi na postrzeganą utratę lub ograniczenie swojej wolności lub możliwości wyboru. Reaktancja wynika z wewnętrznego konfliktu pomiędzy pragnieniem zachowania wolności i kontroli, a presją lub wymaganiami zewnętrznymi.

Przykładowo, gdy osoba otrzymuje nakaz lub sugestię z zewnątrz, może odczuwać reaktancję, ponieważ czuje, że została jej odebrana pewna część wolności lub możliwości wyboru. W takiej sytuacji osoba może zareagować poprzez zwiększenie swojego pragnienia, aby odzyskać kontrolę i niezależność, a czasami może nawet działać w sposób przeciwny do oczekiwanych.

Reaktancja jest zjawiskiem powszechnym w różnych dziedzinach życia, takich jak polityka, marketing, edukacja i psychologia. W psychologii, pojęcie reaktancji jest używane do opisu zachowań ludzkich, takich jak opór, bunt, negatywna reakcja na zewnętrzne nakazy czy konformizm, które mogą być spowodowane odczuwaną presją lub ograniczeniem wolności. Badania pokazują, że reaktancja może prowadzić do zwiększonej motywacji i aktywności w sytuacjach, gdzie osoby odczuwają ograniczenie swojej wolności lub możliwości wyboru.

Oznaki odwróconej psychologii

Psychologia odwrotna działa w oparciu o zjawisko psychologiczne znane jako reaktancja. Reakcja polega na silnej negatywnej reakcji na kogoś, kto próbuje Cię przekonać nawet niekoniecznie jeśli pierwotnie nie chcesz zrobić tej rzeczy.

W wyniku tej negatywnej reakcji robisz coś przeciwnego do tego, do czego próbują cię przekonać. Wybierając przeciwieństwo tego, co zostało sugerowane, ludzie mogą podejmować wysiłki, aby zapewnić sobie autonomię i niezależność.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Chociaż odwrócona psychologia może być czasami niewyczuwalna, ledwie wręcz zauważalna, istnieją pewne oznaki, których możesz się dopatrywać, które pomogą Ci wykryć tego rodzaju manipulacje i wywieranie wpływu.

Oznaki, że ktoś może angażować się w odwróconą psychologie, obejmują następujące elementy.

  • Wybór, za którym opowiadają się, nie jest zgodny z ich wcześniejszymi wyborami.
  • Mają więcej do zyskania, jeśli zrobisz coś przeciwnego do tego, co sugerują.
  • Czujesz, że ktoś chce, abyś coś zrobił, ale nie wypowiedział bezpośredniej prośby.
  • Osoba może wypowiadać bardzo negatywne komentarze, które wydają się mieć na celu wywołanie reakcji.
  • Ciągle powtarza ten sam pomysł do tego stopnia, że ​​zaczynasz robić coś przeciwnego.

Jednym ze znaków, że ktoś może używać odwrotnej psychologii jest to, że nagle zaczyna opowiadać się przeciwko zachowaniu, które wolałby żebyś wykonał.

Przykłady odwróconej psychologii

Istnieje wiele typowych przykładów, które mogą pokazać, w jaki sposób psychologia odwrócona jest używana w prawdziwym życiu.

  • Sprzedaż i marketing: często wykorzystuje się odwróconą psychologię, aby zachęcić ludzi do kupowania towarów i usług. Na przykład sprzedawca może wywierać presję na kupno bardzo drogiego produktu. Ma bardzo ładną prezencję, reklamę, materiały i cały wizual. Niestety wie że jest to bardzo drogie i nie stać Ciebie na to. Ale to, co naprawdę próbuje zrobić sprzedawca, to skłonić Ciebie do kupna tańszej opcji.
  • Rodzice często stosują odwróconą psychologię, aby skłonić dzieci do robienia tego, czego chcą. Na przykład rodzice mogą powiedzieć dziecku, aby nie zbierała porozrzucanych zabawek w swoim pokoju mając nadzieję, że faktycznie zrobi coś przeciwnego.
  • W związkach ludzie używają również psychologii odwrotnej, aby skłonić partnera do zachowania się w określony sposób. Na przykład jeden partner może zasugerować, że chciałby, aby jego druga połówka skosiła trawę, ale powie „wiem, że prawdopodobnie nie będziesz miał na to czasu”. Partner może wtedy zareagować tak że wykona tą czynność, aby udowodnić swojemu partnerowi, że się myli.

Z odwróconą psychologią mamy również do czynienia, kiedy w sklepie widzimy komunikat, że dany produkt jest już niedostępny. Istnieje duża szansa, że właśnie ów produkt wzbudzi nasze zainteresowanie i będziemy gotowi nawet zapłacić za niego więcej i poczekać, aż sprzedawca sprowadzi go z innego sklepu.

https://www.focus.pl/artykul/odwrocona-psychologia-jak-dziala-i-jak-ja-stosowac-jak-wplywa-na-relacje-miedzyludzkie

Badania sugerują, że psychologia odwrócona jest taktyką powszechnie stosowaną w prawdziwym świecie — i często może być całkiem skuteczna.

Jak się nauczyć odwróconej psychologii

Jeśli chcesz użyć psychologii odwróconej, aby spróbować wpłynąć na inną osobę, możesz wypróbować kilka różnych taktyk. Na przykład:

  • Zniechęcaj do pożądanego zachowania. („Nie powinieneś ćwiczyć”).
  • Zabroń pożądanego zachowania. („Nie rób tego”)
  • Zasugeruj, że dana osoba nie mogła wykonać pożądanego zachowania. („Założę się, że i tak nie zrobisz dzisiaj treningu”).
  • Opowiedz o pożądanym zachowaniu. („Nigdy bym się tego nie chciał uczyć”)

Ważne jest jednak, aby wiedzieć, kiedy ta taktyka może przynieść najlepsze rezultaty. Psychologia odwrócona zwykle działa najlepiej w przypadku osób, które zazwyczaj opierają się konformizmowi. W przypadku osób bardziej uległych składanie bezpośredniej prośby jest zwykle o wiele bardziej skuteczne.

Konformizm (łac. conformo – nadaję kształt) – zmiana zachowania na skutek rzeczywistego bądź wyobrażonego wpływu innych ludzi. Podporządkowanie się wartościom, poglądom, zasadom i normom postępowania obowiązującym w danej grupie społecznej. W tym rozumieniu jest to zmiana związana z faktem, że członek grupy miał początkowo inne zdanie czy inaczej się zachowywał niż grupa, a następnie je zmienił w kierunku zgodnym z oczekiwaniami grupy.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Konformizm

Wpływ odwróconej psychologii

Psychologia odwrócona ma pewne zalety, ale ma też wiele wad. Z drugiej strony często może to być sposób na zachęcenie ludzi do zaangażowania się w zachowania, które są w ich najlepszym interesie.

Na przykład powiedzenie dziecku, aby nie jadło owoców i warzyw, może być sposobem na zachęcenie go do spożywania zdrowej żywności w sposób, który sprawi, że poczuje się, jakby to on dokonał takiego wyboru.

Odwrócona psychologia działa również bardzo dobrze jeśli mamy kontakt z osobą, która ma tendencję do buntowania się przeciwko normom. Wtedy zabranianie jej angażowania się w pożądane zachowania może być sposobem na zachęcenie do zmiany zachowania.

Z drugiej strony jest to taktyka perswazji, która często powoduje, że ludzie czują się manipulowani. Jeśli osoba czuje, że zawsze używasz tej techniki, aby skłonić ją do robienia tego, co chcesz, może dojść do punktu, w którym poczuje, że nie może ci zaufać.

Psychologia odwrócona może być również złym wyborem, gdy masz do czynienia z kimś, kto ma niską samoocenę. Ponieważ osoby te często nie ufają własnemu osądowi, są bardziej skłonne do nadania twoim opiniom większej wagi. Jeśli opowiadasz się za przeciwieństwem tego, czego naprawdę chcesz, może się okazać, że ta strategia może przynieść odwrotny skutek.

Odwrócenie w psychologii porady i techniki

Jeśli chcesz się nauczyć stosować zasady psychologii odwrotnej, musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy.

  • Używaj reaktancji oszczędnie.
  • Nie używaj psychologii odwrotnej do manipulowania ludźmi.
  • Wiedz, kiedy najlepiej użyć reaktancji, czyli zwykle z kimś, kto jest kłótliwy lub neguje wszystko o co go poprosimy.
  • Bądź gotów ponieść konsekwencje, jeśli druga osoba dokona złego wyboru.
  • Rozważ inne, bardziej uczciwe opcje, które mogą prowadzić do lepszej komunikacji.

Jeśli uważasz, że ktoś inny próbuje użyć na tobie psychologii odwróconej, możesz zrobić kilka rzeczy.

Po pierwsze, możesz poprosić ich o wyjaśnienie, dlaczego sugerowali wybór, za którym się opowiadają. Gdy zdasz sobie sprawę, czego chcą, abyś wybrał, rozważ swoje opcje.

Możesz zdecydować się na opcję, której wyraźnie nie chcą, abyś wybierał — lub zasugerować zupełnie inne rozwiązanie.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Odwrócona psychologia (reaktancja) - co to? (przykłady, definicja) 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)