Jerzy Bończak szczerze o wyniszczającej chorobie: "Zauważyłem, że zaczyna się mnie wstydzić rodzina"

2022-10-14 9:53

Jerzy Bończak to kultowy polski aktor i reżyser teatralny. W rozmowie z Kubą Wojewódzkim i Piotrem Kędzierskim wyznał, że zmagał się z chorobą, która go unicestwiała. To właśnie z jej powodu miała się go wstydzić rodzina.

Jerzy Bończak
Autor: Marcin Smulczynski / SE/ EAST NEWS Jerzy Bończak opowiedział o chorobie, z którą zmaga się od lat

W najnowszym odcinku podcastu „Wojewódzki i Kędzierski” gościem był Jerzy Bończak. Artysta w szczerym wyznaniu wyjawił, że w przeszłości przyszło mu się zmierzyć z chorobą alkoholową.

Poradnik Zdrowie: współuzależnienie

Jerzy Bończak o alkoholizmie 

W podcaście aktora zapytano, jakim był alkoholikiem. Bez zastanowienia odpowiedział:

"Byłem alkoholikiem, który siebie unicestwiał. Piłem dużo alkoholu, głównie wieczorem, po to, żeby paść i rano obudzić się na kacu. Jeżeli była praca, to trzeba było się przemęczyć do wieczora. To było zamknięte koło." 

Jak Jerzy Bończak wyszedł z nałogu?

W odpowiedzi na pytanie, jak artyście udało się wyjść z nałogu i co go do tego zmotywowało, odpowiedział:

"Troszkę zauważyłem, że zaczyna się mnie wstydzić rodzina i to był taki pierwszy sygnał. A kolejny to był już zawód, kiedy zobaczyłem, że mam ogromne trudności z przewalczeniem na scenie tego kaca. W momencie, kiedy zacząłem reżyserować, nagle okazało się, że ja nie jestem w stanie zaproponować aktorom najprostszego rozwiązania, ponieważ mam zupę w mózgu. Robiłem przerwy, ale nic nie dawały. Pomyślałem, że albo unicestwię się do końca, albo wrócę do życia."

Alkoholizm - gdzie szukać pomocy?

W przypadku uzależnienia od alkoholu należy bezwzględnie sięgnąć po fachową pomoc, np. terapeuty uzależnień lub zgłosić się do ośrodka leczenia uzależnień. Alkoholikiem jest się przez całe życie, dlatego niezbędne jest profesjonalne wsparcie i wiedza, jak się z tą chorobą obchodzić. 

Pomocnym narzędziem pozostania w trzeźwości jest też wsparcie Anonimowych Alkoholików - wykaz mityngów AA dla danego miasta powinien być dostępny w internecie.

Telefon Zaufania dla Osób Uzależnionych i ich Rodzin funkcjonuje pod numerem 512 943 854. Czynny jest przez całą dobę we wszystkie dni tygodnia. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki